Montaż instalacji gazowej w domu – przepisy i wymagane pozwolenia

Dodano: piątek, 11.02.2022


Instalacja gazowa to jeden z najczęściej stosowanych systemów grzewczych. Mimo rosnących cen błękitnego paliwa, jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej atrakcyjnym niż kosztowne ogrzewanie elektryczne czy szkodliwy dla środowiska węgiel. Eksploatacja instalacji gazowej wiąże się jednak z nieco wyższym poziomem ryzyka, toteż szczególną uwagę należy zwrócić na jej montaż. Jeśli wykonujesz projekty tego typu, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Jak prawidłowo przeprowadzić montaż instalacji gazowej w domu?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakich formalności należy dopilnować przed montażem instalacji gazowej,
 • o czym pamiętać podczas instalacji przewodów gazowych,
 • jakie produkty wykorzystać do montażu instalacji gazowych.

Sprawdź rury do instalacji gazowej od Conex Banninger

Montaż instalacji gazowej – obowiązujące przepisy

Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników instalacji gazowej, jej wykonanie obwarowane jest określonymi przepisami, których należy bezwzględnie przestrzegać. Formalności poprzedzające montaż systemu sprowadzają się do 4 kluczowych kroków:

1. Projekt instalacji gazowej

Instalacja gazowa w domu może powstać wyłącznie na podstawie profesjonalnego projektu. Jego wykonaniem musi z kolei zająć się osoba posiadająca wymagane uprawnienia w tym zakresie. Uzyskanie schematu może kosztować inwestora od 500 do 1200 zł.

2. Pozwolenie na budowę

Wykonanie instalacji gazowej wymaga pozwolenia, które może być udzielone na podstawie wniosku dotyczącego budowy domu jednorodzinnego. Jeśli jednak nie objął on schematu wewnętrznych instalacji gazowych, konieczne okaże się uzyskanie dodatkowej decyzji. W tym celu wraz z odpowiednim zgłoszeniem inwestor musi złożyć projekt, pozytywną opinię kominiarską, mapę poglądową, a także oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

3. Budowa i próba szczelności instalacji gazowej

Na etapie wykonywania instalacji gazowej konieczne jest przestrzeganie ściśle określonych zasad. Po pierwsze należy prowadzić dziennik budowy, a prace może realizować wyłącznie podmiot posiadający odpowiednie uprawnienia. Po drugie po ich zakończeniu system – w obecności kierownika budowy oraz odbiorcy gazu – musi zostać poddany próbie szczelności.

4. Umowa z dostawcą gazu

Aby inwestor mógł zacząć korzystać z instalacji, konieczne jest wykonanie przyłącza gazowego, które wiąże się z obowiązkiem zawarcia umowy z dostawcą paliwa. Odpowiedni wniosek można złożyć osobiście, pocztowo lub online. Po podpisaniu dokumentów następuje montaż gazomierza, dzięki czemu operator może zacząć świadczyć swoją usługę. Uruchomienie dostaw gazu wymaga okazania właściwych dokumentów powykonawczych, a więc:

 • projektu instalacji gazowej,
 • oświadczenia kierownika budowy o realizacji prac zgodnie z projektem,
 • pozwolenia na użytkowanie instalacji (opcjonalnie),
 • protokołu z technicznego odbioru instalacji gazowej oraz próby szczelności,
 • protokołu odbioru kominiarskiego.

Jak prawidłowo przeprowadzić montaż instalacji gazowej w domu?

Wykonanie instalacji gazowej – o czym pamiętać?

Prawo budowlane reguluje nie tylko formalności, jakich trzeba dopełnić podczas montażu instalacji gazowych, ale także wymagania dotyczące wykorzystywanych materiałów. W systemach tego typu dopuszcza się stosowanie trzech rodzajów przewodów:

 • rur stalowych,
 • rur miedzianych,
 • rur polietylenowych.

Zasady ich prowadzenia i łączenia zależą właśnie od materiału, z jakiego zostały wykonane. Należy przede wszystkim pamiętać, że rury stalowe można wykorzystywać zarówno w instalacji wewnętrznej, jak i na zewnątrz budynku. Miedziane przewody gazowe nadają się natomiast wyłącznie do zastosowania we wnętrzach.

