Montaż ogrzewania podłogowego na istniejącej posadzce - maty samoprzylepne i płyty systemowe

Dodano: sobota, 24.09.2022


Wykonanie ogrzewania podłogowego w remontowanym domu lub mieszkaniu wcale nie musi być czasochłonnym procesem. Systemy renowacyjne Klettjet R oraz TS14 R z oferty marki Purmo nie wymagają kucia wylewki, co diametralnie przyspiesza i usprawnia prace montażowe.

Klettjet R Purmo

Montaż maty grzewczej pod panelami - czy to trudne?

Komfort cieplny w domowej przestrzeni w dużej mierze decyduje o wygodzie jej użytkowania, a w szerszej perspektywie – o jakości naszego życia. Stąd przygotowując się do remontu, warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania grzewcze i wybrać optymalną propozycję. Niekwestionowane zalety ogrzewania podłogowego w błyskawicznym tempie przysparzają mu coraz więcej zwolenników, którzy oprócz gwarancji bardzo korzystnego rozkładu temperatury w pomieszczeniu w szczególności cenią sobie energooszczędność i ekologiczność tego rozwiązania, a także fakt, że elementy instalacji – w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników – ukryte są pod posadzką. Jednak jeszcze do niedawna opcja ta rzadko była brana pod uwagę w przypadku remontowanych pomieszczeń, ponieważ montaż podłogówki wiązał się z koniecznością zrywania starej posadzki, co generowało dodatkowe koszty i wydłużało czas trwania remontu. Dzięki systemom renowacyjnym Klettjet R oraz TS14 R marki Purmo, które układa się bezpośrednio na istniejącej podłodze, ograniczenia w tym zakresie zostały praktycznie zniesione.

Zobacz elementy ogrzewania podłogowego w Onninen

Klettjet R PurmoSamoprzylepna mata grzewcza PE

Kluczowym komponentem systemu Purmo Klettjet R jest samoprzylepna mata PE o grubości 6 mm, którą można zamocować np. na posadzce z płytek ceramicznych. Do maty przyczepia się następnie rury z rzepem o średnicy 16 mm. System ten pozwala na łatwe i szybkie wykonanie instalacji – całe przedsięwzięcie bez problemu zrealizuje jedna osoba przy pomocy rozwijacza do rur (użycie takera i klipsów nie jest konieczne). Co więcej, rozstaw rur może być dowolny, w rezultacie czego dopasowanie systemu do geometrii pomieszczenia nie sprawia żadnego kłopotu. Na końcu instalację pokrywa się wylewką anhydrytową. Całkowita wysokość Purmo Klettjet R wynosi około 40 mm.

System TS14R PurmoPłyta grzejna systemowa

Systemem ogrzewania podłogowego przeznaczonym do montażu na istniejącej posadzce jest również Purmo TS14 R. Jego podstawowy element stanowi płyta systemowa ze styropianu, pokryta blachą aluminiową. W skład Purmo TS14 R wchodzą także rury o średnicy 14 mm z wkładką aluminiową,  które montowane są w kanalikach znajdujących się na powierzchni płyty. Bezpośrednio na płycie możemy układać parkiet pływający lub panele podłogowe o grubości minimum 15 mm, natomiast wykończenie podłogi np. ceramiką lub wykładziną wymaga zastosowania dodatkowo systemowej płyty nośnej o grubości zaledwie 5 mm lub płyt suchego jastrychu. W konsekwencji wysokość Purmo TS14 R może wynosić od 30 do 40 mm. System ten wykorzystywany jest także podczas wykonywania instalacji ogrzewania ściennego, ponadto sprawdzi się przy chłodzeniu pomieszczenia.

Systemy Klettjet R i TS14 R z portfolio marki Purmo umożliwiają wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego tam, gdzie przez długi czas było to znacznie utrudnione. Z atutów tego rozwiązania mogą teraz w pełni korzystać użytkownicy remontowanych lub modernizowanych domów i mieszkań. Dodatkowo niewielka wysokość Klettjet R i TS14 R sprawia, że podłoga nagrzewa się około 3 razy szybciej, niż ma to miejsce w przypadku zastosowania tradycyjnych systemów. 

Przeczytaj o zaletach ogrzewania podłogowego!