Który przekładnik prądowy wybrać?

Dodano: poniedziałek, 10.07.2023


Dokładne pomiary prądu dla poszczególnych obwodów mają duże znaczenie pod względem kontroli. Na tej podstawie można ocenić aktualny stan przewodów oraz podłączonych do nich maszyn. Jednak często zdarza się, że parametry sieci utrudniają określenie prądu lub napięcia, szczególnie w przypadku dużych maszyn produkcyjnych. Na szczęście przekładniki prądowe w skuteczny sposób zwiększają zakres pomiarowy. W jaki sposób? O tym więcej w artykule poniżej. Wskazujemy także pięć najlepszych modeli dostępnych w naszej hurtowni. Sprawdź sam, czy jeden z nich nie sprawdzi się także w Twoim przypadku.

Energetyczny przekładnik do pomiaru prądu

Sprawdź przekładniki prącowe w hurtowni Onninen

Czym są przekładniki prądowe?

Przekładnik prądowy Schneider Electric DIN 150/5Jeśli przez obwód płynie duży prąd, jego pomiar standardowymi amperomierzami może być utrudniony. Dlatego też w takich sytuacjach stosuje się przekładniki prądowe. Są to niewielkie transformatory. Po stronie pierwotnej najczęściej występuje pojedynczy przewód, przechodzący przez otwór pomiarowy, co oznacza, że po tej stronie występuje tylko jeden zwój. Natomiast po ilość zwojów wtórnych (N2) jest określona na obudowie przekładnika. Taka budowa pozwala na pomiar większej wartości po stronie wtórnej (I2) poprzez odczytanie wartości prądu po stronie pierwotnej (I1). Szukaną wartość można bowiem wyliczyć z prostej zależności:

I1=I2*N2

Urządzenia tego typu wykorzystuje się do zwiększania zakresu pomiarowego amperomierzy czy galwanicznego oddzielenia obwodów pomiarowych oraz zabezpieczeniowych od głównego toru prądowego.

Najważniejsze parametry przekładników prądowych

Wybierając przekładnik pomiarowy, Przekładnik prądowy Hager 150/5A 2, 5VA kl.1powinieneś zwrócić uwagę na kilka jego głównych parametrów, takich jak:

  • Znamionowy prąd pierwotny Ipn. Wartość ta odnosi się do obwodu pomiarowego.
  • Znamionowy prąd wtórny Isn. Tę wartość należy dopasować do obwodu roboczego.
  • Przekładnia, czyli stosunek prądu wtórnego do pierwotnego. W większości przypadków wynika ona bezpośrednio z ilości zwojów po stronie wtórnej. Przekładnia rzeczywista nie jest równa przekładni znamionowej - dlatego też ta pierwsza wartość musi być korygowana.
  • Błąd pomiarowy. Na ostateczny błąd pomiarowy wpływa suma błędów pomiarowych wynikających z poszczególnych etapów pomiaru. Wynika on z błędu fazowego, błędu prądowego oraz klasy dokładności urządzenia.
  • Najwyższe dopuszczalne napięcie urządzenia.

Znając wszystkie wymienione parametry, z łatwością można dopasować odpowiedni model przekładnika prądowego do danego obwodu elektrycznego. Wątpliwości może natomiast budzić wybór producenta - na rynku można spotkać zarówno rozpoznawalne marki, jak i zupełnie nieznane firmy produkujące części elektryczne.

Najlepsze modele przekładników prądowych w hurtowni Onninen

Hurtownia elektryczna Onninen współpracuje z Przekładnik toroidalny ETI CTE-80najlepszymi producentami. Dlatego poniżej przedstawiamy pięć sprawdzonych i pewnych przekładników prądowych, które w zupełności spełnią Twoje wymagania.

Przekładnik toroidalny ETI CTE-80

Zaawansowany przekładnik ETI CTE-80 sprawdzi się w rozbudowanych zakładach przemysłowych. Nie wymaga kalibracji, a jednocześnie cechuje się wysoką klasą dokładności, co zapewnia bardzo dokładne i bezpieczne pomiary. Toroidalna budowa pozwala mierzyć obwody o różnym obciążeniu. Jednocześnie bardzo niskie ciepło po stronie pierwotnej umożliwia podłączenie przekładnika do maszyn pracujących w trybie ciągłym.

Przekładnik prądowy Fanina ISS-1

W przypadku przekładnika prądowego Fanina ISS-1 mamy do czynienia z przełożeniem 500:5. Urządzenie zostało już skalibrowane i jest od razu gotowe do użycia. Moc pozorna wynosi 5 AV, co jest dość niską wartością. Warto także zwrócić uwagę na klasę dokładności 0,5, zapewniającą bardzo dokładne pomiary.

Przekładnik prądowy z otwieranym rdzeniem F&F

Kolejnym przekładnikiem prądowym z doskonałymi parametrami jest przekładnik prądowy z otwieranym rdzeniem F&F 150-5A kl.1 przeznaczony do układów o natężeniu 150 A. Przełożenie 150:5 pozwala na znaczące zwiększenie skali pomiarowej. Moc pozorna natomiast wynosi tylko 3 AV.

Przekładnik prądowy Hager SRA 01505

Kolejny model przeznaczony do układów 150Przekładnik prądowy F&F z otwieranym rdzeniem 150-5A kl.1 A. W przypadku przekładnika prądowego Hager SRA 01505 warto zwrócić uwagę na wysoką klasę dokładności przy stosunkowo niskiej cenie. Niska moc pozorna po stronie pomiarowej doskonale sprawdza się w układach sterowanych automatycznie.

Przekładnik prądowy Schneider Electric DIN 150/5

Nie wymaga kalibracji, a jednocześnie zapewnia bardzo wysoką dokładność pomiarową (klasa 0,5). Przekładnik prądowy Schneider Electric DIN 150/5 wyróżnia się również niską ceną oraz wysokim poziomem niezawodności. Dlatego też niezmiennie jest to nasz ulubiony model tego typu sprzętu pomiarowego.

Sprawdź przekładniki prącowe w hurtowni Onninen

Przekładnik prądowy