Na czym polega hydrauliczne równoważenie systemów grzewczych? Etapy procesu

Dodano: czwartek, 3.12.2020


Na czym polega hydrauliczne równoważenie systemów grzewczych etapy procesu

Instalacje grzewcze to kompleksowe systemy, których celem jest zapewnianie optymalnego mikroklimatu w każdym pomieszczeniu. Składają się z wielu elementów o różnych funkcjach, spośród których podstawowe pełni: kocioł - czyli źródło ciepła - oraz rury rozprowadzające to ciepło po całym mieszkaniu. Aby zagwarantować sobie jak najlepszą wydajność ogrzewania, warto skorzystać z technologii hydraulicznie równoważących systemy grzewcze. Przychodzą z pomocą zawsze wtedy, gdy instalator nie dysponuje dokładnym projektem instalacji grzewczej. Dowiedz się więcej o systemach ALPHA 2 i ALPHA 3 marki Grundfos!

O czym należy pamiętać podczas wykonywania instalacji grzewczej?

Wykonując lub modernizując systemy grzewcze, instalator ma na celu zapewnienie domownikom komfortu cieplnego przy jak najniższym zużyciu energii. Osiągnięcie optymalnej proporcji może być utrudnione przez brak projektu instalacji. W takim przypadku trudno ocenić straty ciśnienia w obiegach grzewczych oraz wymaganą ilość czynnika grzewczego, jaka powinna być dostarczana do kaloryferów.

Nieodpowiedni rozdział cieczy grzewczej skutkuje nierównomiernym ogrzewaniem pomieszczeń, a w efekcie - niepotrzebnymi stratami. Dotyczy to nawet 80 % wszystkich instalacji centralnego ogrzewania! Przyczyny problemu mogą być różne - od nieprawidłowości na poziomie montażu czy eksploatacji, po brak mechanizmu równoważenia hydraulicznego.

Sprawdź ofertę marki Grundfos w hurtowni Onninen!

Technologie hydraulicznie równoważące instalacje grzewcze nie tylko przekładają się na oszczędność ciepła czy zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, ale przede wszystkim gwarantują optymalny mikroklimat we wszystkich pomieszczeniach. Poziom temperatury ma decydujący wpływ na zdrowie, samopoczucie i wydajność pracy lokatorów mieszkania. Zadbać o to mogą unikatowe technologie Grundfos.

System ALPHA2 i ALPHA3 - innowacyjne rozwiązanie marki Grundfos

Systemy ALPHA2 i ALPHA3 to technologie przeznaczone do hydraulicznego równoważenia systemów grzewczych wszystkich typów - ogrzewania podłogowego, centralnego ogrzewania grzejnikowego, a także instalacji mieszanych. Rozwiązanie tego typu pozwala szybko i precyzyjnie wyrównać rozdział cieczy grzewczej, opierając się na jej rzeczywistych przepływach i stratach ciśnienia we wszystkich obiegach.

Z czego składa się system hydraulicznego równoważenia?

W zależności od wybranego wariantu, pompy w różny sposób komunikują się z aplikacją GO Balance, która służy do zdalnego sterowania nimi.

Alpha reader

System ALPHA2 zawiera model E pompy oraz dodatkowy moduł komunikacyjny ALPHA Reader. Aplikację Grundfos GO Balance można natomiast za darmo pobrać na smartfon. Wartości przepływu wody grzewczej oraz strat ciśnienia przesyłane są sygnałem optycznym z pompy do wspomnianego modułu, a stamtąd - za pośrednictwem Bluetooth - na urządzenie mobilne.

Pompy ALPHA3 to z kolei model B, wyposażony w funkcję bezpośredniej komunikacji z aplikacją GO Balance. Dodatkowy moduł jest więc w tym przypadku zbędny. Technologia GO Remote pozwala na zdalne sterowanie pompą.

Sprawdź ofertę marki Grundfos w hurtowni Onninen!

Co składa się na proces równoważenia?

Proces równoważenia hydraulicznego, za który odpowiadają nowoczesne urządzenia Grundfos, obejmuje 5 etapów.

