Kontrola przepływu medium: Zawór regulacyjny

Dodano: czwartek, 4.01.2024


Zawór regulacyjny jest ważnym elementem w układach automatyki. Służy do regulacji przepływu cieczy i gazów. Warto wybierać urządzenia o dobrych parametrach technicznych. Dziś przedstawimy Wam budowę i przeznaczenie, ale też modele, na które warto się zdecydować.

Spawalniczy zbiornik na butlę z gazem z manometrem i zaworem regulacyjnym

Sprawdź zawory regulacyjne w hurtowni Onninen

Budowa i przeznaczenie zaworu regulującego 

Zawór regulacyjny Danfoss AB-QM, DN15 650 l/hSieć rurociągów wykorzystywana do prowadzenia medium wymaga precyzyjnego sterowania. Ważne jest, by utrzymać odpowiednie ciśnienie czy temperaturę. Do tego celu można wykorzystać zawór regulacyjny. Ma charakterystyczną budowę. Składa się z korpusu wykonanego z mocnego tworzywa, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Kolejnymi istotnymi elementami są: siłownik, dławnica, a także zespół grzyba. Korpus jest obudową ciśnieniową i właśnie przez niego przepływa medium.

Stanowi on też oparcie dla gniazda zaworowego. Korpus może być odlewany. Jeżeli chodzi o układ zaworowy, czyli układ gniazda bądź grzyba, to odpowiada on za przepływ medium, moduluje je. Natomiast dławnica stanowi obudowę, w której znajduje się uszczelnienie trzpienia i prowadnica trzpienia. Siłownik generuje poruszanie się trzpienia po to, by mogło dojść do zamknięcia czy też otwarcia zaworu regulującego. Zawór regulacyjny służy do regulacji ilości czynnika przepływającego. Zapewnia kontrolę substancji, która znajduje się w instalacji.

Zastosowanie zaworu regulującego w instalacji CWU 

Zawór równoważący IMI Heimeier TBV-C DN20 NFZawór regulujący w CWU zachowuje swoje właściwości regulacyjne i równoważące. Trzeba wiedzieć, że zapewnia przepływ ciepłej wody użytkowej i zapobiega jej cofaniu. W zależności od sygnału otrzymanego ze sterownika zawór zamyka się bądź otwiera. Doskonale kontroluje przepływ ciepłej wody, ale też zapobiega spadkowi ciśnienia. Dzięki temu nie dojdzie do uszkodzenia instalacji. Sam zawór wykazuje odporność na wysoką temperaturę czy spadek ciśnienia. Zawór regulujący do CWU montuje się na przewodzie cyrkulacyjnym, po to by zrównoważyć instalację. Może również pracować jako zawór dławiący z nadstawą wstępną. Wtedy wykorzystuje się go w regulacji statycznej lub dynamicznej z zamontowaną nasadką termiczną.

Zawory regulacyjne w hurtowni Onninen 

Na uwagę zasługuje zawór regulacyjny Danfoss AB-QM, DN15 650 l/h. Pracuje on niezależnie od ciśnienia. Samodzielnie można ustawić zakres przepływu od 10 do 100%. Warto jeszcze wiedzieć, że jest niezwykle wydajny i kompatybilny z siłownikiem cyfrowym. Minimalna temperatura medium nie może być niższa niż minus 10 stopni.

zawór regulacyjny Afriso ARV 384 Vario ProClick, DN25Dobrym wyborem jest ponadto Zawór regulacyjny Afriso ARV 384 Vario ProClick, DN25. Ma szerokie zastosowanie zarówno w instalacjach grzewczych, jak i chłodniczych. Najczęściej montuje się go na zasilaniu instalacji. Wtedy może służyć jako zawór mieszający. Pozwala na uzyskanie wymaganej temperatury.

Warto zdecydować się na Zawór równoważący IMI Heimeier TBV-C DN20 NF. Ponownie jak dwa poprzednie jest bardzo prosty w montażu. Przede wszystkim wykorzystuje się go do odbiorników końcowych. Jest bardzo trwały i odporny na korodowanie. Dzięki niemu zyskuje się kontrolę przepływu ciepła przez system grzewczy. Samodzielnie można zmieniać stopień otwarcia zaworu. Posiada także funkcję równoważenia ciśnienia hydraulicznego.

Sprawdź zawory regulacyjne w hurtowni Onninen

Zawór regulacyjny
Klucz do zaworów