Mój prąd 5.0 - dofinansowanie do fotowoltaiki

Dodano: wtorek, 18.04.2023


Na temat rządowych dotacji do instalacji fotowoltaicznych montowanych przez osoby fizyczne krążyły różne informacje. Obecnie rząd podtrzymuje, że program Mój Prąd 5.0 ruszy w drugiej połowie kwietnia bieżącego roku.

fotowoltaika i wiatraki

Mój Prąd to program dotacji do instalacji fotowoltaicznych - a w najnowszej edycji 5.0 także dla pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych - montowanych przez osoby fizyczne dla zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych. Dopłaty czynię tę przyjazną dla środowiska naturalnego oraz własnego portfela inwestycję jeszcze bardziej opłacalną.

Kiedy rusza nabór wniosków do programu Mój Prąd 5.0?

Według rządowych informacji, wnioski o pozyskanie dotacji z programu Mój Prąd 5.0 ma ruszyć już w ciągu najbliższych dni, w drugiej połowie kwietnia 2023 roku. Z zapowiedzi Projektu Doradztwa Energetycznego wynika, że możliwość ta uruchomiona zostanie w Dzień Ziemi, czyli 22 kwietnia.

Sprawdź fotowoltaikę i magazyny energii w hurtowni Onninen

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 5.0

Podobnie, jak to było w przypadku poprzednich edycji, również Mój Prąd 5.0 skierowany będzie do osób fizycznych, mających instalację fotowoltaiczną na dachu budynku jednorodzinnego. Nie ma być kryterium dochodowego. Dofinansowanie do fotowoltaiki będzie też można, jak dotąd, uzyskać niezależnie od tego, czym ogrzewa się dom. Utrzymany pozostanie system net-billing, zatem środki będą mogły otrzymać tylko te osoby, które zamontowały instalacje fotowoltaiczne po 1 kwietna 2022 lub te, które przejdą z systemu opustów na system net-billingowy.

Jeżeli chodzi o kwoty dotacji, to według zapowiedzi Pawła Mirowskiego, zastępcy prezesa NFOŚiGW, wynieść one mają:

  • na instalację fotowoltaiczną bez dodatkowych elementów - do 6 tys. zł;
  • na instalację fotowoltaiczną z innym dodatkowym urządzeniem - do 7 tys. zł;
  • na magazyn ciepła - do 5 tys. zł;
  • na magazyn energii - do 16 tys. zł;
  • na system HEMS/EMS - do 3 tys. zł.

Co ważne, kwota dotacji do konkretnego przedsięwzięcia nie może przekroczyć 50 proc. jego kosztów kwalifikowanych.

Kiedy zainstalować fotowoltaikę, żeby skorzystać z dotacji?

Fotowoltaika z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na pozytywne opinie i dostępne dofinansowania. Osoby zainteresowane tym rozwiązaniem zapewne wiedzą, że poprzednie edycje programu Mój Prąd były szybko wykorzystywane; działo się tak z powodu małego budżetu. Skoro zaś w aktualnej edycji, podobnie jak dotychczas, dotacje są udzielane w kolejności zgłoszeń, aż pula środków zostanie wyczerpana, wniosek należy złożyć jak najszybciej po uruchomieniu takiej możliwości.

Cały proces wygląda następująco:

  • wybór firmy instalacyjnej i uzgodnienie z nią szczegółów inwestycji, w tym chęci skorzystania z programu Mój Prąd 5.0
  • montaż instalacji fotowoltaicznej;
  • zgłoszenie do zakładu energetycznego i wymiana liczników;
  • zgłoszenie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosku o dofinansowanie z programu Mój Prąd 5.0; zazwyczaj zajmują się tym specjaliści z firmy montującej instalację fotowoltaiczną, ale można to też zrobić samodzielnie;
  • monitorowanie statusu wniosku i oczekiwanie na przelew środków.

Czy Mój Prąd 5.0 to ostatnia szansa na dotacje?

Zdecydowanie lepiej się pospieszyć i skorzystać. O tym, czy będą kolejne edycje programu Mój Prąd (lub powstanie jakiś nowy program, na innych zasadach), a zatem czy pojawi się możliwość pozyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznych, rząd poinformuje zapewne dopiero po wyczerpaniu puli środków przewidzianych na rok 2023. Co najprawdopodobniej nastąpi szybko.

Na dzień dzisiejszy nie można z całą pewnością odpowiedzieć na pytanie, czy Mój Prąd 5.0 stanowi ostatnią szansę na dotacje, ale ryzyko takie istnieje.

Polecane falowniki fotowoltaiczne w hurtowni hydraulicznej, elektrycznej Onninen

Oprócz złożenia wniosku o dofinansowanie, ważny jest też wybór instalacji fotowoltaicznej. Przyjrzyjmy się przykładowym falownikom fotowoltaicznym, na które można pozyskać dopłaty, dostępnym w hurtowni Onninen:

Falownik trójfazowy hybrydowy 5kW GoodWeFalownik hybrydowy GOODWE GW5K-ET PLUS - zaawansowany falownik hybrydowy o potężnych możliwościach. Dzięki pasywnemu chłodzeniu i braku wentylatorów jest bardzo cichy. Posiada zaawansowaną technologię MPPT, pozwalającą na maksymalizację wydajności paneli słonecznych i zwiększenie produkcji energii elektrycznej. Dzięki funkcji inteligentnego ładowania baterii, użytkownik ma pełną kontrolę nad procesem ładowania i wykorzystania energii zgromadzonej w bateriach. Falownik wykorzystuje technologię optymalizacji mocy, która dzięki wbudowanemu optymalizatorowi pozwala na dostosowanie wyjścia urządzenia do aktualnego zużycia energii, co umożliwia zmniejszenie kosztów energii.

 Falownik trójfazowy 8kW HuaweiFalownik Huawei FusionSolar - trójfazowy, 2-MPPT High Current. Ma wbudowaną komunikację (RS485, WLAN poprzez Smart Dongle), rozłącznik DC, 8kW/8,8kVA, ograniczniki przepięć strony AC i DC typ II oraz interfejs ładowania akumulatora.

Sprawdź falowniki fotowoltaiczne w hurtowni Onninen

Panele fotowoltaiczne 500 W
Panele pv
Wyłącznik przeciwpożarowy fotowoltaika