Najczęstsze błędy i dobre praktyki przy prowadzeniu przewodów zasilających

Dodano: środa, 27.11.2024


Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna to podstawa jej bezpieczeństwa dla użytkowników, zwierząt i mienia, a także energooszczędności, funkcjonalności i długotrwałej niezawodności. Do projektowania i układania instalacji elektrycznych potrzeba wiedzy i doświadczenia, dlatego zadaniem tym powinni zajmować się wyłącznie specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami. Poznaj trzy najczęstsze błędy i dobre praktyki przy prowadzeniu przewodów zasilających i wykonywaniu instalacji elektrycznej.

Stalowa trasa kablowa w kanale i korytku kablowym podwieszana z kablami i przewodami

Sprawdź kable i przewody w hurtowni Onninen

Zbyt mała ilość punktów elektrycznych

Zbyt mało gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia w pomieszczeniach to jeden z najczęściej spotykanych błędów w instalacjach elektrycznych. Inwestorzy nie zawsze są w stanie dokładnie określić swoje zapotrzebowanie energetyczne na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Dlatego znaczącą rolę w procesie planowania systemu odgrywa dobry fachowiec, który potrafi zidentyfikować potrzeby inwestora (aktualne i przyszłe) oraz doradzić mu, gdzie w poszczególnych pomieszczeniach warto rozmieścić punkty elektryczne.

Przewód instalacyjny NKT YDY żo 750V 3x2,5 instal plus NKT bęben 172171006D1000Często w momencie prac remontowych inwestor jeszcze nie wie, z jakich sprzętów elektrycznych będzie korzystać i gdzie dokładnie będą one zlokalizowane. Jednak zdecydowanie lepiej jest doprowadzić więcej przewodów elektrycznych niż za mało.

Wykonanie dodatkowych gniazd i wprowadzenie innych zmian w instalacjach elektrycznych już po wykończeniu wnętrza zwykle wiąże się z ingerencją w ściany, a co za tym idzie – z czasochłonnymi i uciążliwymi pracami remontowymi. Ewentualnie zostaje korzystanie z przedłużaczy. 

Częstym błędem jest także przygotowanie zbyt małej ilości punktów oświetleniowych, co skutkuje niedoświetleniem pomieszczenia i koniecznością korzystania z dodatkowych lampek, więc niepotrzebnie rosną rachunki za prąd. Punkty świetlne powinny być rozlokowane w taki sposób, aby równomiernie rozprowadzać światło po wnętrzu.

Nieodpowiednia średnica kabli i przewodów elektrycznych

Kabel U/FTP kat.6A LSOH 4x2x23AWG Dca 500m - 550 MHz (10Gb/s) 25 lat gwarancji, badanie jakości laboratorium INTERTEKPrzewody elektryczne niedostosowane do występujących w sieci obciążeń to jeden z tzw. błędów krytycznych. Zbyt cienkie kable i przewody mogą się przegrzewać, a co za tym idzie – ulec uszkodzeniom. Takie usterki stwarzają poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa instalacji elektrycznej i jej użytkowników.

Dlatego wybierając przewody instalacyjne należy obligatoryjnie wziąć pod uwagę wymagania techniczne oraz maksymalne obciążenie obwodu. Ponadto przewody muszą swobodnie mieścić się w konstrukcjach osłonowych, jak rury i listwy instalacyjne, dlatego podczas wyboru trzeba sprawdzić średnicę i rozmiar. Sposób mocowania powinien być solidny i bezpieczny – nie może powodować uszkodzenia izolacji przewodów.

Zastosowanie bezpieczników o zbyt dużej obciążalności

Zabezpieczenia stosowane w obwodach elektrycznych, jak wyłączniki różnicowoprądowe i bezpieczniki elektryczne, powinny być precyzyjnie dostosowane do parametrów sieci oraz do zakładanego obciążenia. Bezpieczniki, czyli wyłączniki nadprądowe lub potocznie „korki”, chronią instalację i odbiorniki elektryczne przed skutkami nadmiernego natężenia energii elektrycznej.

Kabel zasilający BiT 1000 Power 5G10 EM9079W razie wykrycia przeciążenia lub zwarcia natychmiast przerywają przepływ prądu, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia instalacji i podpiętych do niej urządzeń elektrycznych. Częstym błędem w obszarze doboru zabezpieczeń jest stosowanie zbyt dużych bezpieczników (o nadmiernym napięciu znamionowym). Nie zapewniają one odpowiedniej ochrony przed przeciążeniami, co w skrajnych sytuacjach może spowodować nawet pożar. Jak widać, błędy w zakresie doboru bezpieczników grożą poważnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa całej instalacji i jej użytkowników. Dlatego pracami w obrębie rozdzielnicy elektrycznej powinni zajmować się wyłącznie uprawnieni elektrycy. 

Elektryków, projektantów instalacji elektrycznych, właścicieli sklepów elektroinstalacyjnych oraz innych profesjonalistów zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni, gdzie czekają kable i przewody każdego typu – łącznie ponad 50 tys. produktów! W asortymencie posiadamy przewody instalacyjne, kable elektroenergetyczne, kable telekomunikacyjne, kable sterownicze i sygnalizacyjne, kable ognioodporne i bezhalogenowe, kable i maty grzejne oraz przewody do odbiorników ruchomych. Doradcy techniczno-handlowi Onninen służą wsparciem.

Sprawdź kable i przewody w hurtowni Onninen