W okresie zimowym kanalizacja jest szczególnie podatna na awarie. Niskie temperatury mogą spowodować zamarznięcie rur kanalizacyjnych, co może doprowadzić do zatorów i uszkodzeń. Dodatkowo zimą często występują problemy z zatkanymi rurami w wyniku gromadzenia się tłuszczu i innych zanieczyszczeń. W artykule przyjrzymy się bliżej najczęstszym problemom, z którymi możemy się spotkać podczas czyszczenia kanalizacji zimą, a także podpowiemy, jak sobie z nimi radzić?
Sprawdź wyposażenie łazienki w hurtowni Onninen
Zatkanie i niedrożność odpływów kanalizacyjnych
Zatkanie i niedrożność odpływów kanalizacji to stosunkowo często pojawiające się kłopoty z kanalizacją. Źródłem problemu jest gromadzenie się na ściankach rur tłuszczu, włosów, papieru i innych zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia z czasem tworzą zatory, które utrudniają lub całkowicie blokują swobodny przepływ wody.
Zatkane rury powodują niedrożność odpływów w łazience, kuchni i innych pomieszczeniach. Dodatkowo gromadząca się w instalacji woda powoduje powstawanie kolejnych uszkodzeń wewnętrznych i zewnętrznych rur (popękane rury). W najgorszym przypadku może dojść do zalania mieszkania lub domu. W takiej sytuacji konieczne jest natychmiastowe przepychanie rur przeprowadzone przez specjalistów.
Skutki awarii odpływów kanalizacyjnych:
- Nieprzyjemny zapach – zatkane rury mogą spowodować nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach.
- Zalanie – zatkana kanalizacja jest najczęstszą przyczyną zalania mieszkania lub domu.
- Uszkodzenia – zamarzająca woda w rurach spowoduje poważne uszkodzenia instalacji kanalizacyjnej.
- Koszty – czyszczenie kanalizacji polegające na usunięciu nagromadzonych zanieczyszczeń z zaniedbanej kanalizacji może być kosztowne.
Pewnym ułatwieniem są coraz częściej stosowanie instalacje z tworzyw sztucznych. Właściwości techniczne i fizyczne tworzyw sztucznych predysponują je do funkcjonowania w skrajnie niesprzyjających warunkach.
Zamrożenie rur kanalizacyjnych, jak sobie z tym poradzić?
Zamarznięcie rur kanalizacyjnych to kolejny poważny problem pojawiający się głównie w przypadku zewnętrznych rur, które nie są odpowiednio zaizolowane. Woda w wyniku zamarzania powiększa swoją objętość, co powoduje uszkodzenie rur. W najgorszym przypadku może dojść do pęknięcia i rozszczelnienia połączeń i zalania mieszkania lub domu.
Aby uniknąć zamarzania rur, należy zapewnić im odpowiednią izolację. Odpływ wody powinien być zabezpieczony za pomocą specjalistycznych materiałów izolacyjnych (wełna mineralna lub styropian). Przed pojawieniem się przymrozków warto rozważyć odkręcenie kranów podłączonych do zewnętrznych ścian budynku.
W przypadku zamarznięcia rur należy jak najszybciej rozmrozić je, posługując się w warunkach domowych suszarką do włosów lub grzałką elektryczną.
Nieodpowiednia izolacja rur w systemach kanalizacyjnych
Rury pozbawione skutecznego zabezpieczenia przed chłodem są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Pewnym rozwiązaniem jest rura kanalizacyjna do wody, cechująca się odpowiednią średnicą. Instalacje z tworzyw sztucznych są bardziej odporne na zamarznięcie aniżeli rury metalowe, co nie zmienia faktu, że także wymagają odpowiedniej izolacji.
Współczesna technika instalacyjna odgrywa istotną funkcję w zapewnieniu odpowiedniej izolacji rur. Należy stosować wyłącznie odpowiednie materiały izolacyjne oraz wyposażenie pochodzące od renomowanego dostawcy.