Najbardziej wydajne urządzenia wykorzystujące energię słoneczną - Kolektory słoneczne

Dodano: poniedziałek, 29.07.2024


Głównym celem stosowania kolektorów słonecznych jest ogrzewanie wody energią słoneczną. Mogą posłużyć także do podgrzewania wody basenowej oraz okresowego wspomagania ogrzewania budynku Do ich pracy niezbędna jest śladowa ilość energii elektrycznej, dzięki czemu maksymalnie korzystamy z darmowej energii słonecznej i oszczędzamy na rachunkach. Pod względem kosztów wytworzenia ciepła, instalacja solarna jest bezkonkurencyjna i jej praca znacznie ogranicza zarówno zużycie energii z tradycyjnych źródeł, jak i emisję zanieczyszczeń.

Kolektory słoneczne Hewalex na liście ZUM baner 

Sprawdź kolektory słoneczne Hewalex w hurtowni Onninen

Ile można zaoszczędzić dzięki instalacji solarnej? 

Kolektor słoneczny Hewalex KS2100F TLP AC 14.47.02Energia z kolektorów słonecznych jest najtańszym źródłem ciepła. Koszt podgrzania 300 l wody, czyli zapotrzebowania dziennego 5-osobowej rodziny, wynosi tylko 0,21 zł. To ponad 30 razy mniej, niż ogrzewanie gazem i prawie 80 razy mniej, niż ogrzewanie wody energią elektryczną. Porównanie kosztów ogrzewania instalacją solarną i innymi rodzajami paliw przedstawia poniższy wykres.

Nawet 60% mniejsze rachunki za ogrzewanie wody w ciągu roku

Instalacje montowane w naszym kraju pozwalają uzyskać nawet 60% pokrycia rocznego zapotrzebowania energii na ciepłą wodę, przy czym w okresie letnim do 90%, a w okresie zimowym nawet do ok. 30%. Kolektory słoneczne są najbardziej efektywne od kwietnia do września. Nie znaczy to jednak, że w pozostałe miesiące kolektory słoneczne nie spełniają swojej funkcji. Zimą użytkownicy także korzystają z wody ogrzewanej energią słoneczną. 

Poniższy wykres pokazuje, w jakim stopniu kolektory słoneczne zapewniają ciepła wodę w poszczególnych miesiącach.

Oszczędność energii kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach wykres

Skuteczne i efektywnie przez kilkadziesiąt lat

Kolektory słoneczne są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, dzięki wysokiej jakości materiałów i solidnej konstrukcji. Zazwyczaj wykonane są z aluminium i miedzi, a to przekłada się na wieloletnie użytkowanie. Atutem instalacji solarnej jest jej prostota, wygoda i efektywność. Kolektory słoneczne Hewalex działają bezawaryjnie przez ponad 20 lat. Projektowane są w taki sposób, aby wytrzymać intensywne promieniowanie słoneczne oraz ekstremalne warunki pogodowe. Firma Hewalex udziela 10-letniej gwarancji i jest liderem w produkcji kolektorów słonecznych już od ponad 35 lat.

Montaż na dachu, na elewacji lub na gruncie

Kolektor słoneczny Hewalex KS2600F TLP AC 14.90.02Kolektory słoneczne mogą być zamontowane wszędzie, gdzie do dyspozycji mamy stabilne podłoże: na dachu, na ścianie budynku lub na gruncie przy wykorzystaniu wolnostojącej konstrukcji. To technologia z której korzystają właściciele domów jedno i wielorodzinnych, hoteli, pensjonatów, przedsiębiorstw, pływalni, szpitali oraz gospodarstw rolniczych. Montaż kolektorów nie wymaga żadnych zgłoszeń i pozwoleń. Nie trzeba zawierać dodatkowych umów z dostawcami energii przy budowie instalacji.

Użytkowanie instalacji solarnej

Instalacja solarna, której praca jest w pełni automatyczna, nie wymaga specjalnej uwagi w ciągu roku. Jednak, jak w przypadku każdej instalacji, także w przypadku kolektorów słonecznych zaleca się dokonywanie okresowego przeglądu, zazwyczaj co dwa lata, w celu sprawdzenia stanu glikolu oraz anody magnezowej w zasobniku wody. 

Kolektory słoneczne, to nie panele fotowoltaiczne

Oba systemy korzystają z energii słonecznej, ale mają zupełnie inne działanie. Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, a instalacja solarna dostarcza ciepło. Panele fotowoltaiczne także mogą podgrzewać wodę, ale kolektory słoneczne są cztery raz bardziej wydajne. W przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych zajmują znacznie mniej miejsca. Dla ogrzania wody 4- osobowego gospodarstwa domowego wystarczają tylko dwa kolektory (tj. ok 4 m2).

Sprawność podgrzewania wody kolektorami słonecznymi
Sprawność grzewcza kolektorów słonecznych w domu jednorodzinnym