Podwójny włącznik światła jest rozwiązaniem praktycznym i funkcjonalnym. Kiedy warto z niego skorzystać i o czym pamiętać podczas jego montażu? Sprawdź, jakie kable do podłączenia podwójnego włącznika wybrać.
Sprawdź podwójne włączniki światła w hurtowni Onninen
Prawidłowe podłączenie podwójnego włącznika światła
Podwójny włącznik światła jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, jeśli ma on sterować prawidłowym działaniem oświetlenia. Stosowany jest gdy przy pomocy jednego urządzenia obsługiwane mają być dwa obwody. Żeby całość działała prawidłowo, należy właściwie podłączyć element układu.
Pracując z prądem, przede wszystkim zadbać należy o bezpieczeństwo. Dlatego też wszelkie pracy rozpocząć należy od wyłączenia zasilania w obwodzie. Standardowo w instalacji elektrycznej wykorzystywane są 4 przewody:
- fazowy (L),
- przewody wyjściowe (L1, L2),
- przewód neutralny (N) oraz
- przewód ochronny (PE).
Każdy z nich pełni inną rolę, a dla ułatwienia prac są one w innych kolorach. Przewód fazowy (zazwyczaj czarny lub brązowy) odpowiada za doprowadzenie prądu do włącznika. Przewody wyjściowe także mogą być czarne lub brązowe, chociaż stosowane są też inne kolory, zgodnie z przyjętą nomenklaturą. Są one wykorzystywane do podłączenia dwóch niezależnych obwodów oświetlenia (w tym np. lamp). Natomiast przewód neutralny i ochronny nie są łączone z włącznikiem, lecz z lampami.
Podstawą montażu jest właściwe rozpoznanie kabli oraz ich prawidłowego połączenia. W podwójnych włącznikach znajdują się odpowiednie zaciski. Jeden z nich to zacisk wejściowy, pozwalający na podłączenie przewodu fazowego. Dwa kolejne służą do przyłączenia przewodów wyjściowych. Każdy z nich zostaje podłączony do odpowiedniego urządzenia (osobnej lampy lub układów oświetlenia).
Samo podłączenie nie powinno przysparzać wielu trudności, ponieważ elementy są zazwyczaj właściwie oznaczone. Dzięki temu ryzyko popełnienia błędu i nieprawidłowego przyłączenia jest niewielkie. Po właściwym podłączeniu przewodów ze wskazanymi na włączniku miejscami całość należy delikatnie umieścić w puszce elektrycznej, a następnie zamocować przy pomocy śrub. Na koniec należy jeszcze zamocować ramkę oraz klawisze.
O czym pamiętać przy podłączaniu podwójnego włącznika światła?
Instalacja nie jest zatem zbyt skomplikowana, jednak należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Najważniejszą jest oczywiście bezpieczeństwo osoby podłączającej i innych, przebywających w pomieszczeniu.
Montując włącznik podwójny, bardzo ważne jest właściwe zidentyfikowanie przewodów, co dla elektryka nie jest zadaniem trudnym. Podłączenie odbywa się zgodnie ze schematem. Szczególna ostrożność warto zachować w starych budynkach, w których kolor kabli niekoniecznie będzie zgodny z przyjętą nomenklaturą.
Stosowanie się do instrukcji pozwala uniknąć wielu problemów, a sterowanie oświetleniem ułatwi codzienne funkcjonowanie. Tego typu rozwiązania montowane są w różnych miejscach w domach i obiektach użyteczności publicznej. Świetnie sprawdzą się np. w łazience, na korytarzu, czy jako włącznik schodowy, chociaż równie często stosowane są np. w pokoju, w którym sterowanie oświetleniem pomaga zapewnić moc światła dostosowaną do aktualnie wykonywanych czynności.
Kable do podłączenia włącznika światła
Montując włącznik natynkowy, włącznik schodowy podwójny, włącznik łazienkowy czy każdy inny model najważniejszą kwestią jest prawidłowa identyfikacja przewodów wejściowych i wyjściowych. Szczególnie że mogą one być w tym samym kolorze. Instalacja włącznika podwójnego nie jest bardziej skomplikowana niż gdy mocowany jest model pojedynczy, najważniejsze bowiem aby prawidłowo podłączyć kable do obwodu.
Obecnie w instalacji odpowiadającej za oświetlenie zastosowanie znajdują kable miedziane, których przekrój wynosi 1,5 mm. Wartość ta jest zgodna z przyjętymi obecnie normami i w pełni wystarcza na potrzeby obwodu obsługującego oświetlenie. W Polsce obowiązującą normą jest PN-IEC 60364. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby stosowane kable posiadały odpowiednią certyfikację. Dzięki temu można mieć pewność, że pozwolą na bezpieczną obsługę układu oświetlenia.