Miesięczny koszt użytkowania klimatyzacji – Jak oszczędzać na chłodzeniu?

Dodano: piątek, 27.12.2024


Każdy posiadacz klimatyzacji doskonale wie, jak przyjemny chłód zapewnia to urządzenie, zwłaszcza jak upały dają się we znaki. Ma to jednak swoją cenę, tym bardziej że koszty związane z energią elektryczną nie należą do najniższych. Czy wiesz, ile miesięcznie przeznaczasz pieniędzy na użytkowanie klimatyzatora? Czy potrafisz oszczędzać w tym obszarze? W poniższym artykule skupimy się właśnie na tych zagadnieniach, analizując, od czego zależy zużycie energii przez ten sprzęt. Sprawdzimy, jak wpływa to na wysokość rachunków, przedstawimy też proste rozwiązania mogące pomóc zminimalizować te wydatki!

Ścienny klimatyzator pokojowy w mieszkaniu pod sufitem

Sprawdź klimatyzację w hurtowni Onninen

Ile prądu zużywa klimatyzator w zależności od kubatury?

Klimatyzacja już na dobre zagościła w wielu polskich domach, szczególnie że zapewnia nie tylko przyjemny chłód podczas letnich upałów, ale i może nagrzać pomieszczenie, gdy na zewnątrz jesienno-zimowa aura. Ta uniwersalność tego urządzenia sprawia, że wiele osób decyduje się na inwestycje w to rozwiązanie. Zakup i montaż relatywnie nie kosztuje bardzo dużo, niemniej trzeba koniecznie zwrócić uwagę, ile klimatyzator domowy zużywa energii, biorąc pod uwagę kubaturę budynku. Niestety, ceny energii elektrycznej w naszym kraju należą do jednych z najwyższych w Europie. 

Klimatyzator Rotenso 3,5 kW ścienny split jednostka zewnętrzna ELIS ROTENSO EO35XO R16Urządzenia klimatyzacyjne są zazwyczaj oznaczone klasą energetyczną, co daje ogólną informację o ich efektywności. Realne zużycie energii jednak jest ściśle powiązane z wielkością chłodzonej przestrzeni, jak również innymi czynnikami, takimi jak poziom izolacji termicznej budynku oraz częstotliwość i czas pracy urządzenia. Weźmy za przykład klimatyzator o mocy 2,5 kW, który jest w stanie efektywnie schłodzić pomieszczenie o powierzchni do 25 m2 (kubatura około 60-70 m3), zużywając przy tym od 0,7 do 1,2 kWh energii na godzinę pracy. W większych pomieszczeniach, na przykład w salonach połączonych z kuchnią o kubaturze 100 m3, potrzeba mocniejszego urządzenia, od 3,5 do 5 kW. Takie klimatyzatory mogą zużywać więc od 1,5 do nawet 2,5 kWh na godzinę. 

Należy też pamiętać, że wpływ na zużycie prądu mają też inne czynniki, między innymi częstotliwość pracy sprężarki. Są obecne w nowoczesnych klimatyzatorach, zapewniając bardziej ekonomiczną pracę. Wynika to z tego, że dostosowują swoją moc do aktualnego zapotrzebowania, zamiast działać na pełnych obrotach przez cały czas. Pamiętajmy jednakowoż, że na zużycie wpływają też czynniki zewnętrzne, zwłaszcza słabo izolowane pomieszczenie lub okna narażone na silne nasłonecznienie. W tej sytuacji klimatyzator będzie pracował intensywniej, by utrzymać żądaną temperaturę. 

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd na klimatyzacji?

Może się wydawać, że oszczędzanie na klimatyzacji odbije się negatywnie na komforcie termicznym, lecz tak wcale nie musi być - wystarczy poznać proste i skuteczne sposoby na zmniejszenie zużycia energii, co bezpośrednio przełoży się na niższe rachunki za prąd. 

