Najczęstsze błędy przy montażu geberitu i jak ich uniknąć?

Dodano: środa, 29.01.2025


Montaż stelaża podtynkowego Geberit jest jednym z głównych etapów projektowania nowoczesnej łazienki. Odpowiednie przeprowadzenie wszystkich czynności gwarantuje trwałość, funkcjonalność oraz estetykę pomieszczenia. Sprawdź, jak poprawnie zamontować stelaż podtynkowy Geberit? Jak uniknąć najczęstszych błędów podczas montażu?

Nowoczesna łazienka z geberitem podwieszanym

Sprawdź stelaże geberit w hurtowni Onninen

Nieodpowiednie przygotowanie powierzchni do montażu Geberitu

Stelaż podtynkowy Geberit to pożądane przez użytkowników rozwiązanie, które umożliwia estetyczne ukrycie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz stworzenie minimalistycznej przestrzeni w łazience.

Miska WC Selnova Compact Premium Wisząca lejowa, B35.5cm, H33cm, T49cm, krótka, ukryte mocowania, Rimfree 500.377.01.2W trakcie montowania systemu można jednak popełnić błędy, które negatywnie wpływają na jakość, funkcjonalność i trwałość instalacji. Jednym z ważniejszych, jest nieodpowiednie przygotowanie powierzchni do montażu Geberitu.

Brak wyrównania ściany lub podłogi może powodować niemożność utrzymania stabilnej konstrukcji, szczególnie kiedy zastosowanie znalazły płyty gipsowo kartonowe służące jako zabudowa Geberitu. Gips nie należy do materiałów odpornych na znaczne naprężenia, choć można ten parametr zwiększyć przy użyciu płytek ceramicznych.

Aby uniknąć utrudnień, warto dokładnie sprawdzić poziom i pion powierzchni przed rozpoczęciem montażu, korzystając z poziomicy oraz łat murarskich. W przypadku nierówności należy zastosować masę samopoziomującą na podłodze bądź gładź szpachlową na ścianach, co zapewni odpowiednie przygotowanie i stabilność podczas instalacji. Dodajmy, że poprawnie przygotowane podłoże pod instalację stelaża, ułatwi późniejsze podłączenie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz wykonanie zabudowy w płyty gipsowej o grubości 12,5 mm.

Systematyzując, nieodpowiednie przygotowanie powierzchni do montażu stelaża podtynkowego może prowadzić do pięciu poważnych problemów:

  1. Niestabilność konstrukcji. Jeśli powierzchnia nie jest odpowiednio wyrównana lub czysta, stelaż może być nierówno zamocowany. To prowadzi do niestabilności, a w efekcie do potencjalnych uszkodzeń konstrukcji, np. odkształceń lub pęknięć ścian.
  2. Zwiększone ryzyko korozji. Wilgoć, zanieczyszczenia lub resztki materiałów budowlanych mogą sprzyjać rozwojowi korozji na elementach metalowych stelaża. W rezultacie może to skrócić żywotność konstrukcji i powodować jej osłabienie.
  3. Problemy z izolacją akustyczną i termiczną. Brak odpowiedniego przygotowania powierzchni może prowadzić do niewłaściwego zamocowania materiałów izolacyjnych, co z kolei pogarsza właściwości akustyczne i termiczne pomieszczeń.
  4. Zwiększone ryzyko błędów montażowych. Nieprzygotowana powierzchnia może utrudnić precyzyjne zamocowanie stelaża, co w konsekwencji prowadzi do trudności w dalszym montażu, np. przy kładzeniu płyt gipsowo-kartonowych.
  5. Estetyka. Jeśli stelaż jest nierówno zamocowany, może to prowadzić do nierówności, w efekcie czego zabudowa Geberitu będzie nieestetyczna.

Równie ważne jest zapewnienie suchej i czystej powierzchni, na której osadzony zostanie stelaż Geberit.

