Mistrzostwo w Obróbce: Wszystko, Co Musisz Wiedzieć o Tokarkach

Dodano: poniedziałek, 11.09.2023


Tokarka to maszyna narzędziowa używana w przemyśle i obróbce metalu lub innych materiałów, służąca do obróbki obrotowej przedmiotów, np. obracania, wiercenia lub gwintowania, poprzez obrót materiału na wrzecionie i narzędzi narzędziowych. Jest szeroko stosowana w produkcji części maszynowych i elementów konstrukcyjnych. Dziś podpowiemy Wam, co warto wiedzieć o tym sprzęcie. by osiągnąć mistrzostwo w obróbce.

Stolarz w warsztacie z tokarką

Sprawdź tokarki w hurtowni instalacyjnej Onninen

Jak prawidłowo korzystać z tokarki? 

Tokarka jest maszyną, która pomimo, że była znana już Starożytnym Grekom, to nadal można określić ją mianem niezastąpionej. Wykorzystuje się ją do prac profesjonalnych, ale też jest niezbędna na wyposażeniu majsterkowicza. Narzędziem obróbczym w takim urządzeniu jest najczęściej nóż tokarski, który powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale też korodowanie. Proces działania polega na wprawieniu danego przedmiotu w ruch obrotowy. Następnie dochodzi do skrawania powierzchni przy pomocy narzędzi obróbczych.

Nie można zapominać, że choć urządzenie jest łatwe w obsłudze, to wymaga najwyższych standardów bezpieczeństwa, gdyż tylko w ten sposób niweluje się ryzyko wypadku. Przedmiot, który poddawany będzie obróbce należy zamocować mocno w kłach, tak aby nie doszło do jego uszkodzenia. Jednocześnie trzeba uważać, by nacisk noża nie był zbyt mocny. Jeżeli zamierzasz mocować długie elementy, a więc takie powyżej 800 mm, musisz je zamocować nie tylko przy pomocy kła, ale też konika. Natomiast jeszcze dłuższe materiały wymagają stosowania podtrzymki. Należy jeszcze utrzymać porządek w miejscu pracy, zaś aby usunąć  wióry powinno się stosować haczyk z gardą. Nie zapomnijcie, że jeżeli ręcznie załamujecie krawędzie, np. za pomocą skrobaka, to ramię musi znaleźć się w podporze.    

Czy można używać tokarki do frezowania? 

Tokarka zasługuje na miano urządzenia wielofunkcyjnego. Rzeczywiście dzięki niej można wykonać wiele różnych czynności, do których zaliczamy przede wszystkim gwintowanie, szlifowanie, ale też toczenie. A co z frezowaniem? Oczywiście przy użyciu tokarki można też frezować, szczególnie gdy wybierze się zaawansowany model, a dokładnie tokarkę CNC. Jednocześnie taka maszyna pozwala na obróbkę metalu czy innych bardzo mocnych materiałów. Kluczową rolę odgrywają tutaj właściwe przystawki, które wyposażone są w mechanizm zastępujący podzielnicę. Obrabiany element należy zamocować w uchwycie tokarki, aby nóż skrawał jego powierzchnię. Przy wygładzaniu elementu można wykorzystać płótno ścierne, które mocuje się na deseczce.       

Co oznacza rozstaw kłów w tokarce? 

Tokarka Scheppach DM600 VARIO

Wyróżniamy różnego rodzaju tokarki, np. kołowe, tarczowe, ale też specjalistyczne czy uchwytowe. Bardzo ważną funkcję pełnią także modele kłowe, które wykorzystuje się do przedmiotów o długości wyznaczonej specjalnym wzorem: I>6d, gdzie I oznacza długość przedmiotu, zaś d odnosi się do jego średnicy. Zatem wymiar przedmiotu określa rozstaw kłów. Największa średnica toczenia znajduje się nad suportem oraz nadłożem. Rozstaw kłów w tokarce pełni bardzo ważną rolę, gdyż kieł odnosi się do stożkowatej poziomej podpory, która pozwala na swobodne obracanie się danego materiału. Zatem materiał umieszcza się pomiędzy kłem a wrzecionem. Rozstaw kłów decyduje również o wielkości obrabianego przedmiotu. Jednocześnie pamiętajcie, że jego długość musi przynajmniej 6-krotnie przewyższać średnicę. Przy drobnych oraz dokładnych pracach można zastosować tokarki kłowe, ale stołowe.        

Tokarka Scheppach DM600 VARIO w hurtowni Onninen 

Szukając urządzenia o szerokim spektrum zastosowania, warto zdecydować się na produkt, jakim jest  tokarka Scheppach DM600 VARIO. Jest przeznaczona do pracy w drewnie. Bez obaw można w niej umieścić detale o długości do 60 cm oraz średnicy do 25 cm. Warto zwrócić uwagę na jej kompaktowe wymiary, ale też fakt, że jest stosunkowo lekka, a więc jak najbardziej zmieści się w każdym warsztacie. Dla większej efektywności pracy producent zastosował aluminiową szynę prowadzącą, a także specjalne przygotowanie do montażu na stole warsztatowym. W ten sposób można zyskać jeszcze większą stabilność maszyny. Tokarkach Scheppach DM 600 Vario wyposażona jest w silnik o mocy 550W i wrzeciono to M18. Tak dobre parametry pozwalają na pracę z drewnem o różnej twardości. Prędkość jest regulowana za pomocą pokrętła, a do tego ma szeroki zakres ustawień wynoszący od 800 do 3000 obrotów na minutę. Dla jeszcze większej wygody pracy ta tokarka posiada wygodną podpórkę.

Sprawdź tokarki w hurtowni instalacyjnej Onninen

Tokarka