Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zszywacza do tapicerki?

Dodano: czwartek, 7.09.2023


Zszywacz tapicerski to urządzenie nazywane również takerem niezbędne w codziennej pracy tapicera. Za pomocą odpowiednio dobranych zszywek ułatwia połączenie ze sobą materiałów takich jak tkaniny obiciowe z drewnianymi elementami. Zszywacz tapicerski z powodzeniem może być wykorzystywany również przy innych pracach, w tym zarówno domowych i hobbystycznych, jak i zawodowych, związanych nie tylko z tapicerką. Kiedy warto w niego zainwestować i jak wybrać odpowiedni model?

Mężczyzna używa zszywacza do łączenia desek

Sprawdź zszywacze tapicerskie w hurtowni Onninen

Przy jakich pracach najlepiej sprawdzi się zszywacz tapicerski?

Zszywacz tapicerski, jak sama nazwa wskazuje, służy przede wszystkim do zszywania tapicerki. Jest to urządzenie wykorzystywane do łączenia ze sobą elementów wykonanych z różnych materiałów, w tym na przykład skóry lub tkaniny obiciowej z drewnem, płytą wiórową bądź sklejką. Zszywacz może zauważalnie przyspieszyć pracę, zwłaszcza w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami takimi jak klejenie ze sobą poszczególnych elementów.

Wyciągacz do zszywek Modeco ExpertWarto wiedzieć, że zszywacze tapicerskie, w tym zarówno modele ręczne, jak i elektryczne, są wykorzystywane również przy innych rodzajach prac. Przydają się one między innymi przy:

 • hobbystycznym odnawianiu mebli;
 • urządzaniu wnętrz i tworzeniu dekoracji;
 • pracach ogrodowych;
 • montażu i renowacji tapicerki samochodowej;
 • zszywaniu skóry naturalnej;
 • pracach budowlanych;
 • rękodziele.

Nie sposób wymienić wszystkich możliwych zastosowań zszywacza tapicerskiego. To uniwersalne i niedrogie urządzenie jest przydatne zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i przydomowych pracowniach. Ręczne zszywacze bywają wykorzystywane nawet do rozwieszania ulotek. Najważniejsze, żeby dobrać odpowiedni model do własnych potrzeb.

Czy warto zdecydować się na zszywacz elektryczny?

zszywacz elektryczny Dewalt 18V XR 2 X 2AhZszywacz elektryczny ma znacznie większą moc niż urządzenie ręczne, dzięki czemu znacznie lepiej radzi sobie z szybkim i skutecznym przeszywaniem materiałów o różnej grubości i gęstości. To dobry wybór dla każdego, kto chce posiadać niezawodny zszywacz, który da radę połączyć nie tylko miękkie tkaniny z płytą wiórową, ale także na przykład elementy drewniane. Do wyboru są dwa rodzaje modeli elektrycznych – zszywacze zasilane sieciowo z długim przewodem lub modele akumulatorowe, wygodne, lecz wymagające ładowania.

Zszywacz elektryczny nie zawsze okazuje się niezbędny. Przy drobnych pracach, niewielkich naprawach i przeszyciach miękkich materiałów w zupełności wystarczający okazać się może ręczny zszywacz tapicerski. Jeżeli jednak chcesz korzystać z niego na twardych elementach, móc połączyć je szybko, trwale i bez użycia siły, inwestycja w zszywacz elektryczny będzie dobrą decyzją.

Jak dobrać rozmiar zszywek tapicerskich?

Pamiętaj, że zszywacz tapicerski to nie wszystko – żeby móc go używać, potrzebne są również zszywki tapicerskie, które załadujesz do magazynka i którymi przeszyjesz dwa materiały, łącząc je ze sobą. Zwykle wykonuje się je ze stali nierdzewnej, która jest odporna na działanie korozji i dobrze sprawdza się również wykorzystywana na zewnątrz.

zszywacz tapicerski Rawplug Household RL 53 dsZszywki tapicerskie wykorzystuje się do łączenia różnych elementów i materiałów, dlatego różnią się one zastosowaniem. Wśród najczęściej wybieranych wymienia się przede wszystkim:

 • zszywki płaskie, dość uniwersalne, wykorzystywane głównie do łączenia materiałów tekstylnych, tektur, izolacji i cienkich tworzyw sztucznych;
 • zszywki zaokrąglone idealne do montażu elementów takich jak przewody bez ich uszkodzenia;
 • zszywki wąskie, zwykle nieco dłuższe niż inne modele, wykorzystywane do efektów estetycznego wykańczania mebli, pikowania grubych tkanin i skór;
 • zszywki cienkie odpowiednie do łączenia delikatnych materiałów jak folie, papier czy tkaniny i praktycznie niewidoczne po zakończonej pracy.

Wybierając zszywki tapicerskie do takera, warto zwrócić uwagę na ich szerokość. Za najbardziej uniwersalne uważa się zwykle zszywki tapicerskie 11/12 mm jak na przykładowo zszywki tapicerskie 11/12 mm Modeco Expert, ewentualnie tak zwane „dziesiątki” o szerokości 10 mm. Przy łączeniu delikatnych materiałów jak tkaniny warto sięgnąć po jeszcze węższe zszywki, na przykład o szerokości 8 mm. Jeśli jednak chcesz połączyć nimi szkielet mebli, wybierz szersze zszywki, nawet o szerokości 50 mm.

Zszywacze tapicerskie w hurtowni Onninen

zszywki tapicerskie 11/12 mm Modeco ExpertW hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziesz szeroki wybór zszywaczy tapicerskich i wszelkich niezbędnych akcesoriów, w tym różnych rozmiarów zszywek. Szukasz uniwersalnego modelu do drobnych prac na miękkich materiałach? Nie przepłacaj – wybierz wygodny zszywacz tapicerski Rawplug Household RL 53 ds z regulacją siły bicia, którą dostosujesz do grubości i gęstości łączonych elementów.

Alternatywą może być zszywacz tapicerski Modeco Expert Profi 4-14 mm, podobny model, choć pochodzący od innego producenta. Również posiada on regulację siły bicia i trwały stalowy korpus. Jego niewielka cena sprawia, że jest to narzędzie chętnie wykorzystywane przy różnych pracach i w bardzo różnych miejscach.

zszywacz tapicerski Modeco Expert Profi 4-14 mmW Onninen znajdziesz również elektryczne zszywacze tapicerskie, które znacznie przyspieszą pracę, zwłaszcza na twardych materiałach. Jeśli potrzebujesz takiego sprzętu, zwróć uwagę na zszywacz elektryczny Dewalt 18V XR 2 X 2Ah zasilany akumulatorowo. Brak przewodu zasilającego ułatwia pracę, a dodatkowy akumulator sprawia, że urządzenie może być wykorzystywane właściwie bez przerwy.

Przy zakupie zszywacza tapicerskiego, i to niezależnie od jego typu, nie zapomnij o tak zwanym rozszywaczu, wyciągaczu do zszywek Modeco Expert, który w razie potrzeby ułatwi Ci wyciągnięcie niefortunnie wbitej zszywki bez uszkodzenia zszywanego materiału.

Sprawdź zszywacze tapicerskie w hurtowni Onninen

Zszywacz tapicerski
Zszywacz elektryczny
Zszywki tapicerskie