Korzystaj jeszcze efektywniej z ogrzewania dzięki czujnikom otwarcia drzwi i okien!

Dodano: niedziela, 17.03.2024


Efektywność działania ogrzewania to temat, który wciąż budzi zainteresowanie. Głównym obszarem jest oczywiście poszukiwanie oszczędności, a technologia wykorzystywana jest w celu wspierania tych działań. Jednym ze sposobów na obniżenie rachunków i optymalizację funkcjonowania systemu grzewczego jest montaż czujników otwarcia drzwi i okien. Co to za urządzenia, jak działają oraz jaki jest ich wpływ na poprawę komfortu cieplnego mieszkańców? Sprawdź!

Instalator montuje czujnik otwarcia drzwi w domu

Sprawdź czujniki otwarcia drzwi w hurtowni Onninen

Jak czujnik otwarcia okna wpływa na komfort?

Zainstalowanie w domu czujników otwarcia okien i drzwi jest ważnym elementem, który pozwala poprawić komfort mieszkańców. Są one jednym z ważniejszych czynników wpływających również na bezpieczeństwo, które w domach inteligentnych jest dobrem nadrzędnym. Podstawową zaletą i przyczyną instalacji czujnika otwarcia okien jest możliwość szybkiego i wygodnego sprawdzenia, czy wszystkie okna są pozamykane. Dzięki temu można bez trudności poprawić komfort cieplny w mieszkaniu lub domu, jak również zredukować wydatki związane z ogrzewaniem. Podczas wietrzenia ogrzane powietrze ucieka na zewnątrz, a straty energii bywają naprawdę duże.

Czujnik otwarcia okna / drzwi Salus (slim)Montaż czujników otwarcia okien pozwala na zoptymalizowanie pracy układu grzewczego. Większość stosowanych obecnie aplikacji sterujących pozwala automatycznie zablokować ogrzewanie pomieszczenia, w którym okno zostało otwarte, jednocześnie wysyłając odpowiednie powiadomienie na aplikację sterującą systemem.

Technologia smart, pozwalająca wygodnie zarządzać domem i znajdującymi się w nim systemami jest coraz bardziej cenionym rozwiązaniem. Wpływa na komfort, poczucie bezpieczeństwa np. przed włamaniem, a jednocześnie pomaga żyć niezależnie. Bez względu na warunki panujące na zewnątrz nie ma konieczności, aby rezygnować z pasji i planów. Wystarczy właściwie skonfigurować i zarządzać swoim domem na odległość, z dowolnego miejsca na świecie i cieszyć się pełnią życia.

Zasada działania czujnika otwarcia okna

Mechanizm działania czujników otwarcia drzwi i okien nie jest skomplikowany. Cechuje go specyficzna budowa, oparta o magnes i specjalny czujnik. Gdy okno lub drzwi są zamknięte, wówczas oba elementy znajdują się bezpośrednio obok siebie. Magnes zostaje przymocowany do okna lub drzwi, natomiast czujnik zawsze przytwierdzony zostaje do nieruchomej ramy. Gdy okno lub drzwi pozostają zamknięte, elementy stykają się, tworząc pewien układ zamknięty. Z kolei gdy dochodzi do otwarcia, przestrzeń między nimi zwiększa się, a przerwanie obwodu skutkuje wysłaniem sygnału do sterownika głównego. Jeśli w danej strefie okno lub drzwi pozostają otwarte, sterownik główny może zamknąć siłowniki elektryczne w danym obrębie, aby zapobiec stratom ciepła.

Czujnik otwarcia okna może zostać połączony z alarmem, co jest szczególnie cenione przez osoby, które często spędzają czas poza domem. Sterowanie wszystkimi kluczowymi funkcjami w inteligentnym domu, w tym z ogrzewaniem, oświetleniem, alarmem, jest rozwiązaniem wyjątkowo praktycznym, pozwalającym zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Po wykryciu otwarcia wysyłany jest odpowiedni sygnał na telefon połączony za pośrednictwem bramki internetowej z wieloma urządzeniami i systemami znajdującymi się w domu.

