Nadaj prawdziwego stylu łazience listwami LED

Dodano: wtorek, 18.06.2024


Listwy oświetleniowe LED to elegancka forma dekoracji wnętrza, która w połączeniu z taśmami LED zapewnia dodatkowe źródło światła. Są one wyjątkowym i stylowym sposobem na ozdobienie przestrzeni łazienki oraz stworzenie nastrojowego oświetlenia. Współcześnie oświetlenie LED cieszy się dużą popularnością na polskim rynku. Do montażu listwy LED można wykorzystać profil aluminiowy lub inny profil LED.

Instalator podłącza obwód elektryczny do listy LED w łazience

Sprawdź listwy LED w hurtowni Onninen

Jakie są rodzaje listew LED?

Profil LED Nextec podtynkowy B (płytki), długość 202cm, aluminiowy PC012558Taśmy LED to produkty, które zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Można je wykorzystywać nie tylko w domowych łazienkach, ale także na zewnątrz oraz w budynkach użyteczności publicznej i centrach handlowych. Ledy są obecnie łatwo dostępne i stanowią ekonomiczne źródło światła pod względem zużycia energii elektrycznej. Co więcej, są proste w montażu, co umożliwia ich zastosowanie w niemal każdym pomieszczeniu.

Taśmy LED są często używane jako oświetlenie płytek, półek, mebli czy sufitu. Można je bezpośrednio przyklejać do powierzchni, montować w profilach i łączyć ze sobą. Listwa LED  występują w różnych rodzajach, które różnią się funkcją, wyglądem i zastosowaniem. Oto główne rodzaje listew LED:

 • listwy oświetleniowe ścienne — montowane na ścianie, tworzą efektowne oświetlenie akcentowe,
 • listwy przysufitowe — umieszczane na suficie przy styku ściany, tworzą delikatne, rozproszone światło,
 • listwy przypodłogowe LED — montowane w pomieszczeniach na dole ścian, tuż nad podłogą. Mogą służyć jako oświetlenie orientacyjne,
 • listwy narożne — rodzaj listew, które należy zamontować w narożnikach pomieszczeń,
 • listwy wodoodporne — są idealnym rozwiązaniem do łazienek, gdzie mogą być narażone na bezpośredni kontakt z wilgocią. Wodoodporne materiały zapewniają bezpieczeństwo użytkowania.

Podział taśm LED ze względu na rodzaj barwy, przedstawia się następująco:

 • biała barwa światła (2700-3000 K),
 • biała neutralna barwa światła (3500-4000 K),
 • biała zimna barwa światła (4500-6500 K),

Lepsze będą listwy LED podtynkowe czy natynkowe? 

Profil LED Nextec natynkowy C (głęboki), długość 100cm, aluminiowy PC012534Wybór między listwami LED podtynkowymi a natynkowymi zależy od kilku czynników, takich jak estetyka, miejsce instalacji i łatwość montażu taśm LED. 

Listwy LED podtynkowe są bardziej dyskretne, ponieważ są wbudowane w powierzchnię, co sprawia, że taśma LED jest niemal niewidoczna. Warto je wybrać, jeśli chce się posiadać estetyczne, eleganckie oświetlenie i jest się gotowym na nieco bardziej skomplikowany montaż.

Listwy LED natynkowe są łatwiejsze i szybsze w instalacji, co może obniżyć koszty montażu. Pozwalają na łatwy dostęp do taśm LED w razie konieczności wymiany lub naprawy. Warto je wybrać, jeśli priorytetem jest łatwość i szybkość instalacji oraz elastyczność w przyszłych zmianach.

Jak zamontować listwy LED na suficie?

Listwy LED na suficie sprawdzają się jako elegancki i nowoczesny dodatek do wnętrz, który cechuje trwałość. Dodatkowo wpuszczenie taśm LED w specjalnie zaprojektowany klosz sufitowy to doskonałe rozwiązaniem do stworzenia oświetlenia z subtelnym efektem rozproszenia światła. Montaż listwy LED krok po kroku:

Krok 1: Planowanie montażu listwy LED

Dokładnie zmierz długość, na której planujesz zamontować listwy. To pomoże Ci określić, ile taśmy LED i profili będziesz potrzebować.

Krok 2: Przygotowanie listwy LED do montażu

 1. Przytnij taśmę LED do odpowiedniej długości, jeśli jest to konieczne.
 2. Podłącz taśmę LED do zasilacza zgodnie z instrukcjami producenta.

Krok 3: Montaż profili LED (profil aluminiowy)

Profile LED  są specjalnymi akcesoriami stosowanymi do montażu taśm LED, które nie tylko zabezpieczają diody przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także ułatwiają rozpraszanie ciepła i zapewniają estetyczne wykonanie instalacji oświetleniowej.

 1. Zaznacz miejsca na profil aluminiowy: Użyj ołówka i miarki, aby zaznaczyć miejsca, gdzie będą zamontowane profile aluminiowe LED.
 2. Wywierć otwory.
 3. Zamontuj profile aluminiowe: Przykręć profile LED sufitowe (profile natynkowe) za pomocą śrub i kołków rozporowych.

Krok 4: Montaż taśmy LED w listwie

 1. Jeśli profil aluminiowy LED nie został przez Ciebie użyty, przyklej taśmę LED bezpośrednio do sufitu lub do wcześniej zamontowanych profili za pomocą taśmy klejącej dwustronnej, lub kleju montażowego.
 2. Podłącz taśmę LED do zasilacza.
 3. Włącz zasilanie i upewnij się, że taśma LED działa poprawnie.

Czym należy ciąć listwy LED?

Taśmy LED można bez problemu przycinać do wymaganej długości za pomocą zwykłych nożyczek lub nożyka. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Taśmy LED mają wyznaczone miejsca cięcia, zazwyczaj co 3 diody LED (w przypadku taśm 12V) lub co 6 diodach (w taśmach 24V). Cięcie w innych miejscach może spowodować uszkodzenie taśmy.

Profil LED Nextec Narożny A, długość 202cm, aluminiowy, biały lakierowany PC012473

Przed cięciem należy odłączyć zasilanie taśmy LED, aby uniknąć zwarcia lub porażenia prądem. Najlepiej używać czystych i ostrych nożyczek lub nożyka, co zapewni czyste i równe cięcie. Po przycięciu taśmy, na końcu należy założyć specjalne zaślepki lub zabezpieczyć końcówki taśmy taśmą izolacyjną, aby uniknąć zwarć.

Do cięcia listew LED można również użyć specjalnych narzędzi takich jak skrzynka uciosowa czy przyrżnia. Skrzynka uciosowa umożliwia precyzyjne cięcie listew pod kątem, posiada prowadnicę ułatwiającą cięcie. Przyrżnia z kolei służy do cięcia listew przypodłogowych pod kątem 45 lub 90 stopni. Przy użyciu tych narzędzi należy ustawić odpowiedni kąt i precyzyjnie przyłożyć listwę do prowadnicy. Cięcie powinno odbywać się tylko w wyznaczonych miejscach, zazwyczaj co kilka diod LED. Po przycięciu taśmy LED należy zabezpieczyć końcówki taśmą izolacyjną.

Sprawdź listwy LED w hurtowni Onninen