Zły dobór wysokości miski WC

Miska wisząca WC Cersanit bezkołnierzowa Etiuda CleanOn, bez deski K670-002Niewłaściwy dobór wysokości miski WC przy montażu stelaża podtynkowego może prowadzić do kilku problemów, zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych:

  • Komfort użytkowania zostanie zakłócony, kiedy zbyt wysoka lub zbyt niska miska WC spowoduje dyskomfort podczas korzystania z toalety. Zbyt niska miska zmusza do schylania się, co jest niewygodne, a zbyt wysoka może utrudniać wstawanie, szczególnie dla osób starszych lub o ograniczonej mobilności.
  • Niepoprawna ergonomia rozumiana, jako nieodpowiednia wysokość miski może prowadzić do nieprawidłowej postawy ciała podczas korzystania z WC, co może przyczynić się do bólu pleców, nóg i innych dolegliwości związanych z układem kostno-stawowym, szczególnie przy częstym użytkowaniu.
  • Problemy z instalacją spowodowane źle dobraną wysokością miski. Może to prowadzić do trudności w precyzyjnym zamontowaniu stelaża, co skutkuje nierównym montażem i trudnościami z dopasowaniem do innych elementów instalacji (np. odpływ wody, przycisk spłukujący).
  • Estetyka wykonania pozostawi wiele do życzenia. Zła wysokość miski może negatywnie wpłynąć na estetykę łazienki, zwłaszcza jeśli różnica w poziomie miski a resztą wyposażenia jest zauważalna. Nierówności w poziomie mogą psuć ogólny wygląd pomieszczenia.
  • Dodatkowe koszty i prace korygujące: Jeśli miska WC zostanie zamontowana na niewłaściwej wysokości, konieczne może być dokonanie kosztownych i czasochłonnych poprawek w instalacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i utrudnieniami.

Aby uniknąć tych problemów, ważne jest, by dobrać wysokość miski WC zgodnie z zaleceniami producenta stelaża, uwzględniając ergonomię i komfort użytkowników, a także specyfikę pomieszczenia. Zaleca się, by górna krawędź ceramiki znajdowała się na wysokości około 40-45 cm od podłogi. Geberit miska WC spełnia wszystkie wymogi zalecane przez specjalistów.

Niewłaściwe odmierzenie długości rur kanalizacji

Niewłaściwe odmierzenie długości rur kanalizacyjnych przy montażu stelaża podtynkowego może znacząco utrudnić przebieg montażu, a nawet spowodować rozszczelnienie systemu. W efekcie woda będzie wnikać w ściany, powodując ich zawilgocenie i rozwój pleśni oraz uszkodzenia strukturalne.

Miska WC z deską bezkołnierzowa Jasmin, biały CDJD6ZPWZbyt krótka rura uniemożliwi połączenie z systemem kanalizacyjnym, z kolei zbyt długa rura może powodować jej zgięcie, co utrudni prawidłowy przepływ ścieków i zwiększy ryzyko wystąpienia zatorów.

Niewłaściwe odmierzenie długości rur kanalizacji utrudnia także sam montaż. Z jednej strony instalacja będzie wymagać zastosowania dodatkowych elementów łączących, z drugiej, za długa rura będzie z pewnością utrudniać umiejscowienie stelaża podtynkowego w odpowiednim miejscu.

W sytuacji ekstremalnej, jeśli długość rur jest niewłaściwie dobrana, konieczne może być ponowne demontowanie stelaża lub innych elementów instalacji, aby dostosować długość rur. To wiąże się z dodatkowymi kosztami robocizny, materiałów i czasu.

Z tych powodów bardzo ważne jest dokładne wymierzenie długości rur kanalizacyjnych przed montażem stelaża, uwzględniając wszystkie odległości i nachylenia, a także weryfikację wymiarów zgodnie z projektem i zaleceniami producenta. Jest to skuteczna metoda pozwalająca nawet na samodzielny montaż stelaża podtynkowego.

W hurtowni Onninen dostępne są elementy konstrukcyjne renomowanej marki Geberit, które zapewniają niezawodność, jakość i łatwość montażu. Dzięki bogatej ofercie stelaży podtynkowych i akcesoriów Geberit każdy klient – zarówno indywidualny, jak i profesjonalny wykonawca – znajdzie odpowiednie rozwiązania do swojej łazienki. Wysoka jakość materiałów, precyzyjne wykonanie oraz nowoczesne technologie sprawiają, że stelaż Geberit to inwestycja, która będzie służyć przez lata.

Sprawdź stelaże geberit w hurtowni Onninen