Koniec z zapchanym zlewem! Poznaj Syfon rurowy

Dodano: wtorek, 18.06.2024


To, jak często w kuchni czy łazience zapycha się zlew, w dużej mierze zależy od tego, jaki został do niego wybrany syfon. Jest to element instalacji, który przede wszystkim zatrzymuje nieprzyjemne zapachy. Syfony umywalkowe mają jednak tendencję do tego, żeby się zapychać. Zwłaszcza, w przypadku wąskiego odpływu. Jak temu zaradzić? Wszystkiemu może zapobiec wybór odpowiedniego syfonu. Najlepiej sprawdzi się syfon rurowy.

Biały syfon rurowy z tworzywa sztucznego pod zlewem w kuchni

Sprawdź syfony rurowe w hurtowni Onninen

Dlaczego syfon rurowy lepiej się sprawdzi w kuchnii?

Syfon rurowy Kludi G 1 1 / 4, G 1 1 / 4x32 mm, model standardowy, z kolanem odpływu 32x200 mm, z rozetą, chrom 1025005-00Producenci artykułów sanitarnych, proponują różne rodzaje syfonów. Można podzielić je ze względu na sposób działania. Pod tym kątem wyróżnia się syfony do umywalek klasyczne, automatyczne oraz zaworowe. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie również syfony niestandardowe. Innym kryterium podziału może być kształt syfonu. Do umywalki można podłączyć:

  • syfon umywalkowy rurowy,
  • syfon umywalkowy butelkowy.

Syfony rurowe wyróżniają się tym, że kształt rury odpływowej przypomina w nich literę „U”. To właśnie taki model najlepiej sprawdzi się w szafce pod zlewem w kuchni. Syfony rurowe mają to do siebie, że bardzo łatwo można je czyścić, a do tego o wiele rzadziej ulegają zapychaniu.

Syfon butelkowy, jak wskazuje na to sama jego nazwa, jest zbudowany z orurowania i tak zwanej butelki. Element ten pełni funkcję przepustową. Syfony butelkowe są z reguły łatwiejsze w konserwacji. Przy regularnym czyszczeniu również nie powinny się zapychać, natomiast ich wadą jest to, że zajmują znacznie więcej miejsca.

Prawidłowa instrukcja montażu syfona rurowego krok po kroku

Montaż syfonu jest niezbędny nie tylko przy zlewie czy umywalkach, ale także w trakcie instalacji wanny, bidetu czy brodzika. Jak zrobić to prawidłowo w przypadku modeli rurowych? Przy montażu tego typu syfonu do zlewu czy umywalki nablatowej, w pierwszej kolejności należy przygotować narzędzia. Mowa tutaj o kluczu francuskim, mierze i śrubokręcie.

Syfon rurowy Viega zlewozmywaka 6/4"x50 tworzywo sztuczne / biały 102838Syfon do umywalki powinien mieć w zestawie wszystkie akcesoria niezbędne do kompleksowego podłączenia do kanalizacji. W związku z tym do montażu nie są potrzebne żadne inne elementy dodatkowe. Syfon umywalkowy należy odpowiednio wymierzyć. Aby sobie to ułatwić, warto wcześniej zamontować w otworze umywalki sitko, spusty i uszczelki, a także korek. Należy dobrze je dopasować tak, by pod umywalką nie dochodziło do kapania wody. By zrobić to tak, jak należy, najlepiej zawsze postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do danego modelu syfonu.

Później wystarczy dopasować rury odpływowe. Znajdują się one między sitkiem, a syfonem oraz pomiędzy nim a odpływem kanalizacji. Niezwykle istotne jest to, aby zachować spadek (przyjmuje się, że ten powinien wynosić 2%), a także zadbać o to, by sam syfon znajdował się w takim położeniu, by woda nigdy nie opuszczała całkowicie rury. Po dokręceniu wszystkich elementów, najlepiej od razu sprawdzić też, czy zbiornik i inne miejsca są całkowicie szczelne.

W jakiej łazience czy kuchni sprawdzi się półsyfon umywalkowy?

Syfon rurowy Geberit do umywalki i bidetu, odpływ poziomy 151.100.11.1Syfonem powinno określać się tylko i wyłącznie te zestawy, które oprócz samego kolanka czy butelki mają od razu w komplecie rury przyłączeniowe, sitko i korek. Jeśli któregoś z tych elementów brakuje, powinno używać się określenia półsyfon. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że często pojęcia te są używane zamiennie, przez co przy ich zakupie dobrze upewnić się, co dokładnie jest w danym komplecie.

Kiedy lepiej postawić na półsyfon umywalkowy? Ponieważ w jego przypadku nie ma sitka ani korka, jest to rozwiązanie, które sprawdzi się wtedy, gdy elementy te w komplecie posiada umywalka. Na zakup półsyfonu mogą zdecydować się również te osoby, które chcą mieć konkretny model korka i wolą dokupić go osobno tak, by łazienka była bardziej spójna. Wybór ten może być lepszy także w tych łazienkach czy kuchniach, gdzie do umywalki czy zlewu ma być zamontowany korek typu click-clack.

Syfony rurowe w hurtowni Onninen

W hurtowni hydraulicznej Onninen dostępny jest szeroki asortyment syfonów, złączy i rur przyłączeniowych, a w tym syfony umywalkowe i bidetowe marek takich jak Viega, Alcadrain, Geberit, Roca czy Kludi Armaturen. Pośród nich są m.in.:

Sprawdź syfony rurowe w hurtowni Onninen