Kontrola przepływu ogrzanej wody: zawór trójdrożny

Dodano: środa, 3.01.2024


Zawór trójdrożny (inaczej zawór trójdrogowy, zawór mieszający lub czasem trójnik) to rozwiązanie powszechnie stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz w systemach chłodniczych. Jak działa zawór trójdrożny? Za co odpowiada w instalacjach grzewczych? Gdzie zawór trójdrożny znajduje zastosowanie? Jakie są rodzaje zaworu trójdrożnego? Gdzie zamontować zawór trójdrożny – przed czy za pompą? I jak prawidłowo ustawić zawór trójdrożny, by cała instalacja pracowała efektywnie i zgodnie z indywidualnymi preferencjami? Na kluczowe pytania o zawory trójdrożne odpowiadają eksperci hurtowni hydrauliczno-elektrycznej Onninen. Zapraszamy do lektury i do składania zamówień.

Zawory trójdrożne w instalacji ogrzewania podłogowego

Sprawdź zawory trójdrożne w hurtowni Onninen

Za co odpowiada zawór trójdrogowy w układzie grzewczym?

Zawór trójdrożny to ważny element wyposażenia hydraulicznego. Posiada charakterystyczną, trójsegmentową konstrukcję w kształcie litery T. Schemat budowy obejmuje:

 • korpus wykonany ze stali lub mosiądzu,
 • trzpień,
 • zawieradło odpowiadające za regulację przepływu cieczy.

Zawór trójdrożny Afriso strefowy AZV 643 DN20, Kvs=8, gwint zewnętrzny G1"Zawór trójdrogowy dostępny jest w różnych rozmiarach (średnicach). Stanowi integralną część instalacji centralnego ogrzewania, zwłaszcza bazującej na ogrzewaniu podłogowym. Gdy urządzenie grzewcze podgrzewa wodę do temperatury wyższej niż wymagana przez podłogówkę, musi ona zostać odpowiednio obniżona przez zmieszanie z wodą powracającą z instalacji. Umożliwia to montaż zaworu trójdrożnego. Mieszanie gorącej wody z zimną pozwala uzyskać optymalną temperaturę na obieg grzewczy. Do mieszania dochodzi w zaworze, stąd jego nazwa: zawór mieszający.

Zawór trójdrogowy sprawdza się również w układach grzewczych, w których czynnik grzewczy zasila zarówno instalację C.O., jak i ciepłą wodę użytkową dostarczaną do kranów. Jest także wykorzystywany w układach opartych na dwóch źródłach ciepła, np. dwóch różnych kotłach, w celu ich wykorzystywania zgodnie z bieżącymi potrzebami. Aby można było zdecydować, które urządzenie ma podgrzewać wodę użytkową i grzejniki, a które dostarczać ciepło do podłogówki, należy podłączyć zawór trójdrożny.  

Zawór trójdrogowy wpływa na efektywność pracy instalacji grzewczej. Przede wszystkim pozwala ograniczyć zużycie paliwa i wydłużyć żywotność urządzenia grzewczego. Chroni kocioł przed korozją, a instalację przed przegrzewaniem. Specjalna skala umożliwia precyzyjne, ręczne ustawienie zaworu trójdrogowego.

Zastosowanie zaworów trójdrożnych

W zależności od rodzaju i indywidualnego zapotrzebowania, zawór trójdrogowy może pełnić różne funkcje w instalacjach. Przede wszystkim:

 • służy do obniżenia temperatury w obiegu grzewczym;
 • pozwala korzystać z więcej niż z jednego źródła ciepła;
 • chroni urządzenie grzewcze przed korozją niskotemperaturową;
 • umożliwia efektywny rozdział przepływu wody na grzejniki i krany;
 • pozwala precyzyjnie ustawić parametry wody ciepłej (zawór trójdrożny termostatyczny),
 • zapobiegając poparzeniom.

Zawór trójdrożny Danfoss obrotowy HRB3 PN10 20/ kVs=6,3 PN10, GW Rp 3/4"Zawór trójdrogowy sprawdza się także przy tradycyjnym ogrzewaniu grzejnikowym. Jego montaż pozwala uniknąć niekorzystnego dla zdrowia i niekomfortowego upału we wnętrzach – bez konieczności niepożądanego obniżania temperatury zadanej kotła. Zawór trójdrożny zapewnia podgrzanie kaloryferów wyłącznie do temperatury ustawionej na skali. Efekt? Piec jest wygrzany, więc prawidłowo pracuje, a pomieszczenia nie są przegrzane.

