Modernizacja instalacji? Dobierz zawór termostatyczny

Dodano: wtorek, 2.11.2021


Lepsza wydajność, energooszczędność i wyższy komfort użytkowania są najważniejszymi korzyściami wynikającymi z modernizacji instalacji. Aby je osiągnąć, instalatorzy czy inwestorzy wybierają najczęściej rozwiązania łatwe w montażu i korzystne cenowo. Jednym z najpopularniejszych termostatycznych zaworów mieszających, który łączy w sobie te cechy i działa bez sterownika, jest zawór ESBE VTA320.

VTA_modernizacja

Wybór i montaż termostatyczego zaworu mieszającego wymaga wcześniejszych przemyśleń ze strony instalatora. Zawór o takiej samej wielkości jak przyłącza (”dopasowany” do instalacji) nie zawsze będzie odpowiadał wymaganiom instalacji. Kluczową kwestią, którą zawsze należy brać pod uwagę jest m.in. wielkość Kvs (wielkość przepływu przez zawór przy stracie ciśnienia o 1 bar) wyrażona w m3/h..

Optymalna decyzja

Kvs to parametr, który decyduje o tym, czy dany produkt sprawdzi się w modernizowanej instalacji (np. w takiej, w której pojawi się ogrzewanie podłogowe czy dodatkowa armatura sanitarna). Na wielkość przepływu i dokładność regulacji mają wpływ różnice w budowie i konstrukcji zaworu.

Sprawdź zawory ESBE w hurtowni Onninen

Przykład:

Zawory ESBE VTA322 oraz ESBE VTA522 są do siebie podobne tylko na pierwszy rzut oka. W przekrojach, na których widać kierunki przepływu wody ciepłej i zimnej, można zauważyć, że zawory różnią się wielkością szczelin. I to właśnie wielkość szczelin decyduje o tym, że oba typy VTA mają różne wielkości przepływu i nadają się do różnych zastosowań – od niewielkich powierzchni mieszkaniowych z ogrzewaniem podłogowym (do 65m2) do dużych domów (130m2).

różnice w budowie zaworów esbe

Skutki niewłaściwego dopasowania zaworu

Skutki niewłaściwego dopasowania zaworu do charakteru instalacji odczuje użytkownik. Jeśli instalator przewymiaruje zawór, regulacja temperatury zmieszania będzie mniej dokładna. Z kolei jeśli zawór okaże się zbyt ”słaby”, to system ogrzewania będzie niewydajny (pomieszczenia będą niedogrzane, a koszty ogrzewania wysokie).

We właściwym doborze zaworu kluczową rolę odgrywa zarówno znajomość instalacji, jak i dostępnych rozwiązań. W tym przypadku pomocne mogą okazać się narzędzia ESBE (np. ”Przewodnik”), które ułatwiają wyznaczenie właściwej wielkości zaworu.

Sprawdź zawory ESBE w hurtowni Onninen

zalecane wysokosci kvs

zawór termostatyczny esbe

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Zawór 1/2
Zawór 3/4
Zawór termostatyczny do grzejnika
Zawór 1 cal
Zawór 3/8
Zawór termostatyczny kątowy
Zawór termostatyczny Danfoss
Zawór redukcyjny
Zawór grzejnikowy prosty
Zawór termostatyczny
Zawór termostatyczny prosty
Termostat grzejnikowy
Termostat z czujnikiem temperatury
Termostat Salus