Prawidłowy montaż czujnika otwarcia okna

Montaż czujnika otwarcia okna powinien odbywać się zgodnie z zasadami ustalonymi przez producenta. To od prawidłowego położenia poszczególnych elementów zależy czy system działał będzie prawidłowo. Jednym z kluczowych czynników jest odpowiednie określenie miejsca, w którym powinny zostać umieszczone komponenty.

Podczas montażu czujnika należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby elementy zewnętrzne nie zakłócały jego prawidłowego działania. Niektóre modele mogą być szczególnie wrażliwe na warunki atmosferyczne, które będą fałszowały odczyty. W modelach działających na baterie. Najlepiej jest wybrać sprawdzone akumulatory, cechują się długą żywotnością. Instalując czujnik, trzeba pamiętać, że prędzej czy później baterię trzeba będzie wymienić, dlatego też istotny jest dobry dostęp do urządzeń.

Sprawdź czujniki otwarcia okna w hurtowni Onninen

Zalety korzystania i zastosowanie czujnika otwarcia drzwi

Czujnik otwarcia drzwi/okna ENGO Controls EDORZB ZigBeeWykorzystanie czujników otwarcia drzwi i okien niesie ze sobą wiele zalet. Z jednej strony istotną kwestią jest poprawa bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców, jak również znajdującego się w mieszkaniu mienia. Z drugiej natomiast urządzenia pozwalają łatwo i szybko sprawdzić zamknięcie okien i drzwi, bez konieczności fizycznego spaceru pomiędzy pomieszczeniami.

Integracja czujników z aplikacjami zainstalowanymi na smartfonie pozwala uzyskać natychmiastowy dostęp do informacji, pod warunkiem że w każdym pomieszczeniu przy oknie znajdzie się odpowiedni czujnik.

Jak właściwie zamontować czujnik otwarcia drzwi?

Czujnik otwarcia drzwi, czyli kontaktron, podobnie jak w przypadku elementów okiennych, musi zostać odpowiednio zamontowany. Od tego zależy skuteczne i efektywne działanie całego systemu sterowania. Istotną kwestią jest wybór lokalizacji. Drzwi to szczególny punkt, który każdego dnia użytkowany jest naprawdę intensywnie. Miejsce montażu nie może zatem utrudniać mieszkańcom w codziennym użytkowaniu. Dodatkowo w modelach wymagających zasilania bateryjnego ważne jest, aby zapewniony był dobry dostęp do elementów, pozwalający na sprawną wymianę źródła zasilania.

Czujniki otwarcia drzwi i okna w hurtowni Onninen

W szerokim asortymencie hurtowni Onninen znajdują się różne warianty czujników otwarcia drzwi i okien. Dużą popularnością cieszą się modele typu slim, przygotowane przez markę Salus Controls. Czujnik otwarcia okna/drzwi Salus Slim to bezprzewodowy model, o bardzo kompaktowym rozmiarze.  Żeby czujnik działał prawidłowo, konieczne jest kupienie również bramki internetowej, kompatybilnej z urządzeniem. Sterowany z poziomu jednej aplikacji posiada bardzo przemyślane funkcje, wśród których wymienić można np. automatyczne wyłączenie ogrzewania, gdy drzwi lub okna będą otwarte. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwalające na optymalizację działania systemu grzewczego oraz ograniczenie niepotrzebnego zużycia energii i tym samym kosztów ogrzewania. Zainstalowana na smartfonie aplikacja pozwala też szybko i bez trudności zweryfikować czy wszystkie okna i drzwi są pozamykane, bez konieczności zaglądania do każdego z pomieszczeń.

Innym dostępnym w sprzedaży w hurtowni Onninen modelem jest czujnik otwarcia drzwi/okna ENGO Controls EDORZB ZigBee. Działanie urządzenia uzależnione jest od działających baterii. Również w tym wariancie do komunikacji z urządzeniem sterującym konieczne jest wykorzystanie dopasowanej bramki internetowej. Mechanizm działania czujnika polega na wykrywaniu zmiany miejsca położenia względem siebie sensora oraz magnezu.

Odpowiednio dopasowane parametry, prawidłowy montaż i podłączenie poszczególnych komponentów, możliwość ustawienia alarmu, to tylko wybrane zalety, ze względu na które coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w udogodnienia typu smart w swoich domach.

Sprawdź czujniki otwarcia drzwi w hurtowni Onninen