Miernik wielofunkcyjny – do czego służy i jaki wybrać?

Dodano: wtorek, 13.09.2022


Mierniki wielofunkcyjne to uniwersalne urządzenia pozwalające na przeprowadzanie diagnostyki instalacji elektrycznych i różnego rodzaju sprzętu, ale też na badanie jakości powietrza czy wody. Dysponują rozmaitymi funkcjami pomiarowymi i mogą służyć do okresowych kontroli sieci domowych oraz przemysłowych, testowania zaawansowanych systemów, a także do weryfikacji bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Wszystko zależy od tego, na jaki model miernika się zdecydujesz. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, aby dokonać właściwego wyboru!

Miernik wielofunkcyjny Aisko - do czego służy ?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • do czego służą wielofunkcyjne mierniki,
 • czym kierować się przy wyborze miernika,
 • czym cechują się dobre mierniki wielofunkcyjne,
 • jakie mierniki wielofunkcyjne warto wybrać.

Do czego służą mierniki wielofunkcyjne?

Multimetry, czyli wielofunkcyjne mierniki znajdują bardzo szerokie zastosowanie głównie w pracach elektrycznych. Mogą zastąpić nawet kilka różnych przyrządów pomiarowych, takich jak:

 • miernik rezystancji - który pozwala na zlokalizowanie uszkodzonych uzwojeń i przewodów w instalacjach elektrycznych albo urządzeniach takich jak silniki.
 • miernik pętli zwarcia - - pozwalają m.in. zmierzyć wartość rezystancji lub impedancji pętli.
 • miernik rezystancji uziemienia - umożliwiają testowanie przewodów pod kątem ochrony przeciwpożarowej/przeciwprzepięciowej.
 • miernik rezystywności gruntu - - pomaga określić, na jakiej głębokości grunt posiada najmniejszą rezystowność.
 • miernik wyłączników RCD - pomagają przy pomiarach wyłączników.

Miernik wielofunkcyjny jest więc użytecznym narzędziem, dzięki któremu znacznie łatwiej skontrolować stan instalacji elektrycznej oraz zaplanować i wykonać prace z nią związane.

W zależności od stopnia zaawansowania miernika wielofunkcyjnego, może on posłużyć do:

 • regularnych kontroli domowych lub przemysłowych instalacji elektrycznych,
 • testów nisko- i wysokonapięciowych instalacji elektrycznych,
 • kontroli jedno- i wielofazowych instalacji elektrycznych,
 • testowania systemów IT, TT i NT,
 • pomiarów wielu obiektów przemysłowych, chemicznych, górniczych, kolejowych czy lotniczych,
 • pomiarów instalacji medycznych.

Sprawdź mierniki od Aisko w hurtowni Onninen

Wielofunkcyjne mierniki - podstawowe wyposażenie instalatora

Warto zauważyć, że mierniki wielofunkcyjne występują w bardzo wielu różnych wariantach, toteż przydają się nie tylko w codziennej pracy elektryków. Na rynku znajdziesz bowiem również urządzenia służące do kontrolowania stanu powietrza, który odgrywa kluczową rolę w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych. Multimetry tego typu odpowiedzą Ci na pytania o stężenie niebezpiecznych gazów oraz inne warunki panujące w obiekcie.

Mierniki wielofunkcyjne należą do podstawowych elementów wyposażenia każdego instalatora i elektryka. Jeśli szukasz idealnego multimetru dla siebie, z poniższych akapitów dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

Sprawdź mierniki od Aisko

Jaki miernik wielofunkcyjny wybrać?

Aby wybrany multimetr jak najlepiej odpowiadał potrzebom użytkownika, przed jego zakupem należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo mierników wielofunkcyjnych to jedno z najczęściej bagatelizowanych kryteriów doboru tego typu urządzeń. Elektrycy i instalatorzy marginalizują jego znaczenie przede wszystkim z uwagi na ceny multimetrów. Na rynku można bowiem znaleźć całe mnóstwo budżetowych produktów, wprowadzanych do obrotu przez firmy o znikomej renomie. Wielu użytkowników popełnia więc błąd polegający na inwestycji w tanie mierniki, do których wykonania nieraz używa się niezgodnych z normami bezpieczeństwa komponentów.

Już sama cena produktu może świadczyć o poziomie bezpieczeństwa jego eksploatacji. Przed wyborem miernika wielofunkcyjnego upewnij się więc, że nie kupujesz urządzenia, które narazi Cię na utratę zdrowia, a nawet życia (w przypadku multimetrów elektrycznych) lub na otrzymywanie fałszywych wyników zagrażających użytkownikom budynków (w przypadku wskaźników przeciwpożarowych). Najlepiej zrobisz, inwestując w sprzęt znanych, dobrze ocenianych marek. W ostatniej części naszego poradnika zaprezentujemy Ci na przykład asortyment cenionego na rynku polskiego producenta Aisko.

