Metody łączenia rur gazowych – sprawdź obowiązujące przepisy!

Dodano: czwartek, 4.11.2021


Odpowiednie łączenie przewodów instalacji gazowej to gwarancja jej szczelności, a więc i bezpieczeństwa osób użytkujących dany obiekt. Wykorzystywane w tym procesie metody będą różniły się w zależności od wielu czynników – przede wszystkim od tego, z jakiego materiały wykonane zostały rury. Poznaj najważniejsze zasady dotyczące łączenia przewodów gazowych!

Metody łączenia rur gazowych

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co na temat łączenia rur gazowych mówią przepisy,
  • jak łączyć przewody gazowe z różnych materiałów,
  • jakie produkty do łączenia rur gazowych wybrać.

Łączenie rur gazowych – co na ten temat mówią przepisy?

Prowadzenie przewodów instalacji gazowej regulują przede wszystkim zapisy, które znalazły się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Zgodnie z prawem rozmieszczenie rur poziomych systemu zależy od rodzaju gazu, jakim jest zasilany. Jeśli płynie w nim gaz ziemny, muszą one znajdować się przynajmniej 10 cm nad przewodami elektrycznymi. W przypadku gazu płynnego, rury umieszcza się pod kablami elektrycznymi i urządzeniami iskrzącymi.

Odcinki pionowe z kolei muszą być od nich oddalone o przynajmniej 60 cm. Należy montować je do ścian za pomocą specjalnych obejm. Jeżeli przewody instalacji gazowej krzyżują się z innymi przewodami, powinny znaleźć się w odległości minimum 2 cm od nich. Zaleca się prowadzenie rur gazowych natynkowo. O ile w piwnicach i suterenach jest to obowiązkowe, o tyle na innych kondygnacjach można umieścić przewody w bruzdach ściennych, lecz nie wolno pokrywać ich betonem.

Sprawdź łączenia gazowe Conex w hurtowni Onninen

Metody łączenia rur gazowychBardzo istotne są także przepisy dotyczące prowadzenia instalacji gazowej przez konkretne pomieszczenia. Przewody nie mogą bowiem biec przez pokoje mieszkalne. Problem stanowią przede wszystkim połączenia gwintowane i inne metody, które w teorii mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników budynku. Niektóre interpretacje tej zasady zakładają więc możliwość poprowadzenia instalacji gazowej przez pomieszczenia mieszkalne w przypadku wykorzystania twardych rur miedzianych bez łączeń oraz stalowych rur spawanych.

W instalacjach gazowych stosuje się mianowicie rury wykonane z trzech różnych rodzajów materiału:

  • twarde rury miedziane
  • rury stalowe,
  • rury polietylenowe.

To właśnie od wyboru jednego z tych tworzyw będzie zależał sposób łączenia przewodów gazowych.

Systemy łączenia rur gazowych a zastosowane materiały

Rury z miedzi powinny mieć ścianki o grubości minimum 1 mm (dla przewodów o średnicy do 22 mm) lub 1,5 mm (w przypadku średnicy od 28 mm w górę). Łączy się je poprzez lutowanie twarde lub prasuje się z wykorzystaniem kształtek. Przewody stalowe występują w wariancie ze szwem lub bez niego. Można je ze sobą spawać lub skręcać za pomocą łączników gwintowanych. Nie nadają się do montażu w ziemi, toteż często zastępowane są rurami polietylenowymi. Te stosuje się na przykład w przyłączach do budynków i spaja z innymi przewodami z wykorzystaniem specjalnych przejściówek.

Połączenia rur stalowych

połączenia rur stalowychProjekt instalacji gazowej może zakładać zastosowanie czarnych rur ze stali. Przed ich zakupem warto upewnić się, czy zostały dopuszczone do wykorzystania w tym celu na terenie Polski. Przewody stalowe należy spawać lub skręcać łącznikami gwintowanymi z żeliwa białego. Instalacje gazowe tego typu wymagają również uszczelnienia za pomocą taśmy teflonowej lub specjalnej pasty uszczelniającej. Aby zabezpieczyć rury przed korozją, należy je również pomalować właściwą farbą.

