Modernizacja systemów ogrzewania: kiedy warto?

Dodano: czwartek, 20.06.2024


Modernizacja systemu ogrzewania to temat, który często jest poruszany w kontekście dbania o środowisko naturalne. W związku z tym, że wzrasta świadomość społeczeństwa oraz w związku ze zmieniającymi się przepisami, coraz więcej osób decyduje się na zmianę ogrzewania na bardziej ekologiczne. Czy prace te należy zgłaszać, kiedy warto wykonać modernizację oraz w jaki sposób wymiana grzejników żeliwnych na aluminiowe może poprawić efektywność grzewczą?

Nowoczesna kotłownia z boilerem z zbiornikiem buforowym

Sprawdź systemy ogrzewania w hurtowni Onninen

Czy modernizację systemu ogrzewania trzeba zgłaszać?

Wykonanie modernizacji instalacji grzewczej nie w każdej sytuacji wymaga zgłoszenia, wszystko zależy bowiem od zakresu planowanych prac. W przypadku prostych modernizacji najczęściej nie jest wymagane zgłoszenie, ani żadne pozwolenia. Pod pojęciem prostych modernizacji można rozumieć m.in. wymianę pieca, ale tylko w sytuacji, kiedy będzie on wymieniony na model o zbliżonych parametrach.

Kocioł kondensacyjny Wolf CGB-2-20 z modułem wyświetlacza AM ścienny 861509499Zmiana źródła ogrzewania, jak np. wymiana kotła na paliwo stałe na gazowe, a także montaż całkowicie nowego rozwiązania może wymagać dokonania zgłoszenia. Warto pamiętać, że niektóre prace traktowane będą jako budowlane, co wiąże się z koniecznością nie tylko zgłoszenia, ale i uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Przykładem takiej sytuacji może być generalna modernizacja systemu grzewczego, szczególnie, jeśli zakres wykonywanych prac ingerował będzie w strukturę budynku lub znajdujące się w nim instalacje techniczne.

Należy pamiętać, że w przypadku obiektów, które objęte są ochroną konserwatora zabytków obowiązywać mogą szczególne przepisy, określające zakres prac, jakie mogą zostać wykonane bez zgłaszania.

Wymiana i modernizacja rur starej instalacji grzewczej podczas remontu

Zdarza się, że już istniejące instalacje grzewcze wymagają modernizacji i remontu. Przyczyną nie zawsze musi być poważna awaria, w zależności od materiału, z jakiego został wykonany system grzewczy, może on z czasem stać się źródłem utraty ciepła i pogorszeniem efektywności grzewczej.

Określając zakres modernizacji należy przede wszystkim czy konieczne jest wymienienie całego systemu czy tylko jego fragmentów. Decydując się na całkowity remont, najlepiej jest wybrać nowoczesne rozwiązania, które spełniały będą obowiązujące w danym momencie wymagania techniczne i ekologiczne. Całkowita modernizacja ogrzewania dotyczy zarówno systemu rur, jak też kotła grzewczego. Z roku na rok coraz więcej osób rezygnuje z pieców na paliwo stałe, wybierając kotły gazowe, kocioł na pellet lub pompy ciepła. Kotły i piece powinny być przyjazne dla środowiska i ograniczać ilość emitowanych spalin do otoczenia. Odnawialne źródła energii są coraz częściej i chętniej wykorzystywane nie tylko w nowych, ale i starszych budynkach. Doskonale może sprawdzić się również ogrzewanie elektryczne.

Pakiet Vaillant sensoCOMFORT VC 20 CSWymieniając rury w instalacji na nowoczesne rozwiązania można zastąpić przestarzałe modele o dużej średnicy na rury cieńsze. Jest to prosty sposób na to, aby ograniczyć ilość wody, jaka potrzebna jest do napełnienia i prawidłowego funkcjonowania układu. Dzięki temu, że w nowoczesnych układach wykorzystywane są głównie miedziane i wykonane z tworzywa sztucznego rury, to cechują się one wysoką odpornością na korozję. Dzięki temu mogą one dłużej i efektywniej służyć do ogrzewania obiektu.

Obecnie modernizując instalację grzewczą w budynku, rury powinny być prowadzone zgodnie z przyjętymi standardami i dobrymi praktykami. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w podłodze, a następnie od rozdzielacza do grzejników. Realizacja wymaga tu jednak również wymiany podłogi. Gdy tak szeroki zakres prac remontowych nie jest planowany, wówczas dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie rur tuż przy podłodze, a następnie ich maskowanie np. przy pomocy dobrze dobranych listew przypodłogowych.

