Mała łazienka = wielki efekt: Praktyczne triki które optycznie powiększą przestrzeń

Dodano: niedziela, 15.12.2024


Urządzanie małej łazienki nie jest zbyt łatwym zadaniem, bo przez ograniczoną przestrzeń musimy wskoczyć na wyższy poziom kreatywności. Niemniej, za sprawą odpowiednio dobranych rozwiązań możemy zyskać efekt, na jakim nam zależy - funkcjonalne, jak również wizualnie przestronniejsze wnętrze. Tak naprawdę klucz do sukcesu tkwi w szczegółach, które są obecne na każdym etapie aranżacji - już od wyboru armatury, przez montaż stelaży podtynkowych, aż po wybór odpowiedniego lustra. Sprawdzają się tu szczególnie minimalistyczne formy i jasne kolory powiększające przestrzeń!

Mała łazienka wykończona z prysznicem, miską WC i umywalką w szarym i drewnianym tonie

Sprawdź wyposażenie łazienki w hurtowni Onninen

Jaką armaturę dobrać do małej łazienki?

Czy mała łazienka to wielki problem, czy raczej wielki efekt?! Jeśli chcemy, aby zwyciężyła ta druga opcja, powinniśmy pomyśleć o tym pomieszczeniu jak o spójnym organizmie, w którym wszystko musi być na swoim miejscu, prezentując się funkcjonalnie i estetycznie. Aby tak było, warto zacząć od doboru armatury. To kluczowe zawsze, a w małych łazienkach absolutnie najważniejsze. Przemyślany dobór baterii umywalkowych, prysznicowych czy wannowych umożliwia zaoszczędzenie miejsca, nadając jednocześnie łazience nowoczesnego charakteru. 

Stelaż podtynkowy WC Onnline do suchej zabudowy ze wspornikami w komplecie CGJ547W małych przestrzeniach zdecydowanie najlepiej sprawdzają się modele o kompaktowych wymiarach, montowane bezpośrednio na ścianie lub umywalce, takie jak armatura o minimalistycznym designie, z prostymi liniami i chromowanym wykończeniem. Wybierając baterie do umywalki, zainteresujmy się modelami nablatowymi. Zajmują mało przestrzeni, więc więcej miejsca pozostaje na inne elementy, co podnosi funkcjonalność małej łazienki. Dla posiadaczy wyjątkowo skromnego metrażu, dobrą opcją może być bateria z wylewką o regulowanej długości. 

Miejsce kabiny prysznicowej powinno być w rogu tego wnętrza, dzięki czemu nie będzie ona przeszkadzać podczas użytkowania. Kabina prysznicowa z brodzikiem nie może być oczywiście zbyt duża, dlatego też polecamy optymalny rozmiar w małej łazience - kabina prysznicowa 80x80. Do prysznica polecamy zestawy natynkowe z deszczownicą. 

Ogromne znaczenie ma także kolor armatury. Niezłym rozwiązaniem są tu klasyczne chromy, tak samo jak biel czy jasne szarości z matowym wykończeniem. Harmonizują z jasnymi kafelkami, odbijając światło, co dodatkowo powiększa przestrzeń. Zawsze też wybierajmy armaturę od sprawdzonych producentów, którzy mają w swojej ofercie rozwiązania oszczędzające wodę, na przykład baterie z perlatorami czy z funkcją ograniczenia przepływu.  

Mała łazienka a stelaże podtynkowe: czy warto?

Bateria umywalkowa Onnline Gala stojąca jednootworowa chrom Onnline 2442001Stelaże podtynkowe są wręcz stworzone do małych łazienek, choć oczywiście każde pomieszczenie na tym zyskuje, prezentując się lepiej, wywierając atrakcyjniejsze wrażenie. Ale nie tylko o wygląd tu chodzi, ale też o kwestie funkcjonalne, ponieważ łatwiej dzięki temu utrzymać łazienkę w czystości. To również oszczędność miejsca oraz możliwość ukrycia elementów instalacyjnych. 

Łazienka zyskuje w ten sposób jeszcze bardziej minimalistyczny charakter, zwłaszcza że dodatkowa przestrzeń nad stelażem może zostać przeznaczona na meble łazienkowe, na przykład praktyczne półki czy ozdobne dekoracje. To tym bardziej dobre rozwiązanie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że dostępne są różne modele, zarówno stelaże podtynkowe do misek WC, przeznaczone stricte pod umywalkę, wannę, jak i kabinę prysznicową.

Wybierajmy wąskie stelaże, gdyż zajmują one mniej miejsca, pozostawiając jeszcze więcej przestrzeni użytkowej. Zwracajmy baczną uwagę na ich jakość i trwałość, gdyż to inwestycja na lata. 

Jak dobrać lustro do małej łazienki, aby optycznie powiększyło przestrzeń?

Lustro Formy 1200 Ravak dąb X000001048Nie ma wątpliwości, że aranżację małej łazienki trzeba przeprowadzać kompleksowo, pamiętając o najważniejszych aspektach związanych z armaturą i stelażami podtynkowymi, ale też troszcząc się o mniejsze, acz niezbędne elementy, jak lustro. Ma ono ogromne znaczenie nie tylko pod względem użytkowym, ale również w kwestii optycznego powiększenia łazienki, które dzięki temu jest bardziej przestronna. W łazienkach o skromnym metrażu najlepiej sprawdzają się duże, prostokątne lustra bez ram.

To samo powiemy o modelach z cienkimi, minimalistycznymi obramowaniami. Doskonale zdają egzamin lustra na całej szerokości ściany nad umywalką. Ciekawą opcją są też lustra z wbudowanym oświetleniem LED. Podkreślają wrażenie przestronności, będąc jednocześnie praktycznym źródłem światła. Jeszcze innym rozwiązaniem są lustra o niestandardowych kształtach, na przykład okrągłym lub owalnym. W sam raz do łazienek urządzonych w nowoczesnym stylu. 

Wykorzystując te praktyczne triki można stworzyć naprawdę atrakcyjną estetycznie i w pełni funkcjonalną łazienkę, zapewniając aranżacyjny wielki efekt WOW!

Sprawdź wyposażenie łazienki w hurtowni Onninen