Łazienka dla osób z niepełnosprawnością – przepisy prawne, rozplanowanie przestrzeni

Dodano: poniedziałek, 5.10.2020


Łazienka dla niepełnosprawnych SFA

Funkcjonalna i wygodna łazienka dla osób z niepełnosprawnością, czy wymagających szczególnej opieki powinna być projektowana na podstawie kilku czynników. Chodzi zarówno o zachowanie właściwych przepisów czy regulacji, jak i stworzenie projektu uwzględniającego potrzeby konkretnej osoby, która będzie korzystać z łazienki. Na co zwrócić szczególną uwagę, planując takie pomieszczenie?

Podczas projektowania toalety, łazienki czy odrębnego WC dla niepełnosprawnych warto uwzględniać nie tylko sytuację obecną. Cenne jest przygotowanie projektu pomieszczenia również pod kątem przyszłości i idących za nią zmian - zarówno pod względem przepisów, jak i zmieniającej się sytuacji u chorego.

Z tego artykułu dowiesz się

 • Jakie przepisy regulują kwestie związane z planowaniem łazienki w prywatnym domu oraz miejscu publicznym.
 • Jak odpowiednio rozplanować przestrzeń w łazience przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych.

Czego szukasz?

Łazienka pozbawiona barier – przepisy prawne

Choć - co naturalne - łazienka dla niepełnosprawnych jest postrzegana przez pryzmat wygody i funkcjonalności, jej projekt wymaga uwzględnienia regulacji prawnych. Dotyczy to szczególnie pomieszczeń, które są remontowane przy wykorzystaniu zewnętrznych środków - np. dofinansowania z gminy. Jakie przepisy są kluczowe podczas projektowania łazienki dla osób niepełnosprawnych?

Łazienka do celów prywatnych

Toaleta domowa przeznaczona dla osoby z niepełnosprawnością nie podlega tak restrykcyjnym przepisom, jak pomieszczenia publiczne. Kluczowy jest tu sam projekt. Podczas projektowania warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby chorego oraz między innymi na:

 • ulokowanie łazienki - najlepiej w łatwo dostępnym miejscu w domu,
 • zastąpienie wanny prysznicem wyposażonym w uchwyty do trzymania,
 • odpowiednią przestrzeń na manewry,
 • odpowiednie rozmieszczenie sanitariatów.

Łazienka w budynku publicznym

Jak wygląda kwestia budowy czy wykończenia łazienki bez barier w przestrzeni publicznej? Reguluje ją przede wszystkim prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. Przepisy wskazują między innymi, jakie budynki powinny być wyposażone w łazienki przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Spośród nich wymienić można:

 • obiekty gastronomiczne,
 • placówki oświatowe: szkoły, przedszkola i inne,
 • ośrodki wypoczynkowe,
 • urzędy,
 • kina oraz teatry.

Przygotowanie łazienki dla niepełnosprawnych w tych lokalizacjach opiera się na sporządzeniu indywidualnego projektu. Dostosowanie przestrzeni do wymogów prawnych jest w tym przypadku bardzo istotne - chodzi o zgodność z przepisami BHP czy przepisami przeciwpożarowymi, a także o zachowanie zasad ergonomii. Poniżej przedstawiono prawidłowe rozplanowanie przestrzeni w łazience dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz produkty dla niepełnosprawnych w Onninen

Jak dostosować łazienkę do potrzeb niepełnosprawnych? Rozplanowanie przestrzeni

Jedną z najważniejszych kwestii podczas projektowania łazienki dla niepełnosprawnych jest właściwe rozplanowanie przestrzeni. Przed rozpoczęciem pracy warto zwrócić uwagę na poniższe wytyczne.

Minimalne wymiary łazienki dla niepełnosprawnych

Minimalna powierzchnia łazienki dla osób niepełnosprawnych powinna wynosić 200 × 240 cm.

Przestrzeń do swobodnego poruszania się

Według przepisów minimalne wymiary potrzebne do samodzielnego poruszania się na wózku inwalidzkim to 1,5 × 1,5 m. Kwadrat wytyczający taką przestrzeń umożliwia swobodne korzystanie z sanitariatów. Ważne jest również to, aby zwrócić uwagę na inne detale - np. wysuwane szafki, które mogłyby ograniczyć przestrzeń do poruszania się.

