Które smart urządzenia zwiększają bezpieczeństwo domu? Przegląd nowoczesnych rozwiązań

Dodano: środa, 21.07.2021


Już nie tylko właściciele domów wolnostojących decydują się na instalację systemu smart home. Coraz częściej interesują się nim także lokatorzy niewielkich mieszkań. Trudno się temu dziwić - urządzenia tego typu znacząco podnoszą bezpieczeństwo i komfort użytkowania nieruchomości, a przy tym nie wymagają problematycznego montażu, ponieważ zazwyczaj są bezprzewodowe. Które rozwiązania warto polecać klientom?

Które smart urządzenia zwiększają bezpieczeństwo domu? Przegląd nowoczesnych rozwiązań

Z tego tekstu dowiesz się:

 • czym jest system smart home,
 • które urządzenia zwiększają bezpieczeństwo domu i co warto rekomendować klientom podczas budowy,
 • jak inteligentne urządzenia mogą wpłynąć na komfort życia,
 • w jakie produkty warto zainwestować.

Czym jest system smart home?

System smart home to inteligentna sieć automatyki budynkowej. Obejmuje ona rozliczne urządzenia, które pozwalają na zdalne zarządzanie całym budynkiem, jak i pojedynczymi sprzętami. Daje użytkownikom możliwość dostosowania funkcji domu do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu, że komunikacja pomiędzy urządzeniami może odbywać się właściwie bez udziału człowieka, sterowanie nimi staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Smart home kojarzy się przede wszystkim z energooszczędnością, bezpieczeństwem i komfortem. Te dziedziny nie wyczerpują jednak jego zastosowania. System wykorzystuje się także, aby ułatwiać życie osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. Inteligentne technologie ostrzegają również przed ewentualnymi awariami i chronią dom przed niepożądanymi zdarzeniami.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Jakie czujniki bezpieczeństwa rekomendować klientom?

Kompleksowy system inteligentnego domu powinien obejmować między innymi niezawodne czujniki bezpieczeństwa. Służą one do sygnalizacji przeciwpożarowej, przeciwzalaniowej czy przeciwwłamaniowej.

W systemach smart home zabezpieczenia przeciwpożarowe to nie tylko lokalne wykrywanie dymu i uruchamianie sygnału alarmowego. To także automatyczne powiadomienie użytkownika o zagrożeniu. Momentalnie otrzyma on ostrzeżenie za pośrednictwem wiadomości SMS lub e-mail. Podobnie działają instalacje przeciwzalaniowe. W tym przypadku możesz nawet stworzyć regułę, która poza uruchomieniem alarmu i wysłaniem powiadomienia, zamknie również dopływ wody, zapobiegając dalszemu powstawaniu szkód.

Ciekawym rozwiązaniem dla bezpieczeństwa domu jest również system antywłamaniowy. Oczywiście wywiązuje się on ze wszystkich tradycyjnych funkcji - takich jak uruchomienie alarmu i wezwanie ochrony - ale ponadto umożliwia symulację obecności mieszkańców. Inteligentne oświetlenie oraz rolety pozwalają pustemu budynkowi sprawiać wrażenie zamieszkanego. O określonych godzinach lampy mogą się włączać i wyłączać, a rolety otwierać i zamykać. Dzięki temu system ma szansę zmylić potencjalnego złodzieja i zapobiec ewentualnemu włamaniu.

Nowoczesne rozwiązania dostępne są w systemie SALUS Smart Home. Do wdrożenia takich scenariuszy niezbędne są przede wszystkim jego podstawy, a więc bramka internetowa i aplikacja mobilna. Ponadto użytkownik potrzebuje następujących urządzeń:

 • aktywator reguły OneTouch (do programowania poszczególnych scenariuszy),
 • czujnik dymu,
 • czujnik zalania,
 • czujniki otwarcia (do okien i drzwi),
 • czujnik ruchu,
 • inteligentne wtyczki i przekaźniki (do sterowania oświetleniem),
 • sterownik rolet.

Wszystkie wymienione wyżej elementy inteligentnej instalacji znajdziesz w asortymencie marki SALUS, dostępnym w naszej hurtowni internetowej.

