Koszty systemu i instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków

Dodano: niedziela, 10.03.2024


Przydomowa oczyszczalnia ścieków cieszy się coraz większą popularnością. Jest to niewątpliwie świetna alternatywa dla szamba. Jednocześnie skutecznie oczyszcza ścieki. Trzeba też przyznać, że jej budowa na działce nie nastręcza problemów. Jest to naprawdę świetna inwestycja zarówno dla portfela, jak i środowiska, a przy tym można starać się o dofinansowanie.

Szambiarz oczyszcza przydomową oczyszczalnie ścieków w ogrodzie

Sprawdź przydomowe oczyszczalnie ścieków w hurtowni Onninen

Odległości przydomowej oczyszczalni ścieków od domu 

Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków. Zasadniczo odpowiedź może być tylko i wyłącznie twierdząca, przy czym należy pamiętać, że decydując się na jej budowę należy zachować właściwą odległość od domu. Dystans pomiędzy nieruchomością mieszkalną a instalacją powinien wynosić przynajmniej 5 metrów. Jednocześnie, biorąc pod uwagę aktualne przepisy polskiego prawa należy wiedzieć, że instalacja musi znajdować się w odległości 2 metrów od granicy działki, na której planowana jest budowa. 

oczyszczalnia biologiczna Roth SBR, SBR MICRO-STAR z osadem czynnym w reaktorzePonadto trzeba także wiedzieć, że przydomowa oczyszczalnia ścieków musi znajdować się w odległości minimum 2 metrów w odległości drzew oraz krzaków, a także przynajmniej 0,8 m od instalacji elektrycznej. Jeżeli na Waszej działce znajduje się instalacja gazowa, to należy zachować odległość minimum 1,5 metra. Na wielu działkach znajdują się też studnie. Odległość oczyszczalni ścieków od zbiornika studni nie może być mniejsza niż 15 metrów, a jeżeli przydomowa oczyszczalnia ścieków jest z drenażem, to konieczne jest zachowanie odległości wynoszącej 30 m. 

Wśród przydomowych oczyszczalni ścieków bardzo dużą popularnością cieszą się także drenażowe oczyszczalnie ścieków. Warto zauważyć, że budowa przydomowej oczyszczalni nie jest skomplikowana i zasadniczo można ją wykonać na każdej, nawet niedużej działce. Dobrym wyborem jest też przydomowa oczyszczalnia ze złożem biologicznym. Otóż złoże biologiczne wykorzystuje zjawisko rozwoju mikroorganizmów na danym podłożu rozumianym jako wypełnienie. Dochodzi więc do rozkładu związków organicznych przez te organizmy. Alternatywą jest tutaj przydomowa oczyszczalnia ścieków z osadem czynnym, która także nie wymaga dużej powierzchni działki ani niskiego poziomu wód.      

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a szambo ekologiczne 

Wiele osób zastanawia się jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków i czy jest tym samym co szambo. Warto wiedzieć, że szambo ekologiczne znacząco różni się od przydomowej oczyszczalni ścieków. W tradycyjnym szambie gromadzone są nieoczyszczone ścieki, natomiast przydomowa oczyszczalnia dokładnie je oczyszcza i to w sposób w pełni naturalny, co oznacza, że wodę można ponownie wykorzystać np. do nawadniania ogródka. Szambo ekologiczne nie jest jednak tym samym, co to tradycyjne. Wykorzystuje się w nim specjalny system oczyszczania z osadnikiem gnilnym. W ten sposób można pozbyć się zanieczyszczeń czy osadów. Ma ono formę perforowanych przewodów, które zasadniczo rozmieszczone są na większym terenie. Tak naprawdę szambo ekologiczne jest oczyszczalnią drenażową.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków wykorzystuje zjawisko flotacji oraz oczyszczania tlenowego. Rzeczywiście oczyszczanie zachodzi w częściach osadnikowych. Najwięcej powstaje osadów gnilnych, które następnie ulegają fermentacji oraz rozkładowi, zaś płynna część ścieków przechodzi dalej. Dochodzi wtedy do oczyszczania biologicznego, które odbywa się w warunkach tlenowych. Szambo ekologiczne natomiast wykorzystuje proces oczyszczania w różnych sekcjach, a nie w jednym zbiorniku. Jeżeli chodzi o łatwość użytkowania, to rzeczywiście w pełni bezobsługowa jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jest też łatwa w eksploatacji. To dobra alternatywa dla kanalizacji.    

Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków

oczyszczalnia z drenażem Graf rozsączającym EPURBIO4 (RLM4) 2100LPrzydomowe oczyszczalnie ścieków wymagają pewnych inwestycji. Na szczęście można starać się o dofinansowanie. Aby je uzyskać należy złożyć odpowiedni wniosek w swoim urzędzie gminy. Oferta jest tutaj bardzo korzystna, gdyż beneficjent może dostać do 50% kosztów kwalifikowanych swojego przedsięwzięcia, przy czym ta kwota nie może być wyższa niż 8 tys. zł.

Decydując się na oczyszczalnie biologiczne macie jednak pewność, że jest to rozwiązanie ekologiczne, a wręcz konieczne w większości przypadków, gdy nie ma dostępu do kanalizacji. Oczywiście pamiętajcie jeszcze o regularnym stosowaniu biopreparatów, których działanie opiera się na naturalnych enzymach, a także bakteriach. W ten sposób zapewnia się prawidłowy rozkład materii organicznej i uzyskuje się równowagę flory bakteryjnej.

Sprawdź przydomowe oczyszczalnie ścieków w hurtowni Onninen

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - Cena 

Do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków niezbędne jest zakupienie nie tylko osadnika gnilnego, ale też kosza filtracyjnego. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że koszt w dużej mierze zależy od tego, gdzie mieszkacie. Jeżeli wybieracie instalację z montażem, to koszt będzie oscylował na poziomie 12 tys. zł. Jednocześnie oczyszczalnia z osadem czynnym jest nieco droższa i koszt wynosi 14 tys. zł. Koszty wydają się relatywnie wysokie, jednak trzeba przyznać, że jest to inwestycja, która się opłaca.

Ponadto trzeba jeszcze pamiętać o użyciu żwiru, który nie powinien być zbyt drobny. W przeciwnym razie może dojść do szybkiego zatkania systemu drenażowego. Przydomowe oczyszczalnie ściekowe nadają się do gruntu, który charakteryzuje się niezbyt dużą suchością, a także ograniczoną zawartością wody. Zwróćcie jeszcze uwagę, na jakiej wysokości powinny znajdować się włazy rewizyjne. W przypadku oczyszczalni o pojemności 2300 l wysokość powinna oscylować na poziomie od 0,45 m do 1 m.     

Przydomowa oczyszczalnia ścieków w hurtowni Onninen

Jeżeli chcecie zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą hurtowni Onninen.

Na uwagę zasługuje oczyszczalnia biologiczna Roth SBR, SBR MICRO-STAR z osadem czynnym w reaktorze . Przygotowana jest ona z przeznaczeniem dla około 4 mieszkańców. Posiada stabilną konstrukcję i zapewnia prosty montaż. Dodatkowo możecie usuwać osady ściekowe co 3-5 lat. To naprawdę duża oszczędność. Dzięki zastosowaniu rurowego napowietrzacza wpływa również na pełną stabilizację osadów ściekowych.

oczyszczalnia biologiczna Graf ACTIBIO6 (1-6 RLM), ST130 (18x130L) Dobrym wyborem może być także oczyszczalnia biologiczna Graf ACTIBIO6 (1-6 RLM), ST130 (18x130L). To model naprawdę efektywny, wyposażony w zewnętrzną skrzynię sterującą. To co go wyróżnia, to fakt, że można go zamontować w każdych warunkach gruntowo-wodnych, a to za sprawą tego, że urządzenie posiada specjalne uchwyty, które przeznaczone są do kotwienia w gruntach nawodnionych. Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala na rozkład zanieczyszczeń, co zawdzięcza mikroorganizmom. Na uwagę zasługują ponadto oczyszczalnie drenażowe.

Można także zdecydować się na oczyszczalnię drenażową taką jak oczyszczalnia z drenażem Graf rozsączającym EPURBIO4 (RLM4) 2100L. W zestawie znajduje się osadnik gnilny z filtrem biologicznym, a także nadbudowa ze specjalną pokrywą teleskopową. Pomimo niskiej ceny zapewnia ona dobre oczyszczanie, które wsparte jest drenażem tradycyjnym. Zbiorniki posiadają specjalne filtry i wypełnienia filtrów. Dodatkowo nadstawki są tak zintegrowane z pokrywami po to, by uzyskać wygodną obsługę. W związku z tak dobrymi parametrami technicznymi ta oczyszczalnia jest naprawdę niezawodna i sprawdzi się nawet w trudniejszych warunkach gruntowych.

Sprawdź przydomowe oczyszczalnie ścieków w hurtowni Onninen