Funkcjonalność zaworu trójdrożnego rozszerza siłownik – specjalne urządzenie elektroniczne podłączane do sterownika urządzenia grzewczego (np. kotła na ekogroszek lub biomasę), które zapewnia automatyczne otwieranie/zamykanie zaworu w zależności od temperatury na kotle. Zawór trójdrożny z siłownikiem jest nadzorowany przez sterownik, a nie przez użytkownika, co sprzyja utrzymywaniu zawsze idealnej temperatury, z uwzględnieniem warunków pogodowych. Regulacja pogodowa pozwala zoptymalizować proces spalania. Sterowanie automatyczne może być nie tylko elektryczne, ale także pneumatyczne lub hydrauliczne.

Sprawdź zawory trójdrożne w hurtowni Onninen

Rodzaje zaworów trójdrożnych

Wyróżnić można dwa główne rodzaje zaworów trójdrożnych:

 • zawory trójdrożne przełączające,
 • zawory trójdrożne mieszające (mieszalnikowe).

Zawór trójdrożny przełączający zapewnia zasilanie obiegów i pozwala zmienić przepływ cieczy (kierunek) w przypadku przemiennie używanych odbiorników ciepła. Zawór przełączający jest powszechnie stosowany w układach wykorzystujących więcej urządzeń grzewczych, np. kocioł na paliwa stałe, pompę ciepła i fotowoltaikę. Zawory tego typu posiadają piece dwufunkcyjne, służące zarówno do przygotowywania ciepłej wody, jak i do ogrzewania budynku.

Zawór trójdrożny Esbe mieszający VRG131, dn20, KVS 6,3, 3/4" wewnętrznyZ kolei zawór trójdrożny mieszający, jak sama nazwa wskazuje, zapewnia mieszanie czynnika grzewczego z czynnikiem powracającym z instalacji w celu uzyskania odpowiednio niższej temperatury. Warto zamontować zawór mieszający, by skutecznie chronić użytkowników instalacji c.w.u. przed poparzeniem, lepiej zabezpieczyć kocioł przed korozją niskotemperaturową oraz utrzymywać optymalną temperaturę zasilania obiegu grzewczego.

Odmianą tego rodzaju zaworu jest termostatyczny zawór mieszający, wyposażony w funkcję automatycznej regulacji stopnia zmieszania. Zawory termostatyczne pozwalają ustabilizować temperaturę w instalacjach odpowiedzialnych za transport ciepłej wody użytkowej. 

Zawory trójdrożne można dodatkowo podzielić ze względu na rodzaj zawieradła. Na tej podstawie wyróżnia się:

 • zawory trójdrożne obrotowe, wyposażone w zawieradło obracające się wokół własnej osi o 90° lub 180° - skrajne położenie umożliwia przepływ czynnika tylko przez jedną dyszę, a pośrednie zapewnia mieszanie cieczy płynącej przez dwa otwory;
 • zawory trójdrożne grzybkowe, wyposażone w zawieradło poruszające się w ruchu liniowym, powodujące przełączanie albo mieszanie czynnika.

Prawidłowe ustawienie zaworu trójdrożnego

Zawór trójdrogowy HONEYWELL Kospel z siłownikiem - 3/4" do współpracy z wymiennikiem c.w.u.Wiesz już, do czego służy zawór trójdrożny i jakie są jego główne rodzaje. Czas przejść do ustawienia! Dobór parametrów warto skonsultować ze specjalistą posiadającym doświadczenie hydrauliczne, ponieważ wszelkie błędy mogą poważnie odcisnąć się na późniejszym funkcjonowaniu kotła i całej instalacji. Na ogół przyjmuje się, że woda powracająca do urządzenia grzewczego powinna mieć temperaturę mieszczącą się w granicach 50-60°C.

W zależności od wybranego rodzaju zaworu trójdrożnego, będziesz go ustawiać ręcznie albo przepływ czynnika i temperatura zostaną skonfigurowane automatycznie (w przypadku wariantu z siłownikiem). Ustawiając zawór trójdrożny, należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji i zaleceń producenta posiadanego produktu, a wszelkie znalezione w internecie, uniwersalne informacje i wskazówki traktować wyłącznie pomocniczo. Jeśli nie masz pewności, jak ustawić zawór trójdrożny, wezwij hydraulika. Warto zainwestować w nowoczesny, automatyczny zawór trójdrożny z siłownikiem.