Jednym z ważniejszych zadań jest odpowiednie ustawienie temperatury. Optymalna wartość między wartością występującą wewnątrz a zewnątrz, nie powinna przekraczać 6-8 stopni Celsjusza. Jeśli jest zbyt niska będzie generować wyższe zużycie energii, jak również wpłynąć negatywnie na zdrowie. Można też skorzystać z funkcji programowania klimatyzatora, co pozwala na dostosowanie pracy urządzenia do pory dnia i naszej obecności w pomieszczeniu. 

Klimatyzator MDV 2,6 kW ścienny split komplet (jednostka wew i zew) AROMA MDV ZAF-09N8-C1Niezwykle istotnym aspektem jest też regularna konserwacja urządzenia. To dlatego ważne, ponieważ czyste filtry oraz wymienniki ciepła zapewniają efektywniejszą pracę klimatyzatora, co przekłada się automatycznie na jego mniejsze zapotrzebowanie na energię. Zanieczyszczania zaś zmuszają urządzenie do bardziej wytężonej pracy, do większego wysiłku, co zwiększa zużycie prądu.

Powinniśmy też pomyśleć o dodatkowej inwestycji w metody ograniczania nagrzewania pomieszczeń. Mowa tu na przykład o montażu rolet termoizolacyjnych, stosowania zasłon lub folii przeciwsłonecznych na oknach. Może się to w sposób znaczący przyczynić do zmniejszenia ilości ciepła, które dostaje się do wnętrza. Dzięki temu też klimatyzator nie będzie zmuszony do pracy na pełnych obrotach. Wybierajmy klimatyzatory z nowoczesną technologią inwerterową i wysoką klasą energetyczną, bo to długoterminowa oszczędność. Mimo że początkowy koszt zakupu może być wyższy, to niższe zużycie energii zrekompensuje te niedogodności.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy klimatyzator sufitowy, czy interesują nas raczej klimatyzatory ścienne, powyższe rady dotyczą każdego modelu. Stosujmy się do nich, a zaoszczędzimy na rachunkach!

Rachunki za klimatyzację w zależności od poru roku

A co do rachunków to trzeba mieć na uwadze, że ich wysokość różni się zależnie od pory roku. Naturalnie, latem urządzenie pracuje najintensywniej, więc rachunki za prąd mogą wzrosnąć nawet o 30-50%. Inaczej to się prezentuje w chłodniejszych miesiącach, gdy klimatyzator zamiast chłodzić, ogrzewa pomieszczenie. Tutaj zużycie energii uzależnione jest od jego wydajności, jak również poziomu izolacji budynku. 

Klimatyzator Sonniger 3,4 kW ścienny split jednostka zewnętrzna Outdoor OX 3.4 SONNIGER AC0007W okresie letnim na koszty w największym stopniu wpływa długość pracy urządzenia, bo na przykład w upalne dni klimatyzator może pracować przez wiele godzin, by utrzymać odpowiednią temperaturę. Znaczącym czynnikiem jest tu również wysoka wilgotność powietrza, która dodatkowo obciąża system. 

Zimą zaś, klimatyzatory wyposażone w funkcję grzania, mogą działać bardziej ekonomicznie niż tradycyjne grzejniki, niemniej efektywność ich pracy maleje, gdy występują bardzo niskie temperatury zewnętrzne. To wykładniczo przekłada się na wzrost zużycia energii. 

Jeszcze trochę inaczej wygląda to w okresach przejściowych, jak wiosna czy jesień. W tej sytuacji użytkowanie klimatyzacji jest zazwyczaj mniej kosztowne, choć wiele zależy od pogody. Jak wiadomo, nasz środkowoeuropejski klimat bywa kapryśny i nieprzewidywalny. 

Jak widzimy, istnieją sprawdzone sposoby, by zaoszczędzić na chłodzeniu przez klimatyzację. Warto stosować się do tych wskazówek, ciesząc się przyjemnym chłodem i zapominając o “rachunkach grozy”.

Sprawdź klimatyzację w hurtowni Onninen