Na co zwrócić uwagę wybierając szybkozłączkę do wody?

Dodano: wtorek, 17.10.2023


Jeśli chcesz zapewnić sobie wygodę podlewania roślin, potrzebujesz nie tylko kranu, węża ogrodowego i pistoletu, ale również odpowiednich produktów, umożliwiających połączenie tych elementów w jeden system potrzebna Ci jest szybkozłączka ogrodowa (szybkozłącze do wody). To małe, niezwykle praktyczne akcesorium, które pozwala na szybkie i łatwe tworzenie połączeń zapewniających optymalny i niezakłócony przepływ wody w ogrodzie. I nie tylko w nim. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj nawet najprostszy system nawadniania bez szybkozłączki. Na rynku znajdziesz różnego rodzaju złączki do wody. Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze szybkozłączku do ogrodu?

Węże ogrodowe połączone szybkozłączkami wodnymi

Sprawdź szybkozłączki do węża ogrodowego w hurtowni Onninen

Do czego przyda się szybkozłączka ogrodowa?

Szybkozłączka ogrodowa Cellfast przelot 1"Przyłącza kranowe, pistolety zraszające i węże ogrodowe muszą zostać w jakiś sposób ze sobą zespolone, by woda mogła być prawidłowo i rozsądnie wykorzystywana. Nie może ona w żadnym miejscu wyciekać. Co więcej, przy odkręconym kranie nie powinna wypływać z węży ogrodowych cały czas, ale tylko wtedy, gdy tego faktycznie potrzebujemy. To właśnie szybkozłączka do wody zapewnia szybkie połączenie elementów systemu nawadniania, jego szczelność i wytrzymałość oraz zrównoważone zużycie medium.

Szybkozłączki to niezastąpione akcesoria podczas tworzenia zarówno małych, jak i rozbudowanych systemów nawadniania w przydomowych ogrodach, na działkach, w szkółkach ogrodniczych czy szklarniach. Szybkozłączka znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie używany jest wąż ogrodowy lub inne urządzenie do podlewania roślin. Przyda się również do połączenia dwóch węży ogrodowych, gdy jeden okaże się zbyt krótki do nawodnienia całej posesji, a także do rozdzielenia zaworu zewnętrznego na oddzielne ujścia wody. Szybkozłączka uratuje Twój budżet, gdy wąż pęknie. Użyjesz jej do połączenia rozdzielonych części. 

Z czego powinna być wykonana złączka do węża ogrodowego?

Szybkozłączka do węża ogrodowego powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego (np. z ABS) lub z metalu odpornego na korozję (np. z mosiądzu). Dobrze, jeśli sam mechanizm zaciskowy będzie zrobiony ze stali nierdzewnej. Metal jest z reguły wytrzymalszy niż tworzywo sztuczne, więc lepiej sprawdzi się w przypadku bardzo wysokiego ciśnienia wody i intensywnej eksploatacji. Po metalowe złączki sięgają głównie profesjonaliści.

Do domowych zastosowań, przy standardowym ciśnieniu wody, w pełni wystarczy nowoczesna, plastikowa złączka. Umieszczona na końcu węża lub na kranie, z pewnością sprosta codziennym wyzwaniom w ogrodzie czy szklarni. Do zakupu plastikowych złączek przekonują również atrakcyjne ceny, wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne, lekkość oraz łatwość łączenia. Do podłączenia np. zraszacza do węża nie musisz używać siły ani specjalistycznych narzędzi. 

O czym pamiętać przy zakładaniu szybkozłączki na wąż ogrodowy?

Szybkozłączki do wody są bardzo proste w użyciu. Specjalny mechanizm zaciskowy zapewnia łatwe połączenie elementów. Nie powinieneś mieć większego problemu, by założyć złączkę na wąż ogrodowy. Nawet jedną ręką. Nie musisz przygotowywać żadnych narzędzi. Po prostu rozkręcasz szybkozłączkę, zakładasz pierścień na węża, na końcówkę nakładasz trzpień złączki, dociskasz wąż, nasuwasz pierścień, dokręcasz i w zasadzie tyle. Postępuj zgodnie z instrukcją producenta posiadanego szybkozłącza. I pamiętaj, że szybkozłączki z reguły wymagają podpięcia do przyłącza kranowego lub innego urządzenia z przyłączem. Przyłącze kupuje się osobno. Na koniec kilka praktycznych wskazówek. 

