W trakcie swojego życia każdy z pewnością spotkał się z rudawym nalotem występującym na metalowych powierzchniach. To korozja, zwana też rdzą, czyli największy wróg wielu metali i ich stopów, w tym bardzo popularnej stali. Zjawisko to jest silnie niepożądane i dotyka także innych materiałów. Mowa tu o betonie, drewnie, skałach, tworzywach sztucznych, czy szkle. Szacuje się, że rocznie korozja doprowadza do zniszczenia nawet 25 milionów ton stali, a roczne straty na jednego mieszkańca z tego tytułu mają wynosić nawet ponad 1000 dolarów. Poznaj klasy korozyjności, co oznaczają i dowiedz się, jak zabezpieczyć metale przed korozją.
Sprawdź inhibitory korozji w hurtowni Onninen
Czym są klasy korozyjności?
Klasy korozyjności to odgórnie ustalone normy, które informują o tym, jak szybko będzie postępować degradacja metali w poszczególnych środowiskach. Dzięki normom dowiemy się, jak dobrać zabezpieczenia do metalowych powierzchni, by uodpornić je na działanie korozji.
Kategorie korozyjności zostały ustanowione między innymi przez normę ISO 12944. Dokładne parametry poszczególnych środowisk mogą się różnić pomiędzy krajami ze względu na klimat, w którym się znajdują i inne czynniki. Klasy korozyjności mają duże znaczenie na przykład w przemyśle, gdyż dzięki nim łatwiej dobrać zabezpieczenia do elementów stalowych tworzących zakłady produkcyjne.
Oczywiście nie wszystkie metale są podatne na korozję. Stosując miedź lub aluminium można nałożyć cieńszą powłokę, lub kompletnie z niej zrezygnować w zależności od środowiska i jego klasy korozyjności.
Klasyfikacja atmosferycznych środowisk korozyjnych
Norma ISO 12944 wyróżnia dokładnie sześć klas środowisk korozyjnych. Wskazują one na to, jak bardzo agresywne i niebezpieczne dla metali jest dane miejsce. Przy każdej klasie podawane są też przykłady miejsc, do których mają one zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Klasa C1
Klasa C1 to podstawowa kategoria korozyjności. Występuje w środowiskach wewnętrznych z czystą atmosferą. Są to ogrzewane i wentylowane budynki, takie jak szkoły, biura, hotele, sklepy czy instytucje publiczne. W takim środowisku można stosować metale podatne na korozję, gdyż ryzyko jej wystąpienia jest niezwykle małe.
Klasa C2
Klasa C2 oznacza środowisko o małym ryzyku wystąpienia korozji (klasa odporna na korozję). W przypadku warunków wewnętrznych dotyczy ona budynków nieogrzewanych, lecz nie zawierających nadmiaru czynników ryzykownych. Mogą to być hale, magazyny czy obiekty sportowe. Odpowiadające tej klasie środowisko zewnętrzne to z kolei tereny wiejskie, gdzie w atmosferze obecnych jest bardzo mało zanieczyszczeń.
Klasa C3
Klasa C3 odpowiada środowiskom o dużej wilgotności. To średnia kategoria, w której nie są potrzebne jeszcze najmocniejsze zabezpieczenia przed korozją. Zastosowanie tam zwykłej stali niskowęglowej może jednak skończyć się szybkim zniszczeniem metalu. Taka klasa występuje na terenach przemysłowych oraz miejskich charakteryzujących się średnim zanieczyszczeniem tlenkiem siarki. Przykładowe środowiska wewnętrzne to na przykład zakłady spożywcze i charakteryzują się wysoką wilgotnością.
Klasa C4
Duża klasa korozyjności. Środowisko niebezpieczne dla metali, które wymagają mocnych zabezpieczeń. Stosowana dla miejsc takich jak zakłady chemiczne, stocznie, pływalnie, czy obszary silnie uprzemysłowione. Do tej klasy zaliczaniu są także obszary przybrzeżne o średnim zasoleniu.
Klasa C5-I
Najwyższa, przemysłowa klasa korozyjności. W takim środowisku należy stosować bardzo skuteczne zabezpieczenia przed korozją i czynnikami zagrażającymi metalowi. Przykładem takich miejsc są tereny przemysłowe, gdzie panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza oraz jego zanieczyszczenie.
Klasa C5-M
Alternatywa dla przemysłowej normy C5. To środowisko morskie, w którym stal jest najbardziej narażona na wilgoć. Jeśli metal ma być wystawiony na takie warunki, nie obędzie się bez zastosowania najskuteczniejszych powłok przeciwkorozyjnych. Środowisko to odpowiada terenom przybrzeżnym oraz morzu o dużym zasoleniu. Do zaleceń tej klasy korozyjności stosuje się na przykład przy produkowaniu okrętów i statków.
Od czego zależy kategoria korozyjności
Klasa korozyjności ustalana jest na podstawie różnorodnych czynników. Agresywność środowiska wyznacza się na podstawie poziomu wilgotności czy obecności związków chemicznych w atmosferze. Im więcej wody, a także szkodliwych związków, takich jak tlenki siarki, tym wyższa klasa korozyjności. Dzięki temu można dowiedzieć się, jakie właściwości mają mieć metale stosowane w takich miejscach.
Farba antykorozyjna w hurtowni Onninen
Potrzebujesz zabezpieczyć metal przed korozją? Postaw na specjalną farbę, dzięki której stworzysz skuteczną powłokę chroniącą powierzchnię stalowe, czy żeliwne przed wpływem wilgoci. W hurtowni Onninen znajdziesz różnorodne produkty, takie jak inhibitor korozji lub farba antykorozyjna. W celu zabezpieczenia domowych instalacji centralnego ogrzewania możesz postawić na inhibitor korozji De Dietrich MC1+ CH1-03-01723-WE. Do odnowy powłoki na wcześniej zabezpieczonej stali może za to posłużyć antykorozyjna farba cynkowa Kopos Weicon 750 XX WEICON 750_XX. Szukasz produktu, który pozwoli w pełni zabezpieczyć instalację centralnego ogrzewania? Postaw na inhibitor korozji FERNOX Alphi-11 5 L.