Łatwy dostęp do energii elektrycznej gdziekolwiek: Agregat prądotwórczy

Dodano: wtorek, 19.03.2024


Agregaty prądotwórcze odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu niezawodnego źródła energii w sytuacjach awaryjnych oraz w miejscach, gdzie dostęp do sieci elektrycznej może być utrudniony. Ich wszechstronność i użyteczność sprawiają, że stanowią nieodzowne narzędzie w wielu dziedzinach, od budownictwa i przemysłu po zastosowania domowe. Z tego artykułu dowiesz się jak zbudowany jest agregat prądotwórczy, kiedy warto się na niego zdecydować i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Zielony przenośny agregat prądotwórczy na benzynę w garażu

Sprawdź agregaty prądotwórcze w hurtowni Onninen

Budowa agregatu prądotwórczego

Na samym początku zastanówmy się nad budową tego sprzętu, co pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak działa agregat prądotwórczy. Urządzenie to tworzy kilka elementów, wśród których zdecydowanie najważniejszym jest silnik spalinowy, który może być z rozruchem elektrycznym bądź ręcznym. Inną ważną częścią agregatu prądotwórczego, bez której sprzęt nie ma szans normalnie działać, jest prądnica. Składa się z dwóch elementów - stojana, a także znajdującego się w nim magnetycznego wirnika. Bardzo ważna jest dźwiękochłonna obudowa, dzięki której generowany przez urządzenie hałas jest odpowiednio redukowany. Cichy agregat prądotwórczy zapewnia brak denerwujących dźwięków.

Generator prądotwórczy musi być też wyposażony w wyłącznik główny, stanowiący zabezpieczenie przed przeciążeniami i zwarciami w obwodach, system chłodzenia oraz panel sterowania. Nie mniej ważmy jest regulator AVR (Automatic Voltage Regulator), czyli automatyczny stabilizator napięcia. W niektórych modelach jest też bardzo praktyczny układ SZR - Samoczynnego Załączania Rezerwy. 

Jak dobrać odpowiednią moc agregatu?

Wybierając agregat prądotwórczy, musimy zwrócić uwagę na jego moc. Ale sama wartość może nam nie odpowiedzieć na pytanie, jaki model będzie odpowiedni. Żeby być tego pewnym, warto najpierw określić, jakie urządzenia zamierzamy zasilać agregatem. Zasada jest taka, że jego moc musi być większa niż suma mocy urządzeń, które zamierzamy podłączyć. Łatwo je jednak dopasować do własnych potrzeb, gdyż agregaty oferowane są w bardzo szerokim zakresie mocy. 

Agregat prądotwórczy Scheppach SG7100Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego, w którym mieszka 4-osobowa rodzina, powinien spokojnie wystarczyć agregat prądotwórczy 3 kW. Przy większych potrzebach, musimy pomyśleć o mocniejszym sprzęcie, takim, który poradzi sobie z przeciążeniem nawet po podłączeniu dużej liczby sprzętów. Optymalnym rozwiązaniem może być więc tutaj agregat prądotwórczy 5 kW. Jeśli zaś poszukujemy profesjonalnego agregatu prądotwórczego do zaawansowanych zadań, powinniśmy postawić na wyższą moc.

To szczególnie ważne, jak zamierzamy zasilić wiele specjalistycznych maszyn na budowie czy jak potrzebujemy awaryjnego źródła zasilania w takich miejscach, jak na przykład szklarnie czy budynki hodowlane. W tej sytuacji agregat prądotwórczy 10 kW trójfazowy może okazać się optymalnym rozwiązaniem. Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Agregat prądotwórczy jednofazowy czy trójfazowy? Musimy się nad tym poważnie zastanowić! 

Niezależnie od tego, na co się ostatecznie zdecydujemy, przed wyborem należy ocenić kilka czynników. W pierwszej kolejności kluczowe jest zapotrzebowanie na energię oraz częstotliwość użytkowania, niemniej równie istotne są inne kwestie, jak waga i przenośność, poziom hałasu oraz rodzaj paliwa.

