Nadaj stylu i elegancji pomieszczeniom ze szklanymi i dotykowymi włącznikami światła

Dodano: wtorek, 19.11.2024


Szklane włączniki światła to nowoczesne rozwiązanie, które łączy elegancję z funkcjonalnością. Wykonane z hartowanego szkła, włączniki te charakteryzują się minimalistycznym designem i gładką powierzchnią, która nadaje wnętrzom elegancji i nowoczesnego wyglądu. Często wyposażone są w dotykowe panele lub podświetlenie LED, co dodaje im atrakcyjności wizualnej i ułatwia użytkowanie, szczególnie w ciemności. Szklane włączniki światła doskonale wpisują się w trend smart home, umożliwiając zdalne sterowanie oświetleniem, co czyni je idealnym wyborem dla osób ceniących styl i nowoczesne technologie.

Kobieta włącza światło szklanym włącznikiem światła dotykowym w salonie

Sprawdź włączniki dotykowe w hurtowni Onninen

Na jakiej zasadzie działają dotykowe włączniki szklane?

Szklany włącznik dotykowy to rozwiązania wyposażone w specjalne i nowoczesne technologie sensorowe, które umożliwiają rozpoznanie dotyku przez warstwę szklaną. Mechanizm działania może przypominać znaną wszystkim technologię dotykową, jaka znana jest z ekranów dotykowych, jakie znajdują się w smartfonach lub tabletach.

Łącznik dotykowy Panasonic z funkcją opóźnienia wyłączenia światła KARRE biały 90961001W praktyce mechanizm ten opiera się na technologii pojemnościowej. Pod szklaną powierzchnią włącznika znajduje się specjalna warstwa przewodząca, reagująca na dotyk palca lub dłoni. Dotknięcie szklanej powierzchni aktywuje pole magnetyczne znajdujące się we włączniku. Pod jego wpływem pojemność elektryczna w danym punkcie zmienia się.

Sygnał ten jest przekształcany w sygnał elektryczny, który jest rozpoznawany i przetwarzany przez znajdujący się we włączniku mikroprocesor. Jeżeli sygnał zostanie przetworzony jako dotyk, następuje uruchomienie oświetlenia. Niektóre nowoczesne modele pozwalają dodatkowo sterować np. jasnością, czy barwą. Wybrane modele mogą być też wyposażone w elementy pozwalające na integrację włącznika z systemem Smart Home, co pozwala na zdalne sterowanie oświetleniem.

Czy włączniki dotykowe są bardziej awaryjne?

Estetyczny wygląd i nowoczesny design to niewątpliwe zalety. Przeciwnicy tego rozwiązania wskazują jednak, że jest ono bardziej awaryjne niż klasyczne włączniki, co nie do końca jest prawdą. Wiele zależy od konkretnego modelu, jego trwałości, a także warunków, w jakich będzie on użytkowany.

Jakie czynniki mogą decydować o większej awaryjności? Ze względu na specyfikę działania włącznik cechuje się wysoką wrażliwością na zakłócenia. Największym zagrożeniem są zakłócenia elektromagnetyczne, a także pewne czynniki środowiskowe — zmiany temperatury, czy wilgotności mogą doprowadzić do nieprawidłowego działania. W takich sytuacjach mogą włączać się przypadkowo lub niewłaściwie rozpoznawać dotyk.

Łącznik dotykowy Ospel dwugrupowy świecznikowy z podświetleniem, białe szkło SONATA TOUCH ŁPD-2RS/M/31Awaria może być też spowodowana wahaniem napięcia. Modele te są wyjątkowo wrażliwe. Pojawiające się skoki napięcia lub jego niestabilność bardzo negatywnie wpływają na elektronikę, prowadząc do uszkodzenia. Aby uniknąć problemów, konieczne może być zastosowanie specjalnych stabilizatorów. Problemem, z jakim przyjdzie się zmierzyć posiadaczom włączników szklanych, są żarówki. Niektóre włączniki i żarówki mogą nie być ze sobą kompatybilne. W konsekwencji oświetlenie nie będzie działało prawidłowo. Pojawić się mogą różnorodne problemy, w tym m.in. migotanie światła.

Wśród czynników, które mogą wpływać na ograniczenie ilości awarii, najczęściej wymienia się konstrukcję — łączniki dotykowe nie mają ruchomych części, które w klasycznych modelach mogą zużywać się. Z tego względu są one postrzegane jako trwalsze. Jednocześnie sceptycy podkreślają, że obecność mikroprocesorów i elektronicznych komponentów sprawia, że są one bardziej awaryjne. Aby uniknąć wielu problemów, warto inwestować w rozwiązania wysokiej jakości, dostarczane przez producentów, posiadających duże doświadczenie w produkcji tego typu rozwiązań. Zarówno włączniki, jak i gniazdka elektryczne szklane mogą działać efektywnie i bezawaryjnie, jeśli zostaną odpowiednio dopasowane.

Rodzaje włączników dotykowych

Panel dotykowy Kontakt Simon S54 Touch, 1 moduł, 2 pola dotykowe poziome biała perła, SIMON54 TOUCH DSTR12/70W praktyce wyróżnić można różne warianty włączników. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są włączniki pojemnościowe. Cechuje je elegancki design oraz wysoka czułość na dotyk. Są mało awaryjne, działają w oparciu o zmiany pojemności elektrycznej pod wpływem dotyku palcem.

Alternatywą są modele indukcyjne — zbliżenie palca powoduje zmiany w indukcyjności. Doskonale sprawdzą się w miejscach o dużej wilgotności. Są też bardziej odporne na zakłócenia.

Dotykowe włączniki na podczerwień do działania wykorzystują czujniki na podczerwień. Ich zaletą jest bezdotykowa obsługa, dlatego doskonale sprawdzą się w miejscach, takich jak kuchnia czy łazienka.

W systemach SmartHome stosowane są z kolei włączniki wyposażone w moduł WiFi. Dzięki niemu oświetleniem można sterować również zdalnie. Dużą popularnością cieszą się również włączniki szklane wyposażone w ekran LCD lub posiadające  wbudowaną funkcję ściemniania światła.

Sprawdź włączniki dotykowe w hurtowni Onninen