  1. Aby optymalizacja ogrzewania w domu była możliwa, trzeba przeprowadzić konfigurację systemu. W tym celu należy pobrać aplikację Grundfos GO Balance oraz zamontować i uruchomić moduł komunikacyjny, który powinien znaleźć się na pompie ALPHA2. Etap ten jest zdecydowanie mniej skomplikowany w przypadku systemu ALPHA3.
  2. Kolejny krok polega na wprowadzeniu danych i ustawień dotyczących instalacji oraz rozkładu pomieszczeń w domu. Urządzenie musi dowiedzieć się, jaka jest powierzchnia wszystkich pokoi, jakiego typu i rozmiaru są grzejniki (lub pętle - w przypadku ogrzewania podłogowego) oraz jakie są parametry eksploatacji ogrzewania (na przykład temperatura zasilania wody grzewczej).
  3. Gdy urządzenia są już skonfigurowane, należy przeprowadzić pomiar przepływu zerowego. Robi się to przy zamkniętych obwodach, we wszystkich obiegach lub pętlach grzewczych (ogrzewanie podłogowe).
  4. Przedostatni etap procesu to właściwe równoważenie systemu ogrzewania. Cel ten osiąga się poprzez wyregulowanie nastawy wstępnej na zaworze termostatycznym lub zaworu regulacyjnego na belce rozdzielacza. O optymalnym ustawieniu poinformuje wskaźnik w aplikacji mobilnej. Powinien on znaleźć się w zielonym obszarze, co zostanie dodatkowo zasygnalizowane akustycznie.
  5. Na koniec poprawne ustawienia pompy oraz konfiguracja jej optymalnego trybu pracy są zawierane w raporcie, w którym znajdują się również dane dotyczące instalatora oraz właściciela systemu. Dokument można przesłać do końcowego użytkownika drogą mailową.

Korzyści stosowania systemu ALPHA3

Alpha reader

Instalacje grzewcze mogą wiele zyskać na systemach hydraulicznego równoważenia. Rozwiązania tego typu generują oszczędności na poziomie 15 procent i mają niebagatelne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia lokatorów. Na czym jednak polega przewaga pomp ALPHA3 nad innymi produktami z tego segmentu?

ALPHA3 marki Grundfos to pierwsza pompa obiegowa do domowej eksploatacji w pełni zintegrowana z mobilną aplikacją. W efekcie wszelkie informacje dotyczące pracy urządzenia oraz ustawienia jego funkcji dostępne są z poziomu telefonu. Umożliwia to między innymi konfigurację tygodniowego harmonogramu pracy pompy, w zależności od potrzeb użytkownika.

W przeciwieństwie do pompy ALPHA2, w tym przypadku nie jest konieczny montaż dodatkowego modułu komunikacyjnego, jako że podczas równoważenia hydraulicznego urządzenie wysyła bezpośredni sygnał do aplikacji. Instalacja i obsługa są więc znacznie łatwiejsze.

Pompa ALPHA3 wyposażona jest w funkcję automatycznego odpowietrzania, a także funkcję autoadaptacyjną dla wszystkich systemów grzewczych - ogrzewania podłogowego, grzejnikowego i hybrydowego.

aplikacja go balance

Na uwagę zasługuje także sama aplikacja Grundfos GO Balance, która dzięki intuicyjnemu interfejsowi prowadzi użytkownika krok po kroku przez proces równoważenia hydraulicznego i umożliwia wygodne sterowanie wszelkimi funkcjami pompy. Informuje o tym, jakie są rzeczywiste wartości wymaganego przepływu dla każdego grzejnika w instalacji, co ułatwia utrzymanie optymalnej temperatury w całym domu. Aplikacja zapewnia również dostęp do narzędzi online Grundfos. Możesz pobrać ją za darmo z Google Play lub App Store.

Zaufaj rozwiązaniom Grundfos!

Grundfos to największy producent pomp na świecie. Jego urządzenia odznaczają się niezawodnością i zapewniają najlepszą w swojej klasie efektywność energetyczną. Wykonując lub modernizując instalacje grzewcze, warto zaufać sprawdzonym rozwiązaniom, które ułatwiają korzystanie z ogrzewania i przekładają się na realne oszczędności.

Zapoznaj się z ofertą marki Grundfos i wybierz produkty, które pasują do Twojego systemu grzewczego. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego!


Produkty marki Grundfos w Onninen