Wybór odpowiedniego napięcia do agregatu prądotwórczego

Nie ma wątpliwości, że moc agregatu prądotwórczego to kluczowy czynnik, ale trzeba też pamiętać o innych. Jednym z nich jest napięcie. Klasa wykonania - G1, G2, G3 i G4 - o tym informuje, wskazując jaką grupę urządzeń może zasilać agregat. Przyjrzyjmy się każdemu z tych oznaczeń, zaczynając od klasy G1. 

Odnosi się do odbiorników, mających podstawowe wymagania w zakresie napięcia i częstotliwości, takich jak ogrzewanie, oświetlenie itp. Klasa G2 to już wyższy poziom, który można porównać do wymagań, jakie mają publiczne sieci elektroenergetyczne. Agregaty prądotwórcze o klasie G3 są przeznaczone do urządzeń o bardzo dużych wymaganiach odnośnie dostarczanej energii elektrycznej, spotykanych na przykład w systemach telekomunikacyjnych. Klasa G4 to już najwyższy poziom, dlatego przeznaczone są do odbiorników o maksymalnych wymaganiach. 

Czym powinien być zasilany agregat prądotwórczy?

Najpopularniejsze są agregaty prądotwórcze wyposażone w silnik spalinowy benzynowy lub diesel, więc do ich zasilania potrzebujemy po prostu paliwo (benzynę) lub olej napędowy. To rozwiązanie cieszy się dużym uznaniem, bo wystarczy zatankować bak benzyną, żeby korzystać z agregatu przez kilka godzin. Pamiętajmy jednak, że taki silnik wytwarza spaliny, więc nie używajmy takiego urządzenia w zamkniętych pomieszczeniach. 

Agregat prądotwórczy Scheppach SG3200 6,5 PS 2800W

Zdecydowanie bardziej zaawansowany technologicznie jest agregat prądotwórczy inwertorowy. Silnik jest tak zaprojektowany, żeby dopasować swoje obroty w zależności od tego, jakie odbiorniki w danej chwili zasila. Co ważne, sprzęt działa z maksymalną mocą, lecz jednocześnie pobiera jak najmniejszą ilość mocy. Jak widać, takie agregaty są wydajne i oszczędne. Dostępne są też agregatory prądotwórcze zasilane lpg, dość tanie w eksploatacji, dlatego też popularne. 

Innym rozwiązaniem są generatory prądu zasilanej akumulatorem. Są to agregaty przenośne, tańsze niż modele zasilane silnikiem spalinowym. Jeśli zależy nam na tym, by łatwo je przenosić z miejsca na miejsce - to wybór idealny. Niemniej, musimy wziąć pod uwagę, że ich działanie jest krótkotrwałe. Aby ponownie naładować akumulatory, potrzebujemy znów kilku godzin. Plusem jest to, że można je stosować w zamkniętych pomieszczeniach, bo oczywiście nie wydzielają spalin. Przenośny agregat prądotwórczy w niektórych sytuacjach będzie na pewno optymalnym rozwiązaniem. 

Jaki agregat będzie najlepszy na działkę?

Wszystko zależy od potrzeb i od tego, jakie przeznaczenie będzie miał agregat. Przy małych wymaganiach, jak na przykład czasowe zasilenia energooszczędnych źródeł światła, nie musimy inwestować w sprzęt o dużej mocy. Inaczej to wygląda, jak poszukujemy agregatu do sprzętu budowlanego. Tutaj potrzeba mocniejszego sprzętu, o minimum 2-3 kW. Zapewnia to możliwość zasilenia w prąd różnych narzędzi, jak młot udarowy, wiertarka czy betoniarka. Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki model wybrać, bo wszystko jest uzależnione od tego, jak zamierzamy z niego korzystać. 

