Kondensatory kompensacyjne firmy FRAKO – nowa jakość na polskim rynku

Dodano: piątek, 3.06.2022


Bazując na 90 latach doświadczeń oraz na wielu własnych patentach firma FRAKO stworzyła kondensatory kompensacyjne w unikalnej technologii postrzegane jako jedne z najlepszych tego typu rozwiązań na rynku. Stosowane są one w układach kompensacji mocy biernej na całym świecie. Od 2018 roku oficjalnym przedstawicielem firmy FRAKO w Polsce jest firma JEAN MUELLER POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kondensatory kompensacyjne Frako

Kondensatory kompensacyjne FrakoKondensatory kompensacyjne LKT firmy FRAKO produkowane są od kilkudziesięciu lat wyłącznie w siedzibie firmy w Niemczech, w miejscowości Teningen (Baden-Württemberg). Pozwala to zachować niezmiennie wysoką jakość, która jest podstawą bezpiecznej eksploatacji oraz długiej żywotności produktu. W ofercie znajdują się 4 typy kondensatorów  w wykonaniu 1 i 3-bieg., na napięcie znamionowe Un=240-800[V] AC i o mocy do 40[kvar], które można sklasyfikować wg parametrów a tym samym obszaru zastosowań. Te wykonania to: Basic, Standard, Premium i Heavy Duty. Ostatnie z nich pod względem swoich parametrów znacznie przewyższają wymagania zawarte w normie przedmiotowej EN 60831-1 i -2.

Sprawdź kondensatory kompensacyjne FRAKO w Onninen

Wykonanie kondensatorów kompensacyjnych 

Kondensatory FRAKO wykonane są w tzw.: technologii suchej. Ich uzwojenia są zamknięte w cylindrycznej, aluminiowej obudowie z wyprowadzoną śrubą mocująco-uziemiającą M12. Obok wypełniacza, niepalnego i wolnego od związków PCB, stosowany jest lepki stabilizator w formie oleju mineralnego który po odparowaniu zasycha tworząc stałą strukturę. Kondensatory na etapie produkcji przechodzą wielopunktową kontrolę jakości gdzie sprawdzane są m.in. ich: pojemność, szczelność obudowy, izolacja, rolki z taśmą, wartość rezystancji rozładowania oraz wytrzymałość napięciowa. Następnie trafiają do komory próżniowej gdzie są kondycjonowane w wysokiej temperaturze.

Kondensatory kompensacyjne Frako - wykonanieJako dielektryk używana jest metalizowana folia polipropylenowa dzielona na segmenty, posiadająca właściwości samo-regeneracji.  Każdy segment jest mostkowany i łączony z obwodem elektrycznym. Mostki mają za zadanie odłączyć segment  jeśli pojawi się przebicie. Wysoka temperatura łuku powoduje odparowanie warstwy metalizowanej, samoistnie separując uszkodzony obszar.  Cały proces trwa zaledwie kilka [ms] i nie ma praktycznie żadnego wpływu na parametry kondensatora który pozostaje sprawny w czasie przebicia jak też po jego wystąpieniu.

Kondensatory kompensacyjne FRAKO


Budowa kondensatora kompensacyjnego 

Wewnątrz obudowy kondensatora mocy biernej znajduje się tzw.: bezpiecznik nadciśnieniowy opatentowany przez firmę FRAKO w 2005 r. To specjalny drut (lub druty dla wykonania 3-faz.) miedziany posiadający przewężenia, mający za zadanie bezpiecznie odłączyć kondensator od sieci w momencie przekroczenia krytycznego ciśnienia wewnątrz obudowy. Jest on dodatkowo izolowany chroniąc tym samym wewnętrzne elementy kondensatora przed łukiem elektrycznym. W praktyce wygląda to tak, że przy przekroczeniu granicznej wartości ciśnienia górna pokrywa kondensatora wykonana jako membrana wygina się do góry a zamocowane do niej druty pękają w osłabionych miejscach. Tym samym kondensator zostaje bezpiecznie odłączony od sieci nie stwarzając zagrożenia.

budowa kondensatora kompensacyjnego FRAKO

Kondensatory są bardzo wrażliwe na podwyższoną temperaturę. Nadmierny wzrost temperatury może być spowodowany wieloma czynnikami: miejscem zainstalowania, warunkami pracy i otoczenia, obecnością wyższych harmonicznych itp. Należy pamiętać, że stała dielektryczna folii polipropylenowej jest odwrotnie proporcjonalna do temperatury. Im jest ona wyższa (T) tym stała dielektryczna maleje a folia traci swoje właściwości dielektryczne. Wszystkie kondensatory firmy FRAKO spełniają najwyższą  klasę temperaturową D (wg EN 60831) a w wykonaniu Premium i Heavy Duty są przystosowane do pracy w podwyższonej temperaturze – odpowiednio max. 65°C oraz 68°C.

Zaciski przyłączeniowe kondensatorów

Zacisk przyłączeniowy kondensatorów FRAKOWarto również zwrócić uwagę na zaciski przyłączeniowe kondensatorów wykonane w technologii Cage-Clamp. Mocne antywibracyjne  sprężyny zapewniają stały, trwały docisk a sama obudowa zacisku posiada stopień ochrony IP20. Zaciski są bezobsługowe i nie wymagają  konserwacji i częstej kontroli. Pod zaciskami znajdują się rezystory rozładowcze które mają za zadanie rozładować kondensator do napięcia bezpiecznego 50V w czasie < 60s. Kondensatory pracują często w sieciach z dużą zawartością harmonicznych których obecność skutkuje obniżeniem reaktancji kondensatora a tym samym podwyższeniem prądu płynącego przez sam kondensator. Z tego powodu wszystkie wykonania LKT firmy FRAKO wytrzymują trwałe przeciążenie prądem o wartości minimum 1,5xIn a w przypadku wykonań Premium czy Heavy Duty jest to odpowiednio 2,2xIn oraz 2,7xIn.

Sprawdź kondensatory kompensacyjne FRAKO w Onninen

Produkty Frako dostępne w hurtowni instalacyjnej Onninen

Firma FRAKO poza kondensatorami do kompensacji mocy biernej oferuje całą gamę innych  urządzeń takich jak: dławiki filtrujące i rozładowcze, styczniki załączające, regulatory mocy biernej, filtry aktywne i pasywne, gotowe moduły do kompensacji, urządzenia do zarządzania energią elektryczną w rozdzielnicach nn. Więcej informacji o produktach w tym katalog oraz podręcznik do kompensacji mocy Q dla projektantów i użytkowników znajduje się na stronie www.jeanmueller.pl

Remigiusz Chmielewski
JEAN MUELLER POLSKA