Który rodzaj papieru ściernego wybrać do konkretnej pracy?

Dodano: piątek, 8.09.2023


Papier ścierny ma szerokie spektrum zastosowania. Można wykorzystać go zarówno do prac lakierniczych, jak i blacharskich, ale też do tworzyw sztucznych. Kluczowe znaczenie ma ziarnistość. Dziś podpowiemy Wam, jak dobrać papier ścierny i jakie są jego rodzaje.

Rulon brązowego papieru ściernego

Sprawdź papier ścierny w hurtowni Onninen

Jakie są rodzaje papieru ściernego? 

Papier ścierny należy do tzw. grupy wyrobów ściernych. Wykorzystuje się go do obróbki różnych tworzyw. Trzeba zwrócić uwagę na warstwę przyklejonego do podłoża ziarna ściernego, czyli tzw. nasypu. Papier ścierny zbudowany jest z elementów takich jak:

  • warstwa podkładowa
  • warstwa lepiszcza
  • warstwa ścierna.

Wyróżniamy papiery ścierne gruboziarniste i drobnoziarniste. Należy wiedzieć, że zgodnie z europejską normą ISO 6344 w przypadku gradacji powyżej 240 niezbędne jest prowadzenie analizy metodą sedymentacji. Biorąc pod uwagę ziarnistość, musicie wiedzieć, że papier ścierny do drewna to ten o ziarnistości od P24 do P400. Do powierzchni lakierowanych wykorzystuje się papier o ziarnistości od P40 do P1200. Do powierzchni mineralnych oraz betonu możemy polecić papier o ziarnistości P20-P24. Do tworzyw sztucznych oraz do wysokiego połysku najlepiej zastosować ścierniwo o ziarnistości P600-P1200, zaś to metalu odpowiedni będzie P80-P1500.            

Jak dobrać odpowiednią gradację papieru ściernego? 

Należy dobrać gradację papieru ściernego do materiału. Np. papiery ścierne o bardzo niskiej gradacji - takiej na poziomie P12-P100 wykorzystuje się do obrabiania różnych materiałów, najczęściej do usuwania warstwy wierzchniej. Można nim wyszlifować warstwy rdzy z metalu, ale też nadawać kształt elementom wykonanym z drewna. Jego cechą charakterystyczną są duże ziarna.

papier ścierny Modeco Expert o granulacji 120Wyróżniamy też papier ścierny o niskiej gradacji, a więc takiej wynoszącej P100-P180. Najlepiej wykorzystywać go do usuwania zabrudzeń z różnych materiałów. Można go wykorzystać do wygładzania powierzchni czy szlifowania nielakierowanego drewna. W ten sposób przygotowane jest do dalszej obróbki. Papier ścierny o średniej gradacji to taki o oznaczeniu P200-P800. Wykorzystuje się go do poprawek lakierniczych, ale też matowienia powierzchni czy jej wygładzania.

Dostępny jest też papier ścierny o wysokiej gradacji, czyli P1000 - P2500. Najlepiej użyć go do kosmetycznych poprawek, czy małego retuszu. Za jego sprawą można też uzyskać wysoki połysk.         

Jaki papier ścierny będzie najlepszy do wygładzania ścian? 

Można powiedzieć, że ściany są wizytówką domu. Aby je odświeżyć często nie wystarczy tylko ich pomalowanie. W wielu przypadkach konieczne jest także wyrównanie powierzchni. Do wygładzenia ścian najlepiej wykorzystać papier ścierny z elektrokorundu szlachetnego, który ma gruboziarnistą strukturę. Jeżeli chodzi o gładzie, to najlepiej wybrać do wstępnego szlifowania papier ścierny o gramaturze P120-P160, natomiast gdy chce się uzyskać idealny efekt, do szlifowania ostatecznego najlepiej zastosować papier ścierny o gradacji P200-P220. Warto wiedzieć, że gładzie można szlifować zarówno ręcznie, jak i maszynowo.      

Papier ścierny w hurtowni Onninen 

Papier ścierny ma szerokie spektrum zastosowania. W hurtowni instalacyjnej Onninen można znaleźć papier ścierny o różnej gramaturze przeznaczony do różnego typu prac typu szlifowanie czy wyrównywanie powierzchni.

Dobrym wyborem może być papier ścierny Modeco Expert o granulacji 24. Ma on szerokie spektrum zastosowania. Sprawdzi się do szlifowania metalu, drewna czy też tworzyw sztucznych. Wyróżnia go wysoka jakość ścierniwa, a także pełny nasyp. Producent zastosował jako spoiwo żywicę.

Dostępny jest także papier ścierny Modeco Expert o granulacji 120. Również ten model ma szerokie spektrum zastosowania. Zapewnia wyjątkowo mocne ścieranie. Podczas szlifowania gromadzi się mniej pyłu. Jednocześnie producent podczas produkcji ziarna stosuje system, dzięki któremu jego ostre końce są skierowane zawsze na zewnątrz. Zapewnia to efektywne ścieranie nawet w trudnych warunkach. Można wykorzystać go do farby, gipsu, a nawet mas szpachlowych.

Do wielu prac warsztatowych sprawdzi się papier ścierny Modeco Expert o granulacji 60. Ma on formę krążków ściernych, które zostały wykonane ze specjalnie wyselekcjonowanego ziarna korundowego. Zapewnia maksymalną wydajność nawet podczas szlifowania wymagających powierzchni drewnianych, które są pokryte choćby lakierami podkładowymi.

Sprawdź papier ścierny w hurtowni Onninen

Papier ścierny