Właściwa praca całej instalacji kanalizacyjnej wpływa na dokładne usuwanie zanieczyszczeń i różnego rodzaju ścieków. Jednocześnie np. wysoki poziom wód gruntowych może powodować, że systemy kanalizacyjne nie będą właściwie działać i powstanie zjawisko cofania. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.
Sprawdź kanalizacje wewnętrzną w hurtowni Onninen
Dlaczego ścieki się cofają?
Zacznijmy od tego, że każda rura kanalizacyjna wykorzystywana w instalacji musi spełniać normy jakościowe i wytrzymałościowe. Bardzo dobrze sprawdzają się te z tworzyw sztucznych. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nieprawidłowa praca kanalizacji może spowodować cofanie się ścieków. Przyczyny cofania się ścieków są naprawdę różne.
W momencie, gdy przepływ ścieków przekracza zdolność przewodzenia kanalizacji dochodzi do szybkiego wzrostu ciśnienia, a następnie cofania się ścieków. Przyczyny takiego stanu rzeczy są naprawdę różne. Jedną z nich jest nadmierne obciążenie sieci kanalizacyjnej. Do cofki może dojść również na skutek intensywnych opadów deszczu.
Nie można zapominać, że do cofania dochodzi również z powodu powodzi, a więc wtedy gdy występuje wysoki poziom wód gruntowych. Zjawisko cofania uznawane jest za jedną z poważnych awarii, która może doprowadzić do skażenia terenu. Warto jeszcze wiedzieć, że jeżeli deszcze będą bardzo ulewne, to kanalizacja zewnętrzna może nie poradzić sobie z przepływem wody, a następnie woda z kanału może wpływać do domu przez rurę przyłączeniową.
Skutki cofania się ścieków
Ryzyko wystąpienia cofki jest szczególnie duże w przypadku starych systemów kanalizacyjnych. Warto zdawać sobie sprawę, że zarówno kanalizacja zewnętrzna, jak i kanalizacja wewnętrzna powinny podlegać regularnym przeglądom i to co najmniej co 5 lat.
Warto więc zdecydować się na profesjonalne czyszczenie kanalizacji. Skutki cofania się ścieków są bardzo niebezpieczne, gdyż ścieki nie tylko zabrudzają powierzchnię, ale też mogą prowadzić do uszkodzenia struktury budynku.
Warto wiedzieć, że np. pod wpływem wilgoci drewno butwieje. Ścieki powodują więc gnicie materiałów, a nawet ich korozję, co dotyczy szczególnie stali. Nie można również zapominać o aspekcie higienicznym, a mianowicie ścieki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, gdyż powodują intensywny rozwój bakterii i grzybów, a także rozwój pleśni. Przeciążenie kanalizacji, nawet niewielkie, jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Jak radzić sobie z problemem cofania się ścieków?
Cofanie się ścieków jest niebezpieczne. Na szczęście można podjąć działania prewencyjne, które zmniejszą ryzyko tego zjawiska. Przede wszystkim niezbędne jest regularne czyszczenie oraz konserwacja rur. Wykorzystuje się specjalne metody takie jak hydrodynamika. Pozwala ona usunąć nawet bardzo trudne, zalegające zatory czy osady.
Oczywiście niezbędna jest także modernizacja. Dotyczy to starych systemów kanalizacyjnych. Na pewno warto zdecydować się na inwestycje w wydajne systemy kanalizacyjne, które projektowane są z myślą o przeciwdziałaniu takim zjawiskom. Dobre praktyki w domu również zmniejszają ryzyko zatorów.
Oznacza to, że mieszkańcy muszą wiedzieć, że nie można wrzucać do toalety produktów, które się nie rozkładają, a więc choćby mokrych chusteczek tłuszczów czy olejów. Zawory zwrotne także powinny być instalowane w systemie kanalizacyjnym, gdyż automatycznie blokują cofanie się ścieków.