Sprawdź regulatory marki SALUS


Inteligentne czujniki i urządzenia zwiększające komfort życia

Czujniki Salus

Warto pamiętać, że smart home to nie tylko czujniki bezpieczeństwa. To także rozmaite funkcje, których główną rolą jest podnoszenie komfortu życia mieszkańców. Dzięki inteligentnym urządzeniom mogą oni zdalnie sterować ogrzewaniem domu, jego oświetleniem, a także sprzętem służącym przede wszystkim do rozrywki.

Jednym z kluczowych elementów każdego systemu smart home jest ciągłe monitorowanie temperatury w pomieszczeniach i sterowanie ogrzewaniem. Należy zauważyć, że aspekt ten wpływa nie tylko na wygodę lokatorów, ale także na energooszczędność budynku. Zastosowanie specjalnych czujników pozwala instalacji automatycznie reagować na zmiany temperatury, dzięki czemu aktywność użytkownika ogranicza się do ustawienia indywidualnych preferencji na samym początku. Później system radzi sobie sam, utrzymując zadaną temperaturę, bądź dostosowując ją do specjalnych programów.

Funkcja zdalnego sterowania ogrzewaniem umożliwia także kontrolę temperatury w domu z dowolnego miejsca na świecie. Warunek to oczywiście dostęp do sieci. W efekcie użytkownik może przygotować mieszkanie na swój powrót z długich wakacji, podczas których budynek nie potrzebował dużo ciepła. Wykorzystanie tego typu systemów pozwala do minimum ograniczyć zużycie energii cieplnej, co ma pozytywny wpływ zarówno na portfele ich właścicieli, jak i na środowisko naturalne.

Stosowanie inteligentnych urządzeń sięga jednak znacznie dalej niż zdalna kontrola instalacji grzewczej. Smart home można wykorzystać nawet do realizacji zwykłych zachcianek - takich jak włączanie i wyłączanie światła z poziomu smartfonu. Może się to przydać zarówno wtedy, gdy użytkownikowi nie chce się wstać z łóżka, aby zgasić lampy w innym pomieszczeniu, jak i wtedy, gdy opuścił on dom, zapominając o włączonym oświetleniu.

Kolejne ciekawe rozwiązanie stanowią systemy do sterowania głosowego. Na rynku wciąż przybywa inteligentnych głośników, które można połączyć z komputerem, telefonem, telewizorem, ale też z niektórymi lampami, regulatorami temperatury i wieloma innymi sprzętami. Stosując je w swoim domu, użytkownik nie musi nawet sięgać po smartfon, aby obsługiwać większość urządzeń. Reagują one bowiem na jego komendy głosowe. Co ważne, takie rozwiązanie z powodzeniem można zastosować nawet w wynajmowanym mieszkaniu, ponieważ cała komunikacja odbywa się bezprzewodowo, dzięki czemu unika się inwazyjnego montażu.

Poznaj ofertę czujników bezpieczeństwa i innych inteligentnych urządzeń marki SALUS

Wspomniana już wcześniej marka SALUS Controls to pochodzący z Hongkongu producent specjalizujący się w elektronicznych technologiach sterujących. Jego szeroki asortyment dostępny jest również w ofercie Onninen. Wśród inteligentnych urządzeń dla systemów smart home znajdziesz na przykład:

 • czujniki bezpieczeństwa - czujniki dymu, zalania, ruchu czy otwarcia, niezbędne do działania systemów ochrony domu,
 • regulatory temperatury - pozwalające na monitorowanie i precyzyjną kontrolę temperatury, generującą spore oszczędności,
 • uniwersalną bramkę internetową - pozwalającą na podłączenie nawet 100 urządzeń, składających się na jeden kompleksowy system bezprzewodowy,
 • akcesoria - niezbędne do instalacji poszczególnych funkcji systemu SALUS Smart Home.

 Jak działa system SALUS Smart Home?

Jak działa system Salus smart home

Coraz częstszym życzeniem osób budujących nowy dom, a nawet wprowadzających się po prostu do nowego mieszkania, jest instalacja sieci smart home. Jeśli Twój klient zapyta Cię o rekomendację, z czystym sumieniem możesz polecić mu system SALUS Smart Home!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Inteligentna wtyczka