Połączenia rur miedzianych

W przypadku instalacji miedzianej należy stosować wyłącznie rury odznaczające się wysoką jakością i zapewniające trwałość oraz niezawodność systemu. Przewody tego typu nie mogą być wykorzystywane na zewnątrz ani prowadzone w zamkniętych kanałach. Łączy się je jedną z dwóch dostępnych metod:

  • za pomocą łączników lutowanych na twardo,
  • za pomocą łączników zaprasowywanych.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ten drugi sposób, ponieważ wyróżnia się on licznymi zaletami, zdecydowanie ułatwiającymi montaż. System zaprasowywany znacznie skraca czas wykonania instalacji i zwiększa jej elastyczność. Stanowi tym samym rozwiązanie bardzo ekonomiczne, które można stosować zarówno w przypadku rur miedzianych twardych i półtwardych, jak i miękkich – których nie wykorzystuje się jednak w instalacjach gazowych.

Aby łączyć miedziane rury w gazowej instalacji wewnętrznej, potrzebujesz jedynie łączników o odpowiednich kształtach oraz specjalnej zaciskarki. Dzięki takiemu systemowi, w łatwy i wygodny sposób przeprowadzisz montaż przewodów. Unikniesz konieczności posługiwania się otwartym ogniem czy azotem, którego wymagałyby rury łączone poprzez lutowanie twarde. Zaprasowywanie to także gwarancja wysokiej jakości i szczelności połączeń.

Sprawdź łączenia gazowe Conex w hurtowni Onninen

Połączenia rur z tworzyw sztucznych

Polietylen jest materiałem coraz częściej wykorzystywanym w systemach gazowych – zwłaszcza w przypadku prowadzenia instalacji zewnętrznej. Przewody z tego tworzywa można łączyć techniką zgrzewania doczołowego bądź elektrooporowo. Ta druga metoda zapewnia lepszą szczelność i wytrzymałość połączeń. Kształtki elektrooporowe montuje się już w wykopie lub jeszcze poza nim.

Alternatywne rozwiązanie stanowi system połączeń doczołowych. Obejmuje on bose rury z polietylenu, dopasowane kształtki oraz specjalne urządzenie zgrzewające. Przewody łączy się poprzez doczołowy styk przytopionych zgrzewarką końcówek. Połączenia mogą być wykonywane albo już w wykopie, albo jeszcze poza nim.

Warto także pamiętać, że przewody polietylenowe można łączyć z instalacjami stalowymi lub miedzianymi. W tym celu należy posłużyć się odpowiednimi łącznikami gwintowo-przejściowymi: PE-stal albo PE-miedź.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Łączniki gazowe Conex Banninger


Produkty do łączenia rur gazowych w Onninen

Niezależnie od tego, jakie przewody stosujesz podczas montażu instalacji gazowych dla swoich klientów, w naszej hurtowni internetowej znajdziesz wszystkie produkty niezbędne podczas prac. W ofercie Onninen warto zwrócić uwagę przede wszystkim na asortyment marki Conex. Obejmuje on szeroką gamę artykułów służących do łączenia rur gazowych. Znajdziesz wśród nich zarówno wysokiej jakości łączniki gwintowane, jak i kształtki wykorzystywane w systemie zaprasowywanym.

Bogactwo oferty Conex sprawia, że z łatwością zaopatrzysz się we wszystkie łączniki, jakich możesz potrzebować podczas prac instalacyjnych. Dzięki takim elementom jak kolana, łuki, mufy, tuleje, zaślepki, nyple czy trójniki poprowadzisz przewody gazowe dokładnie tak, jak zakłada projekt. Dostępne w naszym asortymencie produkty wyróżniają się wysoką jakością wykonania i gwarantują nie tylko łatwy montaż, ale przede wszystkim bezpieczną eksploatację instalacji gazowej.

Oferta Conex to także innowacyjny system zaprasowywany, który pozwala szybko i wygodnie łączyć rury z wykorzystaniem kształtek miedzianych. W asortymencie Onninen czekają na Ciebie zarówno niezbędne łączniki, jak i dopasowane do nich zaciskarki. Zaopatrz się w artykuły Conex i zapewnij swoim klientom wydajną i bezpieczną instalację gazową!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Rura do gazu
Rura gazowa pe 32
Rura gazowa pe 40