Mechaniczne i ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji. Która metoda będzie lepsza?

Dodano: środa, 30.10.2024


Dobrze i niezawodnie działająca kanalizacja to podstawa w każdym budynku. Czasem jednak w instalacji może dojść do zatkania, a to prosta droga do problemów, takich jak nieprzyjemne zapachy, zalania czy nawet zwiększone ryzyko awarii całego systemu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, stosowane są dwie popularne metody udrażniania rur - mechaniczne czyszczenie kanalizacji i ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji. W poniższym artykule przyjrzymy się im, wymieniając zalety czyszczenia rur ciśnieniowego i mechanicznego, wskazując na to, która metoda będzie lepsza, zależnie od specyficznych potrzeb oraz rodzaju zatoru.

Instalator sprawdza i czyści syfonu do umywalki

Sprawdź rury kanalizacyjne w hurtowni Onninen

Zalety ciśnieniowego udrażniania kanalizacji

Czyszczenie kanalizacji to czasem niezbędne zadanie, aby przywrócić instalacji normalne działanie. Pomaga to w usuwaniu osadów i innych zanieczyszczeń. Dość często do tego zadania stosuje się ciśnieniowe udrażnianie kanalizacji, określane też jako metoda hydrodynamiczna lub metoda WUKO. 

Rura kanalizacyjna zewnętrzna PP Kaczmarek K2-KAN DN/OD 160x3000 SN8W czyszczeniu wykorzystywany jest silny strumień wody pod wysokim ciśnieniem, co prowadzi do rozbijania i usunięcia zatorów. Metodę tę cechuję skuteczność, gdyż ciśnieniowy strumień wody dociera wszędzie, nawet do trudno dostępnych miejsc, skutecznie wypłukując osady, tłuszcze, resztki organiczne czy zatory spowodowane nagromadzeniem się materiałów włóknistych. Ta metoda jest jednocześnie bezpieczna dla struktury rur, w żaden sposób nie doprowadza do uszkadzania rur. Wynika to między innymi z tego, że nie wymaga stosowania ostrych narzędzi, które mogłyby uszkodzić przewody. 

Takie udrażnianie rur sprawdza się zwłaszcza dobrze w systemach kanalizacyjnych o dużych średnicach, na przykład w zakładach przemysłowych. Wykazuje też wysoką efektywność w rurach, gdzie zatory występują na długich odcinkach. Metoda jest w pełni ekologiczna, ponieważ stosuje się tu wyłącznie wodę bez środków chemicznych. Zapewnia to więc bezpieczeństwo dla środowiska i dla mieszkańców. 

Zalety mechanicznego udrażniania kanalizacji

Łazienka, w której zaczynają pojawiać się nieprzyjemne zapachy, staje się miejscem niezbyt komfortowym do codziennego funkcjonowania. To znak, że być może niezbędne jest udrożnienie rur, co można wykonać za pomocą czyszczenia ciśnieniowego, metody, której zalety wymieniliśmy powyżej, ale i stosując inny sposób - mechaniczne czyszczenie. 

Rura kanalizacyjna zewnętrzna Wavin PVC 110x3.2x1000 SN8 KL.S LITA 3040752Podobnie jak w poprzednio opisywanym przypadku, stosowanie tego rodzaju udrożnień pomaga w skutecznym usuwaniu zatorów, lecz tu stosowane są specjalne narzędzia. Zaliczamy do nich spirale kanalizacyjne, przepychacze czy sprężyny elektryczne. Trzeba przyznać, że w tym wypadku możemy skutecznie usunąć zatory punktowe, czyli takie, które występują na określonym odcinku rury. Dostępne są różne końcówki narzędzi, dzięki czemu możemy tę metodę łatwo dopasować do rodzaju osadu. Efektywnie więc usuwa tłuszcze, włosy, piasek, a nawet korzenie wrastające w rury. 

To szczególnie dobre rozwiązanie w budynkach mieszkalnych, gdzie przewody mają mniejsze średnice. Warto jednocześnie wiedzieć, że mechaniczne udrażnianie można też przeprowadzać bez dostępu do dużych zasobów wody. To więc rozwiązanie bardzo praktyczne w miejscach, gdzie nie występuje stały dopływ. Ogromną zaletą jest też to, że stosując czyszczenie mechaniczne, nie trzeba się obawiać uszkodzenia instalacji, co ma szczególne znaczenie w starszych systemach, gdzie na przykład rura kanalizacyjna do wody i inne tego rodzaju elementy mogą być wrażliwe na wysokie ciśnienia.

Która metoda czyszczenia kanalizacji będzie lepsza: metoda ciśnieniowa czy mechaniczna?

Jak przedstawiliśmy powyżej, jedna, jak i druga metoda ma swoje mocne strony, a to jaka jest lepsza, zależy tak naprawdę od takich czynników, jak rodzaj zatoru i specyfika systemu kanalizacyjnego. 

Biorąc to pod uwagę, wiemy, że metoda ciśnieniowa jest odpowiednia w sytuacji, gdy przewody są duże, zanieczyszczenia zaś rozmieszczone na długim odcinku, jak występuje to na przykład w restauracjach (zatory tłuszczowe) czy w instalacjach przemysłowych (duże osad). 

Rura spustowa Kaczmarek PVC 110x1000 kielichowa dołączeniowa do kanalizacji, kolor brązowy RAL8017,Z drugiej strony mamy mechaniczne udrożnienie, w sam raz do precyzyjnego usuwania punktowych zatorów w rurach o mniejszych średnicach, co często występuje w gospodarstwach domowych. Pamiętajmy jednak, że obie metody mogą się uzupełniać. To szczególnie wskazane, jak mamy do czynienia z trudnymi do usunięcia zatorami. Stosując te techniki naprzemiennie, możemy uzyskać najlepsze efekty. Kanalizacja wewnętrzna to bardzo ważna konstrukcja w każdym budynku, niewidoczna dla oka, więc podatna na pojawianie się zatorów. Profesjonalne czyszczenie jest tu w takim wypadku konieczne, dlatego nie ma co zwlekać tylko przeprowadzić niezbędne czynności.

Sprawdź rury kanalizacyjne w hurtowni Onninen