Biorąc to pod uwagę, wiedzmy, że nie tylko moc jest ważna, bo również inne czynniki. Jednym z nich jest rozmiar urządzenia. W większości przypadków wystarczy bowiem nieduże urządzenie, ważące nie więcej niż 15 kg. Dzięki temu łatwo je ze sobą zabrać, chowając w bagażniku w samochodzie. Tego rodzaju sprzęt jest często wyposażony w wygodny uchwyt, co pomaga w przenoszeniu. Dość ważnym czynnikiem jest też wybór jednofazowego lub trójfazowego agregatu prądotwórczego na działkę. Planując korzystanie ze sprzętów zasilanych napięciem 230 V, wystarczy nam agregat jednofazowy, jaki bez problemu poradzi sobie z domową elektroniką i większością elektronarzędzi. Jak zaś chcemy używać narzędzi wymagających zasilania 400 V, lepsze są agregaty prądotwórcze trójfazowe. 

Jaką moc powinien mieć agregat prądotwórczy do spawarki inwertorowej?

Agregat inwertorowy Scheppach ISE2500Najważniejszym zadaniem agregatu prądotwórczego jest zasilanie różnych sprzętów w prąd, co do tego nie ma wątpliwości, ale sprzęty są różne i jedne wymagają prostego urządzenia o niewielkiej mocy, a inne wręcz przeciwnie. Tak jest właśnie w przypadku spawarki inwertorowej, do której agregat musi być dopasowany precyzyjnie, z uwzględnieniem najważniejszych parametrów. Spawarka inwertorowa została wyposażona w elektroniczny system regulacji napięcia. 

Zdecydowanie do spawarek inwertorowych potrzeba dużej mocy, dlatego też agregat inwentorowy 3-fazowy jest tu najlepszą opcją. Działa na napięciu 400V, co gwarantuje właściwe, niezakłócone funkcjonowanie urządzenia. Na pewno modele jednofazowe z napięciem 230 V nie poradzą sobie z tym zadaniem. Oczywiście kwestia kompatybilności agregatu ze spawarkami inwertorowymi jest kluczowa, lecz poza nimi musimy też ocenić zużycie energii przez spawarkę, natężenia prądu spawania czy średnicę używanych elektrod.

Agregaty prądotwórcze w hurtowni Onninen 

Poznaliśmy już kluczowe informacje na temat agregatów prądotwórczych, czas więc teraz na kilka propozycji, jakimi warto się zainteresować. 

  • Polecamy zwłaszcza agregat prądotwórczy IGT 2500 marki Scheppach, który jest zasilany 4-suwowym silnikiem benzynowym o pojemności 79 cm3. Zapewnia 2000 watów energii elektrycznej niezależnie od tego, do jakich zadań jej potrzebujemy - w domu, na działce czy na placu budowy. Ma bardzo dużą moc, ale jej konstrukcja jest jednocześnie lekka i kompaktowa. Pracuje dość cicho, bo głośność wynosi 64,1 dB.
  • Kolejny z wartych polecenia modeli generator prądu SG7100 jest również napędzany silnikiem 4-suwowym o sporej pojemności - 420cm3 i mocą 5500W. 25-litrowy zbiornik benzyny zapewnia 10 godzin pracy. Posiada zabezpieczenie przed przeciążeniem, woltomierz oraz ostrzeżenie o stanie oleju. Wyposażony w regulator napięcia AVR.
  • Generator prądu o mocy 2800W z regulatorem napięcia AVR i dwoma niezależnymi gniazdami - 230V i 12V. Wyposażony w zintegrowany bezpiecznik przeciwprzeciążeniowy zabezpiecza przed awariami. To doskonałe rozwiązanie, gdy potrzebujemy prądu w miejscach bez stałego zasilania. Solidnie zbudowany z wytrzymałej stalowej ramy. Chłodzony powietrzem 4-suwowy silnik benzynowy, pojemność baku 15 l. 

Zapewnijmy sobie dostęp do energii elektrycznej, gdziekolwiek będziemy, zainwestujmy w niezawodny agregat prądotwórczy! Pomyślmy o własnej dostawie prądu, niezależnie od tego, do czego jej potrzebujemy! To świetna inwestycja!

Sprawdź agregaty prądotwórcze w hurtowni Onninen