Kompleksowy przewodnik o naprawie zepsutego zaworu spłukującego

Dodano: czwartek, 13.06.2024


Niekiedy zdarza się, że ze zbiornika spłuczki WC do muszli cały czas leci woda. Jest to sytuacja, której jak najszybciej należy zaradzić. Mając cieknącą spłuczkę bardzo łatwo o większe rachunki za wodę. Poza tym bywa to po prostu uciążliwe. Jak naprawić spłuczkę podtynkową, kiedy zepsuty jest zawór spłukujący i ze spłuczki cały czas leci woda?

Instalator w łazience naprawia zepsuty zawór spłukujący z spłuczce od WC

Sprawdź zawory spłukujące w hurtowni Onninen

Dlaczego cały czas leci woda ze spłuczki?

Zawór spłukujący Geberit z systemem Smart Fresh 99169003000Osoby, które w trakcie korzystania z toalety zauważają, że ze spłuczki leci woda, często obawiają się, że będzie wymagało to kosztownej i skomplikowanej naprawy oraz wezwania hydraulika. Zwłaszcza jeśli mają spłuczkę podtynkową. Nie warto jednak martwić się na zapas. Naprawa spłuczki podtynkowej w takim przypadku nie musi być problematyczna. Zazwyczaj wystarczy wymienić zawór czy uszczelki, albo prawidłowe ustawienie elementu nazywanego pływakiem.

Jaki może być powód wypływania wody ze spłuczki? Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest uszkodzenie zaworu spłukującego. W takim przypadku, że naprawić spłuczkę, wystarczy go wymienić. Wcześniej warto jednak się upewnić, czy zepsuta nie jest sama uszczelka.

Zawór spłukujący po wylaniu wody ze zbiornika powinien się zamknąć. Jeśli na skutek usterki tak się nie dzieje, cieknącą ze spłuczki wodę widać cały czas. Może jeszcze się zdarzyć, że ta wycieka tylko wtedy, kiedy zbiornik się ponownie napełni. Jest to sygnał do tego, że awarii uległ zawór wody napełniający.

Dlaczego spłuczka nie odbija?

Jeśli ze spłuczki cieknie woda, winowajcą może być zawór spustowy lub zawór napełniający. Natomiast kiedy ta nie odbija, istnieje jeszcze możliwość, że zepsuty został po prostu jej przycisk. Jest to element, który również można wymienić samemu. Tak jak w przypadku zaworów, bardzo ważne jest jednak, aby właściwie go dopasować.

Przycisk spuszczający wodę musi pasować do modelu posiadanej spłuczki. Dotyczy to zarówno systemów podtynkowych, jak i zwykłych. Ponieważ są to elementy widoczne, przy zakupie przycisku warto pamiętać o tym, by pasował też do aranżacji łazienki.

Niestety, przyczyn tego, że spłuczka nie odbija, jest znacznie więcej. Może za to odpowiadać też zepsuty pływak albo zabrudzona membrana na wlocie wody. Problem ten może świadczyć też o usterce zaworu spustowego lub zaworu napełniającego.

Jak wyjąć mechanizm spłuczki?

Zawór spłukujący Ekotech Presto ECLAIR XL z zaworem odcinającym 13012W wielu przypadkach problem z cieknącym zbiornikiem lub nieodbijającym przyciskiem kończy się tak, że konieczna jest naprawa spłuczki polegająca na wymianie zaworu spustowego lub ustawieniu pływaka. Żeby się za to zabrać, w pierwszej kolejności należy przygotować narzędzia, a także zakręcić dopływ wody (zawór dopływu wody powinien znajdować się z boku zbiornika). Następnie spuść wodę w toalecie.

Żeby naprawić cieknącą spłuczkę, następnie należy wyjąć jej mechanizm. W tym celu zdejmij pokrywę spłuczki. Przy instalacji podtynkowej, niezbędne będzie wcześniejsze odczepienie przycisku spłukującego. Koniecznie zachowaj przy tym ostrożność, by go nie porysować i nie doprowadzić do dodatkowej usterki.

Pod przyciskiem znajduje się klapa zabezpieczająca. Żeby dostać się do mechanizmu spłuczki, należy ją odkręcić. Można zrobić to ręcznie, ale wygodniej będzie wkrętarką. Później wystarczy już odblokować mechanizm, przekręcając specjalne blokady. Wokół jest niewiele miejsca, dlatego w każdym momencie należy postępować ostrożnie. W przeciwnym razie można doprowadzić do uszkodzenia innych elementów w zbiorniku, co natomiast przełoży się na kolejne koszty.

Dlaczego zawór spłukujący przepuszcza wodę?

Zawór spłukujący Ekotech Presto 1000E, wykonanie wandaloodporne 14906Pozostaje pytanie dlaczego zawór spłukujący przepuszcza wodę. Z reguły wynika to ze złego stanu uszczelek. Te mogą z kolei ulec uszkodzeniu na skutek długotrwałego użytkowania oraz złej jakości wody. Znaczenie może mieć też intensywna eksploatacja. To samo dotyczy uszczelek znajdujących się na zaworze napełniającym.

Niekiedy wystarczy jedynie wymiana tych niewielkich elementów. Naprawy związane z cieknącą wodą znacznie częściej wymagają jednak zakupu całego zaworu. Wtedy warto zainwestować w mechanizm jak najwyższej jakości. Będzie on wtedy odporny na oddziaływanie wody, a także ewentualnych detergentów.

Zawory spłukujące w hurtowni Onninen

W ofercie hurtowni Onninen znajdziesz najróżniejsze elementy wyposażenia łazienki, a w tym stelaże podtynkowe i części służące do ich naprawy. To m.in. zawory spłukujące z systemem samooczyszczenia zapewniające bezawaryjne działanie przez długie lata i znaczną oszczędność na wodzie. Do najchętniej wybieranych produktów z kategorii akcesoriów i części do stelaży podtynkowych należą:

Sprawdź zawory spłukujące w hurtowni Onninen