Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika? Wybierz najlepsze rozwiązania dla swoich klientów!

Dodano: poniedziałek, 13.06.2022


Grzejniki stanowią podstawowy element wielu systemów grzewczych. Występują w różnych wariantach, a wybór pomiędzy nimi wpływa nie tylko na wydajność instalacji, ale także na estetykę wnętrz. Potrzeby konsumenckie w tym zakresie wciąż się zmieniają, więc warto zdawać sobie sprawę z parametrów, na które będą zwracać uwagę Twoi klienci podczas zakupu grzejników. W naszym poradniku podpowiemy Ci, jak wybrać dla nich najlepsze rozwiązania!

Stylowy czarny grzejnik żeliwny w salonie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie typy grzejników dostępne są na rynku,
 • jakimi kryteriami będą kierować się Twoi klienci, wybierając grzejniki,
 • jak pomóc klientowi przy wyborze grzejnika.

Sprawdź grzejniki w hurtowni Onninen

Rodzaje grzejników pokojowych

Dostępne na rynku grzejniki można sklasyfikować pod kątem kilku kryteriów. Ich podziału dokonuje się m.in. pod względem materiału, z którego są wykonane, budowy, sposobu podłączenia i przekazywania ciepła czy wyglądu. Największe znaczenie z perspektywy klienta będą miały dwa pierwsze podziały.

Pod kątem zastosowanych materiałów wyróżnić można:

Grzejniki aluminiowe

Produkty wykonane z lekkiego i gładkiego tworzywa. W celu zabezpieczenia ich przed korozją, w miejscach styku z innymi metalami stosuje się elementy plastikowe lub dodatki krzemu i miedzi. Grzejniki aluminiowe dobrze przewodzą ciepło i pozwalają użytkownikowi na łatwą kontrolę ich pracy.

Grzejniki stalowe

Modele odznaczające się dużą różnorodnością w zakresie estetyki. Jedna z ich najważniejszych zalet polega na łatwym sterowaniu pracą. Dzięki stosunkowo niewielkiej pojemności wodnej szybko się też nagrzewają, a ponadto równomiernie oddają ciepło.

Grzejniki żeliwne

To rozwiązanie, wciąż można je spotkać w wielu polskich domach. Cechują się dużą masą i chropowatą powierzchnią, co utrudnia ich czyszczenie. Nowoczesna konstrukcje są produkowane w różnych kształtach i kolorach, bywają stylowe i dobrze wyglądają w eleganckich wnętrzach.

Klientom zainteresowanym wymianą starych grzejników żeliwnych polecaj przede wszystkim modele aluminiowe. Zdecydowanie łatwiej dopasować je do istniejącej instalacji niż warianty stalowe.

Ze względu na budowę grzejniki dzieli się na:

Grzejniki płytowe

Grzejniki płytowe nazywa się także panelowymi. Składają się one z jednej, dwóch lub trzech płyt stalowych łączonych rzędowo, choć do ich wykonania stosuje się też aluminium. Cechują się gładką powierzchnią o pionowych tłoczeniach. Mają pionowe i poziome kanały wodne, ale także w formie spirali. Są przystosowane głównie do instalacji centralnego ogrzewania, ale też tam, gdzie woda jest nośnikiem ciepła. Konstrukcje panelowe spotyka się też grzejnikach olejowych i na podczerwień. Zaletą tego rodzaju grzejników jest krótki czas nagrzewania, mają jednak niższą pojemność cieplną niż żeliwne.

grzejnik

Grzejniki członowe

Te produkty nazywane bywają natomiast grzejnikami żeberkowymi. Zbudowane są z różnej liczby identycznych członów, które można, w przypadku systemów otwartych, dołączać i odłączać w zależności od potrzeb. W przeciwieństwie do modeli płytowych, najczęściej wykonane są ze stopów aluminium. Warianty stalowe nie nadają się do swobodnego powiększania i pomniejszania.

Grzejniki konwektorowe

Podstawowym elementem grzejników konwektorowych są miedziane rury z radiatorem w postach blachy aluminiowej (zwiększającej powierzchnię wymiany ciepła). Przemieszczające się od dołu powietrze po ogrzaniu unosi się ku górze. Ciepło w 95% przekazują konwekcyjnie, przepływa ono naturalnie (grawitacyjnie) lub z użyciem wentylatora. Na zasadzie konwekcji działają zazwyczaj również grzejniki kanałowe umieszczane w podłodze zwykle wzdłuż okien i drzwi trasowych oraz przeszklonych fragmentów ścian i wyposażone w specjalne kanały powietrzne.

