Kompostownik ogrodowy – jaki wybrać?

Dodano: środa, 8.03.2023


Kompostowniki to już niemal nieodzowne wyposażenie działki i ogrodu. Jaki jednak produkt wybrać, bo najlepiej dopasować go do swoich potrzeb? Przedstawiamy poradnik, który pomoże odnaleźć się w gąszczu rynkowych ofert. Zapraszamy!

Kompostownik ogrodowy i taczka stojące w ogrodzie przydomowym

Jaki kompostownik wybrać?

Wybierając kompostownik można kierować się kilkoma kryteriami. Przede wszystkim ważna będzie jego pojemność, dostosowana do zapotrzebowania na gotowy nawóz, ale i dostępności „wsadu” organicznego. Warto skupić się na tym pierwszym, bo zapełnienie nie powinno być nigdy problemem – wystarczy raz skosić trawę i już mamy więcej niż potrzeba.

Jeżeli natomiast chodzi o materiał wykonania, wybór ogranicza się do drewna i tworzywa sztucznego. Można śmiać się, że drewno z czasem samo zamieni się w kompost, ale może to i lepiej, bo przynajmniej jest naturalne i prawdziwie ekologiczne, dużo bardziej niż tworzywo sztuczne, nawet to pochodzące z recyklingu i nadające się do niego.

Wybór oczywiście pozostawiamy potencjalnym nabywcom i użytkownikom, ale żeby go ułatwić, przedstawiamy kilka najpopularniejszych i najbardziej praktycznych modeli kompostowników, pochodzących z asortymentu firmy Graf i stworzonej przez nią marki Garantia. Z naszym poradnikiem nie pobłądzisz i na pewno znajdziesz produkt najlepiej dobrany do swoich oczekiwań.

Kompostownik z tworzywa sztucznego

Dosypywanie biomasy do kompostownika ogrodowegoSzeroki wybór kształtów, rozmiarów i funkcji to podstawowe zalety kompostowników wykonanych z plastiku. Poniżej wybór wszechstronnych i polecanych modeli.

Kompostownik THERMO-KING 400 l

Z drogi, śledzie, bo król jedzie! Kompostownik Graf Thermo-King 400L w wersji „na bogatości”, w którym proces kompostowania jest zoptymalizowany dzięki systemowi napowietrzania i termicznym ściankom, wykonanym z tworzywa sztucznego o nazwie thermolen, autorskiego rozwiązania marki Garantia. Materiał pochodzi oczywiście z recyklingu. Napełnianie odbywa się przez dwie klapy, a pokrywa regulująca cyrkulację powietrza zabezpiecza pojemnik przed wywróceniem przez silny wiatr. Dostępne pojemności: 400, 600 lub 900 l.

Kompostownik THERMO-STAR 400 l

Jeżeli poprzedni kompostownik w naszym zestawieniu był królem, ten jest gwiazdą! Niby to samo, ale nie tak samo… Zintegrowana pokrywa ułatwia napełnianie, a klapy z każdej strony – opróżnianie z gotowego nawozu. Sam proces kompostowania jest przyspieszony dzięki otworom wentylacyjnym oraz wykorzystaniu w konstrukcji innowacyjnego tworzywa thermolen, zapewniającego dzięki strukturze pianki dobrą izolację termiczną. Kompostownik Graf Thermo-Star 400 L jest wodoszczelny i odporny na działanie promieniowania ultrafioletowego. Dostępne pojemności: 400, 600 lub 1000 l.

Kompostownik ECO-KING 400 l

Uwaga, wjeżdża król ekonomii i ekologii! Ten kompostownik Graf ECO-King 400 L zapewnia nie tylko ergonomiczną obsługę i szybki przerób wsadu organicznego na gotowy do użycia naturalny nawóz, ale także trudną do pobicia relację ceny do jakości. Powinni na niego zwrócić uwagę wszyscy ci, którzy zamierzają wytwarzać kompost przez okrągły rok. Materiał, z którego wykonano pojemnik, to w tym przypadku PP (polipropylen), naturalnie pochodzący z odzysku. Dostępne kolory: zielony lub czarny. Pojemność 400 lub 600 l.

Kompostownik ECO-MASTER 300 l

Jak nie król i nie gwiazda, to może mistrz? Proszę bardzo! Ten relatywnie nieduży kompostownik Graf ECO-Master 300 L (pojemność 300 lub 450 l) ma jednoczęściową klapę do napełniania biomasą, klapę z uchwytem do wyjmowania gotowego nawozu, otwory wentylacyjne i zabezpieczenie przed wiatrem. Zajmuje niewiele miejsca, a wykonany został z polipropylenu (PP). Czy pochodzącego z recyklingu? Jeszcze pytacie?

Kompostownik RAPID 280 l z dwuczęściową pokrywką i podstawą

Kompostownik Graf Rapid 280 Lwykonany w 100% z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Ma wysokość 89 cm i pojemność 280 l. Dzięki pokrywie na zawiasach w górnej części łatwo go napełniać, z kolei gotowy kompost można równie prosto pobierać za sprawą klapy w dolnej części pojemnika. Regulacja cyrkulacji powietrza pozwala wpływać na tempo kompostowania wsadu, a ponadto sprawia, że pojemnik jest odporny na podmuchy wiatru. Model tej wielkości z powodzeniem spełnia potrzeby czteroosobowej rodziny.

Do wszystkich prezentowanych modeli można dokupić akcesoryjną podstawę.

Sprawdź ofertę kompostowników w hurtowni Onninen

Kompostownik drewniany

Kompostownik ogrodowy drewnianyTu napotykamy pewien problem, ponieważ takich produktów w ofercie hurtowni Onninen nie ma. Nie zamierzamy przez to powiedzieć, że nie warto wybierać drewnianego kompostownika, bo choćby ze względu na materiał wykonania są one godne uwagi (sto procent natury!), ALE… modele wykonane z drewna nie są aż tak praktyczne i wszechstronne jak plastikowe, ponieważ samo drewno nie jest aż tak plastycznym i łatwym do formowania materiałem. Jeżeli jednak wszystkim, czego potrzeba, jest prosta skrzynka, w której wytwarza się kompost do nawożenia grządki warzywnej na działce typu ROD, często nic więcej nie potrzeba.

Kompostownik jednokomorowy czy dwukomorowy?

Ostatni dylemat to liczba komór naszego kompostownika. Jeżeli ilość dostępnej przestrzeni na to pozwala, warto rozważyć dwukomorowy. W takim układzie jedna komora jest czymś w rodzaju komory wstępnej, gdzie wsypuje się materiał kompostowalny, w drugiej przechowuje się już gotowy nawóz, który jeszcze w niej „dojrzewa”, ulegając całkowitemu rozkładowi. Cały proces można wspierać i przyspieszać stosując odpowiednie preparaty biologiczno-enzymatyczne. Produkt finalny powinien pachnieć świeżą ziemią i nie kleić się do rąk. Kompostowniki dwukomorowe to jednak rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych fanów ogrodnictwa, więc jeżeli nie mamy takiego gdzie postawić, nie ma czym się nadmiernie przejmować. Którykolwiek z polecanych przez nas modeli wybierzesz, wybierzesz dobrze!

Kompostownik ogrodowy