Na jakiej wysokości zamontować czujnik czadu?

Dodano: środa, 22.03.2023


Mówi się, że czad to cichy zabójca. Czadu nie widać, jest bezwonny. Jednak nadal co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Nic bardziej mylnego. Jak uchronić się przed zatruciem czadem? Dowiesz się z poniższego artykułu.

czujnik czadu

Co to jest czad?

Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem jest silnie trujący. To gaz, który jest bezbarwny i bezwonny, dlatego nie można go wyczuć. Jest lżejszy od powietrza, co powoduje szybkie mieszanie i jeszcze szybsze rozprzestrzenianie się po pomieszczeniu.

Przeważająca większość zatruć tlenkiem węgla popularnie nazywanym czadem ma miejsce w sezonie grzewczym. Dlatego  szczególnie ważne jest by w tym właśnie okresie podejmować działania ograniczające lub nawet całkowicie eliminujące ryzyko zatrucia czadem. Niestety, w Polsce nadal mało osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń związanych z użytkowaniem urządzeń spalających opał lub paliwo w trakcie swojej pracy.

Sprawdź czujniki czadu w hurtowni Onninen

W jakich pomieszczeniach powinien być zamontowany czujnik CO?

Czujnik tlenku węgla powinien być zamontowany w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się urządzenia emitujące spaliny. Dodatkowe czujniki powinny być zainstalowane w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu np. w salonie, pokoju dziennym i we wszystkich sypialniach. Instalacja Czujników czadu zalecana jest zwłaszcza w sytuacji, gdy osoby przebywające w tych pomieszczeniach – ze względu na ich położenie –  mogą nie usłyszeć sygnalizacji alarmowej czujnika uruchomianego w innej części budynku.

Pomieszczenia z urządzeniem spalającym paliwo

Jeżeli w pomieszczeniu jest urządzenie z otwartą komorą spalania, które emituje spaliny np. piecyk gazowy, kominek, biokominek, zaleca się montaż czujnika tlenku węgla na ścianie lub suficie ze względu na fakt, że tlenek węgla będący częścią ciepłej mieszaniny gazów ma tendencję do unoszenia się do momentu, aż ulegnie ochłodzeniu.

Pomieszczenia bez urządzenia spalającego paliwo

Jeżeli czujnik czadu ma być zamontowany w pomieszczeniu, w którym nie ma urządzenia emitującego spaliny lub w pomieszczeniach znajdujących się z dala od ww. urządzeń, powinien on znajdować się względnie blisko „strefy oddychania” tj. na wysokości dróg oddechowych. Na przykład w sypialni czujnik czadu możemy postawić na szafce nocnej lub zamontować na ścianie na wysokości ok. 1 metra od podłogi. Natomiast na korytarzu czujnik tlenku węgla możemy zamontować np. na ścianie na wysokości ok. 1.5 -1.7 metra od podłogi.

schemat spalania tlenku węgla

Z czego wydziela się czad?

Czad może wydzielać się z wielu różnych źródeł. Do najczęstszych należą pożary, zepsute piece, nieprawidłowo działające kotły czy kamienie węglowe. Ponadto, usterki w instalacjach gazowych lub nieprawidłowo użytkowane kominki także mogą wydzielać ten niebezpieczny gaz. Tlenek węgla powstaje również w wyniku niepełnego spalania takich paliw jak gaz, olej, benzyna, nafta, propan, drewno, węgiel czy olej napędowy. Dlatego warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz regularnie przeprowadzać konserwację i czyszczenie urządzeń grzewczych oraz instalacji gazowych. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko zatrucia się czadem.

Źródła czadu

Sprawdź czujniki czadu w hurtowni Onninen

Jak uniknąć zatrucia czadem?

Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja czujników czadu, które pozwolą na wczesne wykrycie groźnego gazu i podjęcie odpowiednich działań. Czujniki tlenku węgla są w stanie wykryć nawet niewielkie ilości czadu i zareagować na nie natychmiast. Ważne jest także regularne przeglądanie i konserwacja instalacji oraz urządzeń, które mogą stanowić źródło czadu. Warto pamiętać, że każda niedrożność dziurki wentylacyjnej czy niedociągnięcia w montażu urządzenia mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.

Montaż czujnika czadu

Przed przystąpieniem do montażu czujnika czadu, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta. W przypadku braku doświadczenia w instalowaniu podobnych urządzeń, warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy odpowiednio zamontują czujnik oraz sprawdzą jego działanie.

Montaż na ścianie

W przypadku montażu na ścianie czujnik należy umieścić w odległości od 1 do 3 m (mierzonej w poziomie) od urządzeń, które mogą być potencjalnym źródłem emisji tlenku węgla, powyżej górnej krawędzi drzwi i okien, możliwie blisko sufitu, jednak nie bliżej niż 150 mm, aby uniknąć jego instalacji w tzw. "martwej strefie", w której jest ograniczona cyrkulacja powietrza.

Montaż na suficie

W przypadku montażu na suficie, czujnik powinien znajdować się co najmniej 300 mm od ściany, żeby uniknąć montażu w tzw. "martwej strefie”. 

schemat pokoju z montowaniem czujnika dymu

Czujniki czadu w hurtowni instalacyjnej Onninen

Czujnik czadu Kidde K5CO

Czyjnik czadu Kidde K5COCzujnik czadu K5CO wyposażony jest w sensor elektrochemiczny. Jest zasilany bateriami, dzięki czemu można go zamontować w dowolnym miejscu, bez konieczności podpinania go do gniazda elektrycznego. Czujnik sygnalizuje wykrycie tlenku węgla optycznie (czerwona dioda LED) oraz akustycznie (głośnym, pulsacyjnym dźwiękiem alarmowym). Urządzenie zapamiętuje wykrycie stężenia CO powyżej 100 PPM, dzięki temu użytkownik może zweryfikować czy nie doszło do emisji tlenku węgla podczas jego nieobecności.

Czujnik tlenku węgla Honeywell Home R200C-2

Czujnik czadu Honeywell HomeCzujnik tlenku węgla R200C-2 jest zasilany bateryjnie. Jego niewątpliwym atutem jest 10 letnia żywotność i gwarancja czujnika. Dzięki wykorzystaniu układu scalonego o niskim poborze mocy czujnik może działać nawet przez 10 lat w trybie czuwania. Jeśli wykrywa stan zagrożenia wysyła znaki wizualne i dźwiękowe. Czujnik wyposażony jest w opcję zabezpieczenia przed ingerencją osób niepowołanych.

Podsumowując, czad jest niebezpiecznym gazem, który może doprowadzić do tragedii. Jednak dzięki odpowiednim środkom ostrożności i wiedzy, można zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Wszystkim użytkownikom domowych instalacji gazowych czy grzewczych zaleca się montaż czujnika tlenku węgla, częste kontrole i dbałość o bezpieczeństwo. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych tragedii i zagwarantować sobie spokojny sen.

Sprawdź czujniki czadu w hurtowni Onninen

Czujnik czadu
Czujnik dymu
Czujnik gazu
Czujnik gazu ziemnego
Czujnik czadu Kidde
Czujnik dymu i czadu
Czujnik czadu Orno