Sprawdź grzejniki w hurtowni Onninen

Grzejniki drabinkowe

To grzejniki składające się z rurek i kształtem przypominające drabinki. Przeważnie wykonuje się je ze stali i montuje w łazienkach. Można do nich dodać grzałkę elektryczną, która zapewni dogrzanie, bez względu na system grzewczy.

Grzejniki dekoracyjne

To ciekawa alternatywa dla klasycznych grzejników drabinkowych. Współcześnie konsumenci coraz częściej szukają modeli, które nie tylko zapewnią im odpowiednią ilość ciepła, ale także atrakcyjnie wkomponują się w pomieszczenie. Grzejniki dekoracyjne mogą przyjmować rozmaite, designerskie kształty lub występować pod postacią gładkich, minimalistycznych paneli. Znajdują zastosowanie zarówno w łazienkach, jak i w innych pomieszczeniach domu.

Grzejniki – jakie wybrać?

Wymienione wyżej rodzaje grzejników będą różniły się zarówno wydajnością energetyczną, jak i sposobem przekazywania ciepła. To dwa najważniejsze parametry, jakimi w procesie decyzyjnym będą kierowali się Twoi klienci. Z tego względu warto zastanowić się nad tym, jakie rozwiązania udostępnić im w swoim sklepie bądź hurtowni.

Moc grzejników

Podawana w watach moc grzewcza powinna w pełni pokrywać zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu. Może być również wyższa. W celu dokładnego określenia wymaganej mocy grzejnika należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia oraz jakość zewnętrznej izolacji budynku. W uproszczeniu można przyjąć, że:

 • obiekt bardzo dobrze izolowany potrzebuje 50-70 W/m2,
 • obiekt ze średnią izolacją wymaga 70-120 W/m2,
 • obiekt słabo izolowany potrzebuje powyżej 120 W/m2.

Warto ostrzegać klientów przed negatywnymi skutkami niewłaściwego doboru grzejników. Błędy w obliczeniach mogą bowiem obniżyć komfort cieplny we wnętrzach. Inwestorzy powinni więc już na etapie budowy dokładnie zaplanować rozmieszczenie grzejników i określić ich moc.

Sposób, w jaki grzejnik przekazuje ciepło

Instalator z głowicą termostatyczną zamontowaną w kaloryferzeJak wspominaliśmy w opisie poszczególnych rodzajów grzejników, różnią się one pod kątem tego, jak przekazują ciepło. Najczęściej stosowane są te, w których ciepło przenosi woda. Interesującymi rozwiązaniami są systemy konwekcji oraz promieniowania podczerwonego. W tym pierwszym ogrzewanie następuje poprzez cyrkulację powietrza przepływającego przez grzejnik. W drugim następuje przekazywanie ciepła emitowanego w postaci fal elektromagnetycznych. Sposób oddawania ciepła przez grzejniki powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb klientów.

Jak pomóc klientowi przy wyborze grzejników?

Aby pomóc klientowi wybrać grzejniki do domu, zwróć jego uwagę na moc urządzeń oraz ich sposób przekazywania ciepła. Jak już wiesz, największy wpływ na te parametry będzie miała zarówno wielkość pomieszczenia, jak i jakość izolacji budynku. Uwzględnić warto także charakter wnętrza, do którego należy dostosować wzornictwo grzejników oraz materiał, z jakiego będą one wykonane. W miejscach o wysokiej wilgotności dobrze sprawdzą się na przykład modele z tworzyw odpornych na korozję, takich jak stal. W dużych i wysokich pomieszczeniach przydadzą się z kolei modele aluminiowe, które zdecydowanie szybciej się nagrzewają.

Sprawdź grzejniki w hurtowni Onninen

Warto zwracać uwagę klientów także na inne cechy grzejników, które zagwarantują im bezpieczną i wygodną eksploatację systemu grzewczego, takie jak:

 • dostosowanie do określonego źródła ciepła i temperatury wody grzewczej,
 • stabilna konstrukcja,
 • brak ostrych krawędzi, niebezpiecznych np. dla dzieci,
 • łatwość utrzymania w czystości,
 • możliwość regulacji wydajności cieplnej,
 • łatwość montażu,
 • odporność na uszkodzenia.

W hurtowni Onninen znajdziesz szeroką ofertę grzejników

Sprawdź grzejniki, które spełnią wszystkie wymagania Twoich klientów. Dostępne modele obejmują między innymi:

Zapoznaj się z naszym asortymentem i wybierz najlepsze grzejniki do swojego sklepu!

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Grzejnik elektryczny ścienny