Sprawdź mierniki od Aisko w hurtowni Onninen

Jaki miernik wielofunkcyjny wybrać?

Rozdzielczość i dokładność

Rozdzielczość multimetru oznacza najmniejszą zmianę w sygnale wejściowym, powodującą zmianę w sygnale wyjściowym. Parametr ten wyraża się w liczbie cyfr, które urządzenie może wyświetlać. Jest to maksymalna wartość liczbowa, która ma bezpośrednie przełożenie na dokładność pomiarów. Ogólna zasada mówi, że im większy zakres wyświetlania, tym wyższa precyzja niemal wszystkich funkcji pomiarowych.

Dokładność mierników wielofunkcyjnych zależy także od innych czynników, takich jak choćby wewnętrzna tolerancja konwertera analogowo-cyfrowego, zakłócenia czy błędy związane z zaokrągleniami. Parametr ten wyraża się jako +/- wartości wskazanej, oznaczający maksymalną granicę błędu. Im niższy, tym bardziej precyzyjne wyniki pomiarów.

Funkcje pomiarowe

Liczba dostępnych funkcji pomiarowych będzie miała znaczący wpływ zarówno na cenę multimetru, jak i jego wszechstronność. Jeżeli potrzebujesz na przykład urządzenia do wykonywania podstawowych diagnoz jakości powietrza, wystarczy Ci możliwość mierzenia takich wartości jak:

 • stężenie tlenku węgla (CO),
 • poziom dwutlenku węgla (CO2),
 • wilgotność powietrza,
 • temperatura otoczenia.

Jeżeli jednak chcesz przeprowadzać również bardziej zaawansowane badania, zainteresuj się miernikami wyposażonymi w funkcje pomiaru:

 • temperatury punktu rosy,
 • temperatury topnienia i parowania,
 • wilgotności materiału,
 • różnicy temperatur.

Przed decyzją o zakupie multimetru, zastanów się, z których funkcji chcesz korzystać na co dzień i jakie są Twoje oczekiwania w stosunku do dokładności pomiarów w przypadku każdej z nich.

Jaki miernik pomiarowy wybrać?

Całkowite koszty utrzymania

Kupując tani multimetr, ryzykujesz tak naprawdę większe koszty niż w przypadku inwestycji w sprawdzony sprzęt wysokiej jakości. Jak to możliwe? Pieniądze zaoszczędzone na inwestycji niejednokrotnie stracisz z nawiązką w przypadku wystąpienia różnego rodzaju usterek i awarii. Przed podjęciem decyzji o zakupie zweryfikuj więc następujące kwestie:

 • okres gwarancji i możliwość skorzystania z napraw pogwarancyjnych,
 • wsparcie techniczne i posprzedażowe,
 • wykonanie kalibracji urządzenia,
 • wykonanie adiustacji (jeśli wystąpią błędy większe niż te wynikające z danych technicznych).

Zaopatrując się w miernik podrzędnego producenta, za wszystkie powyższe usługi prawdopodobnie dodatkowo zapłacisz. Jeśli chcesz zachować komfort eksploatacji multimetru i ograniczyć zbędne wydatki, skorzystaj z oferty renomowanej marki, takiej jak na przykład Aisko.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Mierniki wielofunkcyjne w ofercie Onninen

W asortymencie naszej hurtowni internetowej znajdziesz przenośne mierniki wielofunkcyjne marki Aisko. Służą one do bezpośredniego pomiaru prędkości i wydajności przepływu powietrza, a także do kontrolowania temperatury otoczenia czy wilgotności względnej. W procesie ich produkcji wykorzystano komponenty wysokiej jakości, które przekładają się na dużą dokładność pomiarów, a co za tym idzie – bezpieczeństwo zarówno instalatorów, jak i użytkowników budynku.

Twojej uwadze polecamy przede wszystkim wszechstronne modele:

 • Miernik Aisko VZ77535 - pozwalający na szybkie i łatwe monitorowanie jakości powietrza w pomieszczeniach; umożliwiający jednoczesny pomiar poziomu dwutlenku węgla, temperatury oraz wilgotności.
 • Miernik Aisko VZ77597 - profesjonalne urządzenie przenośne, pozwalające na jednoczesny pomiar stężenia tlenku węgla, dwutlenku węgla, wilgotności powietrza, a także temperatury otoczenia, punktu rosy oraz topnienia i parowania.
 • Miernik Aisko AZ8917 - uniwersalny miernik przeznaczony dla użytkowników zainteresowanych pomiarami podstawowych parametrów powietrza.

Zaopatrz się w jeden z wybranych mierników Aisko i zagwarantuj sobie skuteczność pomiarów, która przełoży się na komfort i bezpieczeństwo Twoich klientów!

Sprawdź mierniki od Aisko w hurtowni Onninen

Wskaźnik napięcia
Próbnik napięcia
Miernik napięcia