Montaż podłogówki przy użyciu takera - instrukcja

Dodano: środa, 17.05.2023


Każdy instalator ogrzewania podłogowego powinien mieć dostęp do profesjonalnego sprzętu, który ułatwia pracę i sprawia jednocześnie, że jest ona w pełni efektywna. Jednym z takich urządzeń jest taker. Dowiedzmy się o nim najważniejszych informacji.

Ogrzewanie podłogowe KAN-therm

Jak wygląda taker montażowy do podłogówki?

Płyta styropianowa z folią Tacker EPS T-30 dBChcąc wykonywać profesjonalne instalacje ogrzewania podłogowego, musimy mieć dostęp do sprzętu, który pomaga w tych zadaniach. Na takie miano zasługuje taker, czyli bardzo łatwe i intuicyjne urządzenie do mocowania rur ogrzewania podłogowego do płyt styropianowych. Skraca czas montażu, zwiększając wydajność oraz komfort pracy. Całkowicie niezawodny, odporny na uszkodzenia, zaprojektowany w ten sposób, by bezawaryjnie służyć podczas prac montażowych. Wygląda bardzo niepozornie, ale jego pomoc jest nie do przecenienia. Układanie podłogówki bez takera jest o wiele bardziej zajmujące i mniej dokładne.

Z drugiej strony warto mieć na uwadze, że na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych rodzajów takerów, dlatego, aby wybrać profesjonalny i niezawodny, trzeba sięgnąć po sprawdzoną propozycję - System KAN-therm. To kompletny system instalacyjny zaprojektowany pod kątem budowy instalacji ogrzewania i chłodzenia podłogowego, w konstrukcji mokrej. W systemie Kan-therm Tacker rury mocuje się do izolacji termicznej przy pomocy specjalnych spinek do podłogówki.

Sprawdź system KAN-therm w hurtowni Onninen

Taker - podstawowe narzędzie pracy instalatora

TakerPlanując montaż ogrzewania podłogowego, musimy przestrzegać pewnych zasad na każdym etapie - od projektu, przez realizację inwestycji, aż po jej finalizację. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie ciepłą podłogę i przyjemny mikroklimat we wnętrzu. Instalacja ogrzewania podłogowego wymaga więc doboru najważniejszych komponentów, jak i umiejętnego rozprowadzanie rur, uwzględniając rodzaj pomieszczenia i jego funkcję. Bez wątpienia to właśnie rury grzejne są obok źródła ciepła najistotniejszym elementem całej instalacji. Układa się je na prawidłowo zaizolowanym podłożu i zalewa warstwą zaprawy (jastrychem). Później na takiej posadzce można ułożyć podłogę - wykładzinę, panele, kafelki, terakotę itp. Jak widać, w tej całej organizacji prac przy montażu podłogówki taker stanowi zdecydowanie podstawowe narzędzie pracy każdego instalatora, gdyż dzięki niemu szybko i w zgodzie ze sztuką zamocujemy rury ogrzewania podłogowego.

Jak prawidłowo wykorzystać taker?

Rury mocujemy za pomocą specjalnych klipsów mocujących. Nim zaczniemy montaż, należy pamiętać o tym, by odpowiednio wyregulować taker, do czego służy wkręt regulacyjny. Skąd wiadomo, że dobrze to zrobimy? Zobaczymy to po tym, jaki zostawi ślad na klipsie - widoczną rysę. Jak już wyregulujemy urządzenie, możemy przejść do kolejnego kroku, nakładając na prowadnicę magazynek klipsów, kierując je końcówkami do dołu. Na prowadnicy umieszczamy też ciężarek, dzięki czemu klipsy mogą przesuwać się w dół. Aby praca przebiegała sprawnie, ważne, aby pamiętać o uzupełnianiu pakietu klipsów, tak aby zawsze na prowadnicy znajdował się kompletny magazynek. Dostępny jest też ogranicznik sprężyny, za pomocą którego można wyregulować jej naprężenie, dopasowując ją do potrzeb. Pamiętajmy, aby taker przykładać do rury w ten sposób, by dół urządzenia bezpośrednio się z nią stykał. Teraz wystarczy już tylko odpowiednio mocno docisnąć rączkę takera, co pozwala skutecznie wbić klips w powierzchnię styropianu.

System KAN-therm Tacker pasuje zarówno do spinek U42, jak i U55

 Spinka do mocowania ręcznego rur na matach styropianowychJak widać, taker jest bardzo pomocnym narzędziem podczas montażu podłogówki, szczególnie jak używamy do tego celu niezawodnych takerów marki KAN-therm. Korzystając z nich, mamy pewność, że szybko i komfortowo będziemy wbijać spinki w warstwę izolacji, mocując trwale rurę. A co równie ważne, różne konstrukcje urządzenia pozwalają dopasować taker do stosowanych spinek do podłogówki, zarówno do U42, jak i U55 . System KAN-therm Tacker zapewnia uniwersalne zastosowanie, a więc można go stosować zarówno w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych, jak i użyteczności publicznej. Przekonaj się, jak kompletna i bogata oferta produktowa jest dostępna.

Podsumowując, widzimy, że montaż podłogówki przy użyciu takera jest zdecydowanie prostszym i szybszym zadaniem, niż bez tego urządzenia. Dlatego nie może o nim zapomnieć żaden monter!

Sprawdź system KAN-therm w hurtowni Onninen

Taker do podłogówki
Rura do ogrzewania podłogowego
Rura do podłogówki
Rura pex
Zawór do podłogówki