W czasach wysokiej świadomości ekologicznej coraz więcej osób wykazuje troskę o środowisko, starając się m.in. oszczędzać wodę. Jednym z najprostszych sposobów na ograniczenie zużycia wody jest montaż perlatora w armaturze kuchennej i łazienkowej. Ten niewielki element kranu kuchennego (a w łazience baterii umywalkowej) daje wrażenie obfitszego strumienia. Jednocześnie znacząco zmniejsza przepływ wody – średnio o 50-60%. Dowiedz się, jak działa perlator do baterii kuchennej, jak go zamontować wewnątrz wylewki i jak utrzymać w czystości w toku użytkowania.
Sprawdź perlatory w hurtowni Onninen
Co to jest i jak działa perlator?
Perlator (inaczej napowietrzacz wody lub aerator) to specjalna, niewielka nakładka przypominająca sitko, montowana na końcu wylewki kranu kuchennego lub baterii łazienkowej. Perlator napowietrza strumień, co powoduje ograniczenie przepływu wody bez utraty siły przepływu. Na wodę wywierane jest podciśnienie, wskutek czego zasysane powietrze miesza się z wodą ograniczając jej wypływ. Napowietrzenie jest widoczne i odczuwalne - strumień staje się wyraźnie miększy i delikatniejszy w dotyku oraz przyjmuje charakterystyczny, mleczny odcień. Z wylewki wypływa znacznie mniej wody, co jest szczególnie ważne w bateriach umywalkowych i zlewozmywakowych, zwłaszcza w przypadku ręcznego zmywania naczyń. Montaż perlatora przyczynia się więc do obniżenia rachunków za wodę i do ochrony środowiska. Standardowe perlatory mogą zmniejszyć zużycie wody o około 60%, a najbardziej zaawansowane modele - nawet o 90%. Dodatkowo perlator sprawia, że woda nie rozpryskuje się na boki i pomaga podnieść ciśnienie w instalacji.
Jak dobrać perlator do baterii kuchennej?
Nowoczesne modele baterii zlewozmywakowych zazwyczaj są fabrycznie wyposażone w perlator napowietrzający. Jeśli Twoja bateria nie posiada aeratora, możesz go bez problemu dokupić. Czeka Cię wydatek rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów perlatorów. Poszczególne modele różnią się od siebie m.in.:
- metodą montażu
- przeznaczeniem
- sposobem działania
- przepływem
- materiałem wykonania
- rozmiarem
Przed zakupem perlatora koniecznie sprawdź, jaki gwint posiada wylewka w Twoim kranie kuchennym. Do wyboru pozostają perlatory z gwintem zewnętrznym, które wkręca się do wnętrza baterii (popularniejsze) oraz warianty z gwintem wewnętrznym, nakręcane na wylewkę od zewnątrz (spotykane głównie w starszych modelach kranów). Gwinty różnią się rozmiarem. Przykładowo standardowy gwint Mx24 zapewnia kompatybilność z większością dostępnych na rynku baterii.
Warto wiedzieć, że istnieją nie tylko perlatory napowietrzające, ale również takie, które ograniczają przepływ wody bez napowietrzania strumienia. W efekcie wypływająca woda przybiera ciekawy kształt, np. drobnej siateczki lub strumienia igiełkowego.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile wody zużyje bateria kuchenna po instalacji perlatora, sprawdź w danych technicznych produktu jego przepływ, czyli ilość wody wypuszczanej na minutę (np. 3 litry).
Jak zamontować perlator do baterii kuchennej?
Przed montażem warto zaopatrzyć się w specjalny klucz do perlatora
– o ile nie znajduje się on w komplecie z baterią/aeratorem. Kluczyk pozwala na łatwe i bezpieczne odkręcenie starego perlatora i przykręcenie nowego. Możesz też użyć klucza francuskiego lub spróbować odkręcić perlator ręcznie, używając gumowych rękawiczek, ale zazwyczaj jest on zbyt mocno przykręcony. Oczyść gwint wewnątrz wylewki. Możesz zastosować w tym celu specjalny odkamieniacz lub zwykły ocet. Na nowy perlator nałóż uszczelkę i przykręć go do wylewki (oczywiście pozbawionej starego aeratora). Uważaj, by uszczelka nie przesunęła się. Na koniec delikatnie dokręć perlator kluczykiem. Gotowe!
Czyszczenie i konserwacja perlatora w baterii kuchennej
Perlatory mają kształt sitka, stąd ich tendencja do gromadzenia zanieczyszczeń. Z czasem mogą się zatykać (głównie kamieniem), co powoduje ograniczenie przepływu wody. Aby temu zapobiec, należy regularnie czyścić perlator. Odkręć aerator używając klucza francuskiego lub dedykowanego klucza. Rozmontuj element, aby dostać się do sitka. Zobaczysz, że to nic trudnego. Do wyczyszczenia sitka użyj pędzla lub szczoteczki. Możesz również zanurzyć sitko w occie na około 15 minut lub w specjalnym preparacie odkamieniającym, aby usunąć kamień. Wyczyść wnętrze wylewki. Dokładnie wypłucz elementy, zmontuj perlator i przykręć go do wylewki. Przetestuj kran. Woda powinna wypływać szybkim, równomiernym strumieniem.
Warto wiedzieć, że materiał, z którego został wykonany perlator, wpływa na łatwość i częstotliwość czyszczenia. Najbardziej podatne na osadzanie kamienia są perlatory metalowe. Natomiast bezproblemowe do utrzymania w czystości są modele plastikowe i silikonowe.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniego perlatora do baterii kuchennej i jego regularne czyszczenie są kluczowe dla ekonomicznego i komfortowego korzystania ze strefy zlewozmywakowej. Zarówno zamontowanie, jak i późniejsze utrzymanie aeratora w czystości nie powinno Ci sprawić żadnego problemu.
Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem hurtowni hydraulicznej Onninen. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę perlatorów do baterii kuchennych i kluczy przeznaczonych do ich montażu.