Na co zwracać uwagę przy wyborze nagrzewnicy elektrycznej?

Dodano: wtorek, 28.03.2023


Nagrzewnice elektryczne pozwalają na szybkie uzupełnienie zbyt słabego systemu grzewczego w budynku. Są również idealnym zamiennikiem w czasie wiosny lub jesieni, gdy uruchamianie głównego źródła ciepła jest zbyt kosztowne. Jednak w jaki sposób wybrać odpowiednią nagrzewnicę do swojego domu lub hali przemysłowej? O tym podpowiadamy w poniższym artykule. 

Nagrzewnica elektryczna

Sprawdź nagrzewnice elektryczne w hurtowni Onninen

Każda nagrzewnica elektryczna posiada pewne parametry pracy, które określają jej możliwości, ale również pozwalają przewidzieć koszty użytkowania. Wśród takich danych warto zwrócić uwagę na:

  • Moc urządzenia. Określa ona ilość prądu pobieranego z sieci energetycznej w czasie godziny pracy na maksymalnych ustawieniach. Jednocześnie wielkość ta określa także ilość ciepła wydzielaną przez grzałkę zamontowaną w urządzeniu. Im większe i chłodniejsze pomieszczenie, tym większa moc jest potrzebna do jego ogrzania.
  • Napięcie. Wyróżnić można dwa podstawowe typu nagrzewnic pod względem napięcia pracy. Mniejsze urządzenia pracują po podłączeniu ich do jednofazowego gniazdka w domu czy w biurze. Ich napięcie znamionowe to 230 V. W przypadku znacznie mocniejszych nagrzewnic korzysta się z instalacji trójfazowych o napięciu 400 V.
  • Przepływ powietrza. Aby ciepło dotarło w krótkim czasie do każdego kąta w pomieszczeniu, w nagrzewnicach montuje się wentylatory. Szybkość przepływu powietrza pozwala na oszacowanie czasu potrzebnego do rozprowadzenia ciepła w całym pomieszczeniu. Z reguły większe pomieszczenia, szczególnie hale produkcyjne, wymagają znacznie większego przepływu niż modele domowe.
  • Dodatkowe funkcje. Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe możliwości danej nagrzewnicy elektrycznej. Timer zabezpiecza przed zapomnieniem o wyłączeniu nagrzewnicy. Podobnie działa zabezpieczenie przed przegrzaniem. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem może być termostat do regulacji pracy urządzenia. Spotkać można również nagrzewnice elektryczne z osuszaczem powietrza czy płynną regulacją mocy.

Kluczem do zakupu optymalnego modelu jest właściwe określenie swoich potrzeb. Jednak urządzenia elektryczne charakteryzują się płynną regulacją mocy pracy - w pewnym obszarze mocy można dowolnie ustalić ilość dostarczonego do pomieszczenia ciepła, bez zmniejszenia sprawności nagrzewnicy.

Ile prądu zużywa nagrzewnica elektryczna?

Sprawność nagrzewnicy elektrycznej wynosi w przybliżeniu 100%. Jak to możliwe? Grzałka jest opornikiem o dużej mocy, który ogranicza przepływ prądu. Efektem "ubocznym" takiego dławienia przepływu elektronów jest wytwarzanie ciepła. W czasie pracy grzałki żaden element nie jest wprawiany w ruch. Następuje zatem czysta transformacja energii elektrycznej w energię cieplną.

Jednak sprawność całej nagrzewnicy elektrycznej będzie nieco niższa z powodu potrzeby zasilania wentylatorów. Ich moc waha się zazwyczaj od kilku do 100 W w przypadku dużych urządzeń. Jest to wielkość pomijalna, mieszcząca się w granicy 1-2%. Zatem można w przybliżeniu powiedzieć, że nagrzewnica elektryczna zużywa tyle samo energii elektrycznej, ile wytwarza kilowatów ciepła.

Przegląd nagrzewnic elektrycznych dostępnych w hurtowni Onninen

 Nagrzewnica elektryczna Halny 15kW/NPosiadasz budynek, w którym cały czas jest za chłodno? Interesują Cię nagrzewnice elektryczne, by dogrzać pomieszczenie? Sprawdź, co możemy Ci zaoferować w naszej hurtowni.

Posiadamy wyjątkowe nagrzewnice elektryczne Halny o mocy 7,5 kW/N oraz oraz nagrzewnice elektryczne 15 kW/N. Są to modele przenośne, zasilane trójfazowo, co pozwala osiągnąć większe moce cieplne. Posiadają dwie prędkości nagrzewania, a wentylator zapewnia przepływ nawet 1200 m³ powietrza w czasie godziny pracy urządzenia. Dzięki temu ciepło szybko jest propagowane na całe pomieszczenie. Bardzo użyteczną funkcją jest możliwość podłączenia nagrzewnicy do zewnętrznego termostatu. Dzięki temu urządzenie to świetnie sprawdza się jako uzupełnienie podstawowego ogrzewania budynku. Oba działające na jednym sterowniku szybciej doprowadzą do ogrzania pomieszczeń, a następnie grzałka będzie się uruchamiać tylko w momencie, gdy podstawowe ogrzewanie nie będzie dawać sobie rady.

Wszystkie nasze urządzenia posiadają również zabezpieczenie przed przegrzaniem. Nie musisz zatem obawiać się uszkodzenia urządzenia, gdy zapomnisz o jego wyłączeniu. Jest to również zabezpieczenie przecipożarowe - rozgrzana grzałka bez takiej ochrony może bowiem stanowić realne zagrożenie. Dlatego lepiej kupić bezpieczne nagrzewnice przemysłowe z naszej hurtowni.

Sprawdź nagrzewnice elektryczne w hurtowni Onninen

Ogrzewanie nadmuchowe
Nagrzewnica Volcano