Sprawdź zawory trójdrożne w hurtowni Onninen

Montaż zaworu trójdrożnego przed czy za pompą?

Gdzie powinien zostać zamontowany zawór trójdrożny - przed czy za pompą? To podstawowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed montażem zaworów trójdrogowych. Pewnie nie będziesz zdziwiony, gdy powiemy Ci – to zależy. Przede wszystkim zależy od specyfiki układu, w którym ma się znaleźć ten element. Większość fachowców rozwiązuje ten dylemat w następujący sposób:  

 • Chcesz zamontować zawór trójdrożny w obiegu grzewczym? Zrób to za pompą
 • Podłączenia zaworu trójdrogowego wymaga obieg c.w.u.? Wybierz miejsce przed pompą

Chociaż montaż zaworu trójdrożnego to zadanie, z którym powinien poradzić sobie każdy, kto posiada chociaż podstawową wiedzę z zakresu hydrauliki i budowy instalacji grzewczej, to w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy skonsultować się ze specjalistą. Hydraulik wybierze odpowiednie miejsce montażu w układzie i bezpiecznie przeprowadzi instalację. Po zakończonym montażu, zawór trójdrogowy wymaga jeszcze odpowiedniego ustawienia, o czym pisaliśmy w poprzednim akapicie.  

Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze kilka praktycznych wskazówek montażowych.

 • Zawór trójdrożny Resideo Centra mieszający, DN 20 Kvs 2,5Zawór trójdrożny można podłączyć w pionie lub poziomie, w zależności od docelowej lokalizacji.
  Wybierając miejsce montażu, należy zadbać o łatwą dostępność tego elementu, nie tylko w celu zapewnienia wygodnej eksploatacji, ale również usprawnienia prac konserwacyjnych i serwisowych.
 • Kierunki przepływu wody muszą być zgodne ze wskaźnikiem na korpusie zaworu.
 • W układach otwartych nie wolno montować zaworu trójdrożnego (ani żadnego innego!) na rurze prowadzącej od kotła do naczynia przelewowego ani na drodze do naczynia wzbiorczego. Naczynie przelewowe stanowi zabezpieczenie na wypadek wzrostu temperatury wody. Pozwala odprowadzić czynnik grzewczy poza obieg. Wzrost temperatury wody i ciśnienia może w skrajnych przypadkach doprowadzić do rozerwania urządzenia grzewczego. 
 • Jeśli system centralnego ogrzewania nie działa prawidłowo, przyczyną może być nieprawidłowo zamontowany lub uszkodzony zawór trójdrogowy. Do najczęstszych oznak awarii tego elementu należą: zawieszenie się i zbyt niska temperatura wody. Jeżeli wyczyszczenie zaworu nie pomaga, wezwij fachowca. 

Zawory trójdrożne w hurtowni Onninen

W hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz zawory trójdrożne w około 150 wariantach. Oferujemy zawory mieszające i przełączające, ręczne i automatyczne. Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi producentami i dostawcami rozwiązań do systemów ogrzewania, jak Afriso, Danfoss czy Esbe. Oprócz zaworów trójdrogowych oraz innych rodzajów zaworów regulacyjnych, w asortymencie posiadamy również zawory spustowe, napełniające i bezpieczeństwa oraz szeroką gamę akcesoriów. Wszystkie produkty zostały starannie wyselekcjonowane pod kątem wysokiej sprawności, niezawodności działania i długiej żywotności. Oferują doskonały stosunek jakości do ceny. 

Potrzebujesz pomocy w doborze zaworu trójdrożnego lub innego elementu instalacji C.O? Skontaktuj się z nami! Po zbadaniu potrzeb zaproponujemy Ci produkty, które idealnie spełniają wymagania Twojego projektu. Jesteś instalatorem systemów grzewczych, serwisantem, dystrybutorem kotłów lub innym profesjonalistą? Zapraszamy do współpracy! Na klientów biznesowych czekają wyjątkowe korzyści.

Sprawdź zawory trójdrożne w hurtowni Onninen

Zawór przełączający
Zawór krzyżówka
Afriso zawór 3 drogowy
Klucz do zaworów