Pionowe rury muszą być wykonane ze stali i pozbawione szwów. Stalowe przewody poziome można z kolei spawać lub skręcać łącznikami gwintowanymi. Należy także pamiętać o skutecznym uszczelnieniu spoin. W tym celu wykorzystuje się taśmę teflonową lub specjalną pastę. Warto sięgnąć również po farbę antykorozyjną, aby odpowiednio zabezpieczyć rury.

Sprawdź rury do instalacji gazowej od Conex Banninger

Rury miedziane łączy się na jeden z dwóch sposobów – łącznikami lutowanymi na twardo lub łącznikami zaprasowywanymi. Jeśli tylko masz taką możliwość, warto zdecydować się na tę drugą metodę, ponieważ w znacznej mierze ułatwia ona montaż instalacji gazowej, skraca jego czas i zwiększa elastyczność systemu. Jest to zatem rozwiązanie ekonomiczne i bezpieczne, które pozwala uniknąć stosowania otwartego ognia czy azotu.

Warto wspomnieć także o bardzo funkcjonalnych przewodach z tworzyw sztucznych, które coraz częściej zastępują przede wszystkim stalowe rury w zewnętrznych odcinkach domowej sieci gazowej. Cechują się bowiem wysokim poziomem elastyczności i wytrzymałości. Łączy się je albo techniką zgrzewania doczołowego, albo metodą elektrooporową. Należy jednak pamiętać, że w celu podpięcia przewodów polietylenowych do instalacji stalowych czy miedzianych niezbędne jest wykorzystanie właściwych łączników gwintowo-przejściowych: PE-stal lub PE-miedź.

Instalacja gazowa w domu – przepisy dotyczące montażu

Restrykcyjnymi przepisami objęty jest także sam proces montażu instalacji gazowej. Zasady te określa przede wszystkim Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z obowiązującym prawem, układ przewodów poziomych uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju paliwa. Rury z gazem płynnym rozmieszcza się przy podłodze, wyłącznie w pomieszczeniach zlokalizowanych powyżej poziomu terenu. Przewody transportujące gaz ziemny muszą natomiast znaleźć się pod sufitem, przynajmniej 10 cm wyżej niż inne instalacje.

Rura gazowa do instalacji gazowej. Jak prawidłowo przeprowadzić montaż instalacji gazowej w domu?Bardzo ważne jest także stosowanie min. 2-centymetrowych odstępów pomiędzy rurami gazowymi a przewodami innych systemów – na przykład sieci elektrycznej. Podczas montażu domowej sieci gazowej staraj się też unikać długich, prostych odcinków oraz prowadzenia rur w pomieszczeniach mieszkalnych. Przewody nie mogą ponadto przechodzić przez fundamenty ani pod nimi.

Projekt instalacji gazowej – jakie produkty wykorzystać?

Jeśli wykonujesz instalacje gazowe dla swoich klientów, zaopatrz się w wysokiej jakości komponenty znanego producenta. Korzystając z asortymentu takiej marki jak na przykład Conex, z łatwością stworzysz kompletną instalację gazową, dostosowaną do specyfiki danego obiektu oraz indywidualnych potrzeb konkretnego użytkownika.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

W zależności od tego, z jakich rur będzie wykonana instalacja gazowa w domu, z pomocą przyjdą Ci różne elementy służące do ich łączenia. W ofercie Conex znajdziesz między innymi:

 • łączniki z brązu – wykorzystywane do łączenia przewodów stalowych i obejmujące na przykład kolana, mufy oraz nyple,
 • zaprasowywane łączniki miedziane – służąc do szybkiego i szczelnego łączenia miedzianych rur gazowych za pomocą innowacyjnej metody,
 • lutowane łączniki miedziane – stosowane w procesie łączenia przewodów miedzianych na twardo i obejmujące szeroki wachlarz różnych elementów w wielu rozmiarach.

Asortyment marki Conex dostępny w ofercie hurtowni Onninen obejmuje różne elementy instalacji gazowej, niezbędne w procesie łączenia przewodów każdego typu. Zaopatrz się w łączniki z brązu lub miedzi i zagwarantuj swoim klientom bezpieczną eksploatację wydajnego systemu grzewczego!

Sprawdź rury do instalacji gazowej od Conex Banninger

Skrzynka na zawór gazowy
Uchwyt ścienny
Ogrzewanie gazowe