Łączenie rur o różnych rozmiarach: redukcja nyplowa

Dodano: wtorek, 12.12.2023


Redukcja gwintowana (inaczej redukcja gwintu) stosowana jest w hydraulice i pneumatyce w celu połączenia elementów, które posiadają gwinty różnych typów lub rozmiarów. Pozwala odpowiednio zmodyfikować gwint zewnętrzny lub gwint wewnętrzny. W efekcie cała instalacja może działać sprawnie i wydajnie. Redukcję wykorzystuje się podczas łączenia rozmaitych części systemu: rur, węży, kabli czy zaworów.

Złote gwintowane redukcje nyplowe do gazu na czarnym tle

Sprawdź redukcje w hurtowni Onninen

Z czego powinna być wykonana redukcja nyplowa?

Redukcja Onnline Twist gwint zewnętrzny / gwint wewnętrzny 3 / 4''-1/2'' mosiądzIstnieje wiele rodzajów redukcji gwintu, odpowiadających specyficznym potrzebom każdej branży. Poszczególne typy różnią się przede wszystkim rozmiarem, kształtem i materiałem wykonania. Do zastosowań w pneumatyce i hydraulice służą m.in. nyple redukcyjne. Redukcja nyplowa umożliwia efektywne połączenie rur z gwintem wewnętrznym. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Materiał, z którego wykonany jest nypel redukcyjny, powinien zapewniać ochronę przed korozją i być bezproblemowy w konserwacji. Z tego względu najczęściej spotykane są:

 • redukcja mosiężna – może być to mosiądz niklowany lub chromowany, mosiężną redukcję nyplową stosuje się np. w instalacjach gazu propan-butan;
 • redukcja nierdzewna – używana w sytuacjach, gdy wymagana jest podwyższona odporność na korozję, działanie kwasów lub chemii czy dopuszczalność do kontaktu z żywnością;
 • redukcja miedziana – redukcje nyplowe z miedzi wykorzystywane są m.in. w instalacjach hydraulicznych centralnego ogrzewania, gdzie pozwalają stworzyć wydajny i niezawodny system.

Wybór materiału redukcji nyplowej (i każdej innej) zależy od różnych czynników, w szczególności od specyficznych warunków pracy.

Jakie gwinty warto stosować w połączeniach redukcyjnych?

Odpowiednio dobrana redukcja jest kluczowa dla bezpiecznego i efektywnego działania instalacji pneumatycznej lub hydraulicznej. Dlatego przed zakupem należy dokładnie przeanalizować dane techniczne produktu. Wybór powinien uwzględniać specyfikę danego układu pneumatycznego lub hydraulicznego oraz konkretne warunki, w jakich pracować mają urządzenia. Najważniejsze kryteria wyboru redukcji to:

 • Redukcja Opal nakrętno-wkrętna 3/4X1/2" ocynk N4, NR 45, NR 241Rtyp i rozmiar gwintu,
 • średnica przyłącza,
 • materiał wykonania,
 • ciśnienie robocze, 
 • temperatura w aplikacji.

Powszechnie stosowanymi rodzajami gwintów w połączeniach redukcyjnych są:

 • gwinty rurowe proste G (BSP/BSPP),
 • gwinty rurowe stożkowe R (BSPT),
 • gwinty rurowe stożkowe NPT (są najpopularniejszym typem w USA i Kanadzie),
 • gwinty metryczne M.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie doboru i stosowania redukcji, skontaktuj się z profesjonalistą. Fachowym doradztwem służy także zespół specjalistów Onninen. Warto pamiętać, że niewłaściwie dopasowana redukcja gwintu może skutkować wyciekaniem medium roboczego, niską wydajnością układu, uszkodzeniem poszczególnych elementów oraz innymi, poważnymi problemami z działaniem całej instalacji.

Redukcje w hurtowni Onninen

Redukcja Onnline gwint zewnętrzny 3/4x1/2" mosiądzKażdy element układu pneumatycznego lub hydraulicznego jest ważny dla jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego redukcję gwintu należy dobrać po dokładnej analizie wymagań. W hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz szeroki wybór redukcji gwintu do zastosowania w różnorodnych projektach instalacyjnych – standardowych i nietypowych. Oferowane elementy złączne zostały wykonane z wysokiej jakości, trwałych i odpornych na korozję materiałów oraz spełniają restrykcyjne wymagania, w tym rygorystyczne normy branżowe. W stałym asortymencie hurtowni dostępna jest zarówno redukcja 3/4 na 1/2, jak również redukcja 1/2 na 3/8.

Nadal nie wiesz, jaka redukcja gwintu będzie optymalna do planowanej instalacji? Skontaktuj się z nami. Możesz do nas napisać lub zadzwonić. Eksperci Onninen, po analizie potrzeb i wymagań, dokonają dla Ciebie porównania różnych rodzajów redukcji i zaproponują konkretne rozwiązania. Podpowiedzą Ci także, jak poprawnie zmierzyć gwint wewnętrzny lub zewnętrzny. Jesteś profesjonalistą? Zapytaj o wyjątkową ofertę dla klientów B2B.

Sprawdź redukcje w hurtowni Onninen

Spray do gwintowania