Krok po kroku: projektowanie instalacji tryskaczowej zgodnie z PN-EN 12845

Dodano: czwartek, 19.09.2024


Instalacje tryskaczowe należą do najpopularniejszych stałych urządzeń gaśniczych wodnych. Charakteryzują się wysoką skutecznością i wszechstronnością zastosowań. Należy jednak pamiętać, że decydujący wpływ na efektywność działania instalacji tryskaczowej ma jej prawidłowe zaprojektowanie. Proces projektowania instalacji tryskaczowych w Polsce może odbywać się według jednego z kilku wiodących standardów – w zależności od wymagań konkretnej przestrzeni. Osoby projektujące zabezpieczenia przeciwpożarowe i ogniochronne bardzo często pracują według Polskiej Normy PN-EN 12845+A2:2010. Dowiedz się, jak zaprojektować instalację tryskaczową zgodnie z normą PN-EN 12845, unikając najczęstszych błędów.

Instalacje tryskaczowe do ochrony przeciwpożarowej budynku

Sprawdź zabezpieczenia przeciwpożarowe w hurtowni Onninen

Co właściwie reguluje norma PN-EN 12845?

Norma PN-EN 12845, a poprawnie: Polska Norma PN-EN 12845+A2:2010 „Stałe urządzenia gaśnicze – Automatyczne urządzenia tryskaczowe - Projektowanie, instalowanie i konserwacja” to jeden z wiodących standardów projektowania urządzeń tryskaczowych. Dokument zawiera wytyczne dotyczące projektowania, budowy, rozbudowy, modyfikacji i konserwacji instalacji tryskaczowych (stałych urządzeń gaśniczych).

Automatyczny zawór odcinający do instalacji przeciwpożarowej Danfoss EV220B DN80 3 cale, CNBOP 016D3331Znajdują one zastosowanie w większości obiektach. Jedynie specjaliści projektujący skomplikowane systemy ogniochronne dla obiektów, w których istnieje bardzo wysokie zagrożenie pożarowe, częściej sięgają do wytycznych VdS i normy NFPA 13, które pozwalają na bardziej szczegółowe obliczenia hydrauliczne.

Natomiast błędem jest stosowanie przedmiotowej normy do projektowania instalacji zraszaczowych i automatycznych urządzeń tryskaczowych na statkach, w samolotach, samochodach i urządzeniach mobilnych oraz dla systemów podziemnych. Ponadto w normie znajduje się zalecenie, by prace związane z projektowaniem, instalacją i konserwacją urządzeń tryskaczowych przeprowadzał jedynie wykwalifikowany i doświadczony zespół.  

Jaką intensywność powinny mieć zraszacze instalacji ppoż.?

Zawór pierwszeństwa BERMAD 730,DN80 WD-3-730-ES-LE-Y-C-16-6Intensywność zraszania to parametr określający minimalną ilość wody (mm/min.), według którego projektowana jest instalacja tryskaczowa. Parametr ten jest ściśle powiązany z obliczeniową powierzchnią działania, tj. maksymalną powierzchnią, dla której przyjmuje się, że znajdujące się nad nią tryskacze zadziałają w przypadku pożaru. W procesie obliczeń hydraulicznych bierze się pod uwagę:

  • typ i wysokość obiektu,
  • charakter, sposób i wysokość składowanych materiałów,
  • rodzaj urządzenia tryskaczowego (wodne, powietrzne, mieszane).

Intensywność zraszania wylicza się, dzieląc wydajność wody wypływającej z danej grupy tryskaczy (l/min.) przez powierzchnię zabezpieczaną tymi tryskaczami (m2).

Powierzchnia działania tryskaczy ppoż.

Obliczeniowa powierzchnia działania to maksymalna powierzchnia zadziałania tryskaczy w razie pożaru. Wartość ta mieści się w przedziale 84-325 m2. Jak wspomnieliśmy w akapicie powyżej, intensywność zraszania i obliczeniowa powierzchnia działania są ściśle ze sobą powiązane. Obydwa parametry służą do określenia ilości wody wykorzystywanej przez instalację tryskaczową.

Jaką powierzchnię powinien chronić jeden tryskacz?

Każdą instalację tryskaczową charakteryzuje jeszcze jeden parametr: maksymalna powierzchnia chroniona przez jeden tryskacz. Chodzi tutaj o powierzchnię znajdującą się bezpośrednio pod danym tryskaczem, na której konieczne jest zachowanie właściwej intensywności zraszania (dostosowanej do klasy zagrożenia pożarowego, a istnieją trzy główne klasy zagrożenia pożarowego). Określenie maksymalnej powierzchni chronionej przez tryskacz jest niezbędne dla ustalenia optymalnego rozstawienia tryskaczy w sekcji. Polska Norma PN-EN 12845 (podobnie jak inne popularne standardy) podaje tutaj konkretne wartości. Maksymalna powierzchnia chroniona przez jeden tryskacz nie może przekroczyć 21 m2. Warto wiedzieć, że narzędziem przeznaczonym do projektowania instalacji tryskaczowych jest aplikacja LIFEcad. Zapewnia ona m.in. automatyczny rozstaw tryskaczy w szyku, dostosowany do specyfiki danego projektu. 

Zawór pierwszeństwa z regulatorem ciśnienia Resideo Braukmann VV300, DN 50 VV300-50APolska Norma PN-EN 12845 opisuje warunki, jakie muszą zostać spełnione przy projektowaniu instalacji tryskaczowej. Znajduje zastosowanie w przypadku zabezpieczania standardowych i mniej wymagających przestrzeni. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z projektowaniem instalacji tryskaczowych, czytelniejsze i bardziej pomocne mogą okazać się wytyczne niemieckie VdS CEA 4001. Pozwalają one na prostszy dobór parametrów. Natomiast przy dużym zagrożeniu pożarowym kompleksowe rozwiązania proponuje amerykańska norma NFPA 13.

Instalatorów zabezpieczeń przeciwpożarowych i ogniochronnych oraz innych specjalistów zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni. W asortymencie posiadamy m.in. centrale systemu pożarowego, detektory gazów, domowe zabezpieczenia przeciwpożarowe, systemy ogniochronne, hydranty, urządzenia pomiarowe, rozdzielnie, szafki, obudowy i puszki przeciwpożarowe, wyłączniki awaryjne i ewakuacyjne oraz wszystkie elementy, na których opiera się skuteczna instalacja przeciwpożarowa. Doradcy Onninen służą wsparciem produktowym i technicznym.

Sprawdź zabezpieczenia przeciwpożarowe w hurtowni Onninen