Mierzenie komfortu termicznego: praktyczny przewodnik po doborze i odczycie ciepłomierza

Dodano: poniedziałek, 24.07.2023


Komfort cieplny jest niezwykle ważny dla naszej wygody i samopoczucia. istotną rolę odgrywa licznik ciepła jakim jest ciepłomierz. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego urządzenia. Dziś przedstawimy Wam wysokiej jakości modele.

Technik odczytuje pomiar w systemie grzewczym

Sprawdź ciepłomierze w hurtowni Onninen

Jak działa ciepłomierz? 

Ciepłomierz kompaktowy Bmeters HYDROCAL M4 1/2'' QN-0,6 m3/h DN15 powrót RADIO bez śrubunków i trójnikaCiepłomierz jest to urządzenie, które powinno się zamontować w każdym domu, mieszkaniu czy budynku użytku publicznego. Dzięki niemu można na bieżąco sprawdzać jaka ilość ciepła została pobrana. Niewątpliwie cena energii elektrycznej nie należy do niskich. Z tego powodu takie urządzenie pozwala na bieżąco kontrolować zużycie, a w razie konieczności wprowadzić oszczędności. Sposób działania jest bardzo prosty. Mierzy on temperaturę zasilania i powrotu czynnika. Na tej podstawie wylicza różnicę. Następnie mierzy strumień objętości przepływającego medium. Oblicza wtedy ilość energii cieplnej. Do pomiarów wykorzystuje wzór Q=m*Cv*(tz-tp), gdzie: 

  • Q oznacza ilość energii cieplnej 
  • m oznacza strumień masowy czynnika 
  • Cv to ciepło właściwe wody
  • tz to temperatura zasilania 
  • tp to temperatura powrotu.  

Ciepłomierz mierzy więc ilość energii jaką oddaje gorąca woda, schładzając się przy ogrzewaniu. Mierzona jest więc objętość wody, która przepłynęła oddając ciepło. Mierzone są też dwie temperatury wody, a więc przed schłodzeniem i po schłodzeniu. Trzeba jeszcze pamiętać, że ciepłomierz należy zamontować zgodnie z wytycznymi dostawcy energii cieplnej. Dostęp do niego powinien być więc swobodny, tak aby można było przeprowadzić pomiar czy też serwis. Musi być chroniony przed wszelkimi uderzeniami, wibracjami czy oddziaływaniem pola elektromagnetycznego, które może zaburzać pomiary.

Jak odczytywać ciepłomierz? 

Ciepłomierz Sensus Xylem Pollucom F DN15 Qn 0,6 L=110 mm G3/4, montaż na powrocieKażdy ciepłomierz zbudowany jest z dwóch czujników temperatury czynnika, a więc zasilania i powrotu. Kolejnym istotnym elementem jest przetwornik przepływu, a także jednostka wliczająca. Pamiętaj również, że w ciepłomierzach kompaktowych ta jednostka połączona jest z przetwornikiem. Odczytywanie jest bardzo łatwe. Należy tylko sprawdzić wzrokowo ilość zużytego ciepła, która znajduje się na wskaźniku.

Oczywiście można też postawić na odczytywanie zdalne. W tym przypadku należy podłączyć ciepłomierz do systemu zdalnego odczytania. Wykorzystuje się najczęściej transmisję radiową. Można też wykorzystać metodę walk-by bądź dokonać odczytu przez Internet. Wiele osób zastanawia się, czy zdalny odczyt licznika jest w pełni bezpieczny. W tym przypadku nie trzeba się obawiać, gdyż rzeczywiście nawet zdalny odczyt nie jest w żadnym przypadku szkodliwy.

Jak dobrać licznik ciepła? 

Ciepłomierz kompaktowy Apator ELF 2,JS90-0,6-TI/z, G3/4,DN15 Qn=0,6m3/h, L=110mm 90/H,V. Bateria na 6 lat pracy. Bez łączników i trójnika do sondy.Decydując się na wybór ciepłomierza, należy zwrócić uwagę na parametry techniczne. Trzeba wybrać urządzenie efektywne, które zapewnia najdokładniejszy wynik pomiarów. Oczywiście dobór ciepłomierza zależy od rodzaju instalacji. Wyróżniamy kilka kategorii ciepłomierzy w zależności od zastosowania przetwornika przepływu, który może być mechaniczny, ultradźwiękowy lub elektromagnetyczny. W przypadku ciepłomierza elektromagnetycznego do pomiaru wykorzystuje się różnicę napięcia elektrycznego jaka występuje pomiędzy elektrodami.

W ciepłomierzu mechanicznym przetwornikiem jest wirnik, który w ruch wprawia przepływająca woda. Urządzenie ultradźwiękowe wyposażone jest w dwie głowice. Mierzą one objętość przepływającej wody. Powszechnie uznaje się, że ciepłomierz ultradźwiękowy jest dokładniejszy. Aby ciepłomierz naliczał poprawnie stosunek strumienia obliczeniowego Q do strumienia nominalnego przepływu powinien mieścić się w przedziale od 0,6 do 0,8. Ponadto na dokładność pomiaru wpływają przetworniki przepływu, które podłączone są do urządzenia zliczającego. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na generowaną stratę ciśnienia, która powinna być jak najniższa.

Ciepłomierze w ofercie hurtowni Onninen 

W hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziecie ciepłomierze najwyższej jakości.

Można zdecydować się na ciepłomierz B Meters kompaktowy HYDROCAL M4 1/2'' QN-0,6 m3/h DN15 B Meters powrót radio. Wyróżnia go nie tylko niska cena, ale też duża dokładność pracy. Sprawdzi się szczególnie w mieszkaniach czy małych domach. Warto też zwrócić uwagę na kompaktową konstrukcję, która nie zajmuje dużo miejsca. To urządzenie cechuje niski próg rozruchu. Posiada pełne zabezpieczenie przed próbą oddziaływania pola magnetycznego.

Na uwagę zasługuje ponadto ciepłomierz Sensus Xylem Pollucom F DN15 Qn 0,6 L=110 mm G3/4 Sensus z montażem na powrocie. Przeznaczony jest do instalacji mieszkaniowych o przepływie Q 0,6 m3/h, gdzie odczyt dokonywany jest w tradycyjny sposób. Posiada dwa czujniki temperatury, które znajdują się na zasilaniu i na powrocie. Dla większej efektywności pracy posiada zintegrowany rejestrator danych. 

Ciepłomierz kompaktowy Apator ELF 2,JS90-0,6-TI/z, G3/4,DN15 Qn=0,6m3/h, L=110mm 90/H,V również sprawdzi się do pomiarów pobranego ciepła. Jest również precyzyjny. Posiada wysokiej klasy licznik ciepła z przetwornikiem przepływu. Zapewnia też archiwizację danych pomiarowych.

Sprawdź ciepłomierze w hurtowni Onninen