W sytuacji, gdy modernizacja instalacji grzewczej obejmuje wyłącznie część układu rur, to pozostające fragmenty powinny zostać odpowiednio oczyszczone, ponieważ w ich wnętrzu mogą znajdować się zanieczyszczenia lub osady. Największym problemem jest oczywiście kamień, osad powstający w efekcie wytrącania jonów mineralnych, które znajdują się w wodzie, głównie twardej. Pozostawienie osadów utrudnia przepływ wody, pogarszając efektywność grzewczą całego układu.

Jak wymiana grzejników żeliwnych na aluminiowe poprawi efektywność grzewczą?

Żeliwne, ciężkie grzejnik nadal wykorzystywane są w instalacjach grzewczych, głównie w starszych budynkach. Obecnie nie są one już montowane, wyparte zostały przez nowocześniejsze rozwiązania, takie jak grzejniki aluminiowe oraz stalowe. Wiele osób, wykonując modernizację systemu grzewczego w domu, decyduje się na wymianę grzejników na nowocześniejsze rozwiązania.

Rezygnacja z grzejników żeliwnych na rzecz aluminiowych niesie ze sobą szereg korzyści, wśród których wymienić należy:

  • poprawę przewodzenia ciepła - co sprawia, że grzejniki szybciej się nagrzewają, oddając ciepło, w związku z czym temperatura w pomieszczeniach szybciej osiąga oczekiwaną wartość;
  • parametr zmniejszenia bezwładności cieplnej - aluminium, w przeciwieństwie do żeliwa cechuje się niższą wartością parametru bezwładności, dlatego grzejniki aluminiowe reagują szybciej na nagrzewanie i chłodzenie, dzięki temu posiadając grzejniki aluminiowe zdecydowanie łatwiej jest kontrolować temperaturę w pomieszczeniu;
  • grzejniki aluminiowe, ze względu na właściwości doskonale sprawdzą się również w nowoczesnych układach, w których wykorzystuje się elektroniczne systemy sterowania temperaturą.

Warto podkreślić, że grzejniki aluminiowe to także dużo niższa waga, niż stosowane dawniej grzejniki żeliwne. Dodatkowo, wyglądają bardzo elegancko i estetycznie, świetnie dopasowując się do aranżacji wnętrza.

Kiedy warto zmodernizować system grzewczy w kotłowni?

Pompa ciepła powietrzna split LG (jednostka zewnętrzna) - 4 kW, 1 fazowa, 230 V, czynnik R32Modernizację instalacji grzewczej warto wykonać w kilku przypadkach. Jednym z najczęściej wymienianych powodów jest to, że dotychczas wykorzystywane ogrzewanie i instalacja są przestarzałe, a przy tym nieefektywne. Dzieje się tak m.in. w przypadku starych budynków. Modernizacja systemu grzewczego może być konieczna, aby inwestycja spowodowała obniżenie rachunków. Instalację grzewczą należy zatem zmodernizować, jeśli wydatki w odniesieniu do poziomu opłat są nieadekwatne. Zdarza się, że obecność zanieczyszczeń blokuje wodę w układzie, pogarszając efektywność jego działania.

Wykonanie prac związanych z ogrzewaniem konieczne może być także w przypadku nawracających usterek i awarii układu. Wymiana instalacji grzewczej na bardziej nowoczesną. Instalacje działające w oparciu o pompę ciepła mogą być wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody użytkowej i podgrzewania wody. To duże oszczędności i wygoda użytkowania.

Dzięki modernizacji można poprawić efektywność energetyczną budynku. To także wzrost bezpieczeństwa oraz zastosowanie inteligentnych systemów sterowania.

Połącz dotację z termomodernizacyjną ulgą podatkową

W ofercie Onninen dostępne są wysokiej jakości rurociągi, grzejniki, nowoczesne kotły grzewcze oraz wszelkie elementy niezbędne do stworzenia całego układu. Poszczególne komponenty dobrać można indywidualnie lub wybrać wygodny pakiet Vaillant sensoCOMFORT VC 20 CS. W skład zestawu wchodzi kocioł grzewczy z zasobnikiem, zestawem połączeniowym, a także regulatorem systemowym.

Alternatywnym rozwiązaniem jest instalacja grzewcza działająca przy wykorzystaniu kotła kondensacyjnego Wolf CGB-2-20 ze ściennym modułem wyświetlacza. Model pozwala na wygodne sterowanie układem grzewczym. Wśród zalet takiego rozwiązania wymienić należy maksymalne ograniczenie emisji spalin szkodliwych dla środowiska. 

Sprawdź systemy ogrzewania w hurtowni Onninen