  • Szybkozłączka ogrodowa Cellfast - stop 1/2"Chcesz połączyć ze sobą węże o takiej samej lub różnej grubości, ale w taki sposób, by móc je łatwo i szybko rozłączać? Potrzebne Ci będą dwie złączki i specjalny element o nazwie nypel.
  • Chcesz połączyć ze sobą dwa węże ogrodowe z otwartymi złączkami? Użyj łącznika z zaworem. Zawór pozwoli na swobodne regulowanie przepływu wody. 
  • Chcesz, by od głównego węża odchodziły dwa węże boczne? Trójnik, nazywany także rozdzielaczem strumienia, jest formą nypla z trzema wyjściami. Do podziału na dwa węże potrzebne Ci będą jeszcze złączki na końcówki. 

Sprawdź szybkozłączki do węża ogrodowego w hurtowni Onninen

Jakie są rodzaje szybkozłączek do wody?

Szybkozłączki do wody dzielą się na dwa główne rodzaje: 

  • otwarte – z wolnym przelotem, zakładane na węże od strony źródła wody;
  • zamknięte – z zaworem zapobiegającym wypływaniu wody przy odkręconym kranie, zakładane na końcówki węży.

Ponadto wyróżnić można szybkozłączki z gwintem zewnętrznym i z gwintem wewnętrznym. 
Bardzo ważnym parametrem różnicującym złączki do wody są średnice. Wartość ta podawana jest w calach. Średnicę szybkozłączki należy dopasować do średnicy węża ogrodowego. To podstawa szczelności łączenia. Najpopularniejszy jest rozmiar 1/2 cala (12,5 mm). Natomiast szybkozłączka w rozmiarze 3/4 cala pasuje do węża o średnicy 19 mm. Do wyrównywania różnic w średnicach poszczególnych elementów służą szybkozłączki redukcyjne.

Szybkozłącza różnią się także ze względu na funkcjonalność. Niektóre modele wyposażone są w funkcję „stop”, która pozwala przepiąć pistolet, dyszę czy zraszacz bez konieczności zakręcania wody w kranie.

Czym kierować się przy wyborze szybkozłączki do wody?

W procesie wyboru szybkozłączki do wody należy zwracać uwagę na kilka istotnych parametrów, wpływających na jakość i trwałość stworzonego połączenia oraz na wygodę użytkowania systemu nawadniającego. Są to przede wszystkim:Szybkozłączka ogrodowa Cellfast - przelot 1/2"

  • rodzaj (funkcjonalność) danej złączki,
  • materiał (także mechanizmu zaciskowego),
  • rozmiar (średnica).

Segment szybkozłączek do wody jest obecnie mocno rozbudowany, więc nie powinieneś mieć większych problemów ze skompletowaniem zestawu na miarę potrzeb i ogrodowych wyzwań. Warto wiedzieć, że oprócz szybkozłączek, na rynku dostępne są także dwa inne typy połączeń: przyłącza żłobkowane i złącza skręcane.

Szybkozłączki ogrodowe w hurtowni Onninen

W hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz szybkozłączki do węży ogrodowych w różnych rozmiarach, wykonane z wytrzymałych tworzyw, z solidnymi, stalowymi mechanizmami zaciskowymi. Oferujemy złączki odporne na działanie czynników atmosferycznych i zapewniające doskonały stosunek jakości do ceny. Są one uniwersalne. Pasują do węży ogrodowych różnych marek.

W asortymencie posiadamy szybkozłącza wyposażone w system stop, które pozwalają na wymianę zraszacza lub przerwanie zraszania ogrodu bez konieczności zamykania ujęcia wody. Zachęcamy również od zapoznania się z pozostałymi produktami do nawadniania ogrodu. Na stanie mamy węże ogrodowe, wózki i stojaki na węże ogrodowe, pistolety oraz zraszacze ręczne i wolnostojące. Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi producentami akcesoriów ogrodowych, jak polska Grupa Cellfast.

Sprawdź szybkozłączki do węża ogrodowego w hurtowni Onninen

Szybkozłączka do wody
Szybkozłączka do węża ogrodowego
Dysza rotacyjna Karcher
Dysza spryskiwacza