Drzwi do łazienki dla osób niepełnosprawnych

Minimalna szerokość wejścia do łazienki powinna wynosić 0,9 m. Drzwi nie powinny być jednak zbyt szerokie, ponieważ zmniejszą przestrzeń użytkową w pomieszczeniu (gdy będą otwarte). Szacuje się, że drzwi do łazienki dla niepełnosprawnych powinny mieć 0,9-1 m szerokości. Należy pamiętać o niskim progu (lub jego braku), a także o lekkiej, ale poręcznej i łatwej w obsłudze klamce – umieść ją na odpowiedniej wysokości, dostępnej dla osoby na wózku. 

Poręcze

Poręcze powinny być zamontowane przy misce WC około 0,7 m nad podłogą oraz przy umywalce - 0,8 m nad podłogą.

Miska WC

Aby ułatwić osobom niepełnosprawnym korzystanie z toalety, zamontuj miskę WC, kierując się poniższymi wytycznymi:

 • odległość miski WC dla niepełnosprawnych od ściany bocznej - ok. 0,7-0,8 m,
 • wysokość, na której powinna znaleźć się miska WC dla niepełnosprawnych - 0,7 m nad podłogą.

Jeśli Twoja łazienka potrzebuje modernizacji, a ograniczone środki nie pozwalają Ci na wykonanie nowego projektu i przebudowę obecnej przestrzeni, zamiast inwestować w nową instalację sanitarną, postaw na rozdrabniacz do WC dedykowany toaletom podwieszanym. Urządzenie odpompowuje ścieki z całej łazienki na wysokość do 5 m oraz na odległość do 100 m, a także współpracuje ze wszystkimi stelażami podtynkowymi dostępnymi na rynku. Charakteryzuje go cicha praca. Tego rodzaju rozdrabniacze znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Rozdrabniacz SFA Sanipack Silence

 

Rozdrabniacz SFA Sanipack Silence - wymiary

Sprawdź pompy do ścieków marki SFA w hurtowni Onninen

Umywalka

Umywalka powinna znajdować się na wysokości 0,6-0,7 m. Dookoła niezbędna jest przestrzeń do manewrów - zajmująca minimum 1 m kwadratowy.

Brodzik

Minimalne wymiary brodzika, dzięki którym osoba niepełnosprawna będzie mogła swobodnie się wykąpać, wynoszą 100 × 100 cm. Najlepiej sprawdzi się brodzik podpłytkowy (zlicowany z podłogą łazienki). Aby pozwolić sobie na jego swobodny montaż, a tym samym nie być zależnym od poprowadzonych wcześniej rur kanalizacyjnych, warto postawić na brodzik połączony z pompą ssąco tłoczącą posiadającą własny syfon.

Sanifloor® jest pompą do ścieków szarych, której zadaniem jest zassanie ścieków z kratki odpływowej do pompy, a następnie przetłoczenie ich do oddalonej kanalizacji. Pompa dysponuje wysoką wydajnością odpompowywania wody 25 l/min. Producentem tego typu produktów jest firma SFA, której asortyment znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Dodatkowe elementy - krzesełko

Bardzo istotnym elementem wyposażenia łazienki dla niepełnosprawnych jest taboret lub krzesełko ułatwiające kąpiel. Produkt powinien być przytwierdzony do ściany oraz posiadać dodatkowe poręcze.

Ergonomia w łazience dla niepełnosprawnych

Ergonomia w łazience dla niepełnosprawnych Wysokość montażu (mierzona od podłogi)
Przestrzeń niezbędna do poruszania się 1,5m x 1,5 m
Szerokość drzwi 0,9-1 m
Poręcze przy toalecie 0,7 m, przy umywalce – 0,8 m
Miska WC
Odległość od ściany bocznej
0,5 nad podłogą
0,7-0,8 m
Umywalka
Dodatkowa przestrzeń manewrowa przy umywalce
0,6-0,7 m nad podłogą
1 m kwadratowy

Sprawdź produkty SFA w hurtowni Onninen

Oświetlenie łazienki
Miska ustępowa
Deska sedesowa wolnoopadająca
Łazienka dla niepełnosprawnych
Umywalka dla niepełnosprawnych