Mój prąd 5.0 pompa ciepła

Dodano: poniedziałek, 17.04.2023


Już wkrótce rusza nabór wniosków do program Mój Prąd 5.0. Dotychczasowe jego edycje obejmowały dotacje do instalacji fotowoltaicznych, tegoroczna uwzględnić ma również między innymi pompy ciepła, stosowane przez coraz większą liczbę użytkowników.

pompa ciepła

Mój Prąd to rządowy program, dotacji do instalacji fotowoltaicznych, montowanych przez odbiorców indywidualnych w celu zaspokojenia własnego zapotrzebowania energetycznego. Najnowsza edycja, Mój Prąd 5.0, poszerzy jednak grono potencjalnych beneficjentów, gdyż będzie można starać się o dopłatę również do pompy ciepła.

Dofinansowania do pomp ciepła w programie Mój Prąd 5.0

Mój Prąd 5.0 nie będzie pierwszym rządowym programem dofinansowania na pompy ciepła. rozwiązanie takie proponuje już program Czyste Powietrze. Dopłaty do tych urządzeń w programie Mój Prąd 5.0 mają mieć identyczne lub podobne kwoty, wahające się od 4,4 tys. zł do 19,4 tys. zł. Różnica jednakże jest taka, że w Moim Prądzie 5.0 pieniądze będą mogły przysługiwać nie tylko przy wymianie "kopciucha" na pompę ciepła, ale również na przykład przy wymianie kotła gazowego. Jak podczas spotkania w Kozienicach zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, Mój Prąd 5.0 będzie dotyczył również tego typu termomodernizacji budynku.

Co ważne, w programie nie będą obowiązywały kryteria dochodowe. Zostanie również utrzymany ten sam okres kwalifikowalności, jaki obowiązywał w poprzedniej edycji, a więc 1 lutego 2020 r. Dofinansowanie nadal ma dotyczyć tylko instalacji fotowoltaicznych, jakie rozliczane są w systemie net-billingu.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Kto może zostać beneficjentem w programie Mój Prąd 5.0?

Tak jak w dotychczasowych edycjach, dopłatę z programu Mój Prąd 5.0 otrzymać będą mogły osoby fizyczne, które wytwarzają prąd elektryczny na pokrycie własnych potrzeb energetycznych. Warunkiem jest posiadanie umowy zawartej z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej, która dotyczy wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej z mikroinstalacji.

W nowej edycji beneficjentami programu będą mogły zostać również te osoby fizyczne, które planują montaż pompy ciepła oraz kolektora słonecznego. Jest to istotna nowość w stosunku do zasad obowiązujących dotychczas, kiedy to program dotyczył jedynie instalacji fotowoltaicznych. Wzbogacenie go o możliwość uzyskania dofinansowania na pompy ciepła stanowi odpowiedź na rosnącą popularność tych urządzeń oraz rozwijające się trendy ekologiczne.

Dopłaty do pomp ciepła w programie Mój Prąd 5.0

Wysokość dopłat do poszczególnych rodzajów pomp ciepła w programie Mój Prąd 5.0 najprawdopodobniej będzie analogiczna, co w programie Czyste Powietrze. Oznacza to, że liczyć możemy na następujące kwoty dotacji:

Polecane pompy ciepła w hurtowni hydraulicznej, elektrycznej Onninen

Instalacja pompy ciepła jest bardzo dobrym pomysłem zarówno z punktu widzenia ekonomii, jak i ekologii. Nie dość, że dom dzięki niej ogrzewanie jest tańsze, to jeszcze o wiele bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Oczywiście, abyśmy byli zadowoleni, musimy dokonać dobrego wyboru urządzenia, zanim jeszcze złożymy wniosek o dotację w ramach programu Mój Prąd 5.0.

Powietrzna pompa ciepła LGPoniżej lista polecanych pomp ciepła marki LG, dostępnych w hurtowni Onninen:

Powietrzne pompy ciepła LG

Powietrzna pompa ciepła SPLIT IWT  (jednostka wewnętrzna) 5-9 kW ze zintegrowanym zasobnikiem CWU 200L - jednostka wewnętrzna z wbudowanych zasobnikiem 200 litrów, jest kompatybilna z jednostkami HU051MR.U44, HU071MR.U44, HU091MR.U44. Integracja typu "all in one". Cechuje się łatwym montażem.

Powietrzna pompa ciepła LG Therma VPowietrzna pompa ciepła SPLIT Therma V  (jednostka wewnętrzna) 16 kW - wysokotemperaturowa pompa ciepła, czynnik chłodnicy R134a, zakres temperatury wody na zasilaniu 25~80C , dedykowana jednostka zewnętrzna HU161HA.U33;

Powietrzna pompa ciepła SPLIT (jednostka zewnętrzna) 5 kW - jednostka zewnętrzna 1 faza, czynnik R32, moc znamionowa 5 kW, funkcja chłodzenia, etykieta efektywności A+++, maksymalna temperatura zasilania na C.O. - 65 stopni Celsujszsa, zakres działania w trybie ogrzewania -25~35C, zakres działania w trybie chłodzenia 5~48C, 100 proc. wydajności przy temp. -7 stopni Celsjusza, możliwość sterowania drugim obiegiem grzewczym, SCOP 7C/35C 4.65, wymiennik ciepła dodatkowo zabezpieczony powłoką antykorozyjną Ocean Black Fin.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai