Podczas tworzenia instalacji elektrycznych, a także ich modernizacji należy ustalić, jak wykonane będzie łączenie przewodów aluminiowych w obrębie całej instalacji. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac warto też ustalić, dlaczego przewody aluminiowe są lepsze od miedzianych. Do tej pory stare instalacje elektryczne były zbudowane wyłącznie z przewodów, które są miedziane. Taka infrastruktura do tej pory generuje sporo problemów, np. dochodzi do korozji elektrolitycznej. A zatem w jaki sposób łączyć ze sobą przewody aluminiowe i co zrobić, kiedy chcemy je przyłączyć do przewodów miedzianych? Poznaj skuteczne i bezpieczne metody pracy.
Sprawdź kable aluminiowe w hurtowni Onninen
Jaka jest prawidłowa technika łączenia kabli aluminiowych?
Nowoczesne kable elektroenergetyczne występują głównie w wersjach wykonanych z miedzi. Wynika to przede wszystkim z doskonałych właściwości przewodnictwa elektrycznego tego materiału, a także wysokiego poziomu bezpieczeństwa stosowania połączeń przewodów miedzianych. W tym przypadku łączenie przewodów jest proste i nie generuje ryzyka np. uszkodzenia przewodów w instalacji – wystarczą dobre złączki lub kostki elektryczne.
Aby prawidłowo połączyć ze sobą kable i przewody aluminiowe, musisz wykorzystać specjalne złączki przeznaczone do tego materiału. Takie zaciski są odporne na korozję i mają specjalną powłokę zapobiegającą utlenianiu aluminium wewnątrz złączek np. WAGO.
Jeśli chcesz dokonać bezpiecznego łączenia przewodów aluminiowych, wykorzystaj poniższe wskazówki:
- Dokładnie oczyść wszystkie przewody, zanim wykonasz połączenie. Po usunięciu tlenku aluminium możesz pokryć kable pastą przewodzącą, dzięki czemu zredukujesz ryzyko ponownego utleniania materiału.
- Stosuj wyłącznie dedykowane złączki, dzięki którym można bezpiecznie łączyć kable aluminiowe PCV.
- Korzystaj ze specjalistycznych past przewodzących tzw. inhibitorów korozji. To swego rodzaju smar, który zapobiega utlenianiu się aluminiowych przewodów.
- Dbaj o odpowiednią siłę przykręcenia przewodów. W przypadku kabli aluminiowych kluczowa jest stabilność. Poluzowany przewód może się nagrzewać, a niedolegająca śruba może też uszkodzić przewód.
Staraj się też stosować podczas pracy materiały i złączki zgodne z normą PN-IEC 60364. Zyskasz pewność, że instalacja elektryczna zbudowana z przewodów aluminiowych będzie odpowiednio zabezpieczona przed awariami.
Czy złączkami WAGO można łączyć przewody instalacyjne?
W przypadku przewodów miedzianych, a także wtedy, kiedy w grę wchodzi łączenie przewodów aluminiowych w instalacjach elektrycznych, jak najbardziej możesz zastosować złączki WAGO. Takie akcesoria instalatorskie ułatwiają montaż, poprawiają bezpieczeństwo instalacji, a także są niezawodne.
Rodzaje złączek instalacyjnych WAGO, które są przystosowane do podłączania przewodów instalacyjnych przy pomocy zacisku to głównie wersje:
- sprężynowe serii 221, które sprawdzają się w instalacjach domowych, puszkach rozdzielczych i w przełącznikach,
- małe złączki serii 2273 – idealne do łączenia przewodów miedzianych i aluminiowych jednożyłowych.
Korzystając ze złączek elektrycznych WAGO realizowane połączenia elektryczne w domach i w firmach będą bezpieczne i niezawodne. W instalacjach zastosowanie znajduje też pasta Alu-Plus od WAGI, która sprawia, że zwiększa się przewodność elektryczna kabli.
Łączenie kabli aluminiowych z miedzianymi – co warto wiedzieć?
Przewody aluminiowe i miedziane można swobodnie łączyć, ale tylko z użyciem określonych metod i z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa. Aluminiowe i miedziane przewody można porównać do zawodników na ringu. Te pierwsze są lekkie i tanie, ale te drugie lepiej przewodzą prąd i są bezpieczniejsze.
Błędne połączenie może doprowadzić do tego, że miedź zniszczy aluminium i dojdzie do wzrostu rezystancji styku, a to spowoduje pożar w instalacji elektrycznej.
A zatem do łączenia aluminiowych i miedzianych przewodów można stosować połączenia w puszkach instalacyjnych przy pomocy specjalnych tulejek, w których umieszczona zostanie pasta stykowa.