Najlepsza jakość dla Twojego ekranu: Jak wybrać odpowiedni kabel HDMI?

Dodano: czwartek, 7.09.2023


Kable HDMI są niezbędne do podłączenia bardzo wielu sprzętów takich jak telewizory, monitory, konsole do gier, soundbary czy kina domowe. Często nie są one jednak dołączane do zestawu, więc trzeba zakupić je osobno. Wielu więc staje przed pytaniem – jak dobrać odpowiedni kabel HDMI? Różnią się one między sobą nie tylko ceną, ale i długością, standardem, rozdzielczością przesyłanego obrazu i częstotliwością jego odświeżania.

Kable HDMI na zółtym tle

Sprawdź kable HDMI w hurtowni instalacyjnej Onninen

Czym różnią się od siebie kable HDMI?

Kabel HDMI High Speed Qoltec 1,3m

Przede wszystkim warto wiedzieć, że kable HDMI różnią się między sobą standardem. Najpopularniejszy jest aktualnie standard HDMI 2.1, który pojawił się na rynku w 2017 roku. Ma naprawdę duże możliwości – jest w stanie przesyłać obraz do 120 klatek na sekundę (FPS) w jakości 4K Ultra HD, a nawet w jakości 8K przy 30 FPS. Przed nim największą popularnością cieszył się standard HDMI 2.0, który jest w stanie przesyłać obraz maksymalnie do 60 FPS.

Najczęściej kable HDMI dzieli się na cztery grupy pod kątem prędkości transmisji danych:

  • Standard HDMI zapewniający prędkość transmisji 7,92 Gbit/s;
  • High Speed HDMI pozwalający na uzyskanie prędkości 8,16 Gbit/s;
  • Premium High Speed HDMI uzyskujący prędkość 14,4 Gbit/s;
  • Ultra High Speed HDMI przesyłający dane z prędkością 42,6 Gbit/s.

Czy warto wybierać kabel HDMI zapewniający możliwie najszybszą transmisję danych? To zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Konsole do gier najnowszych generacji czy zaawansowane karty graficzne mogą mieć wysokie wymagania, więc żeby nie ograniczać ich możliwości, warto zainwestować w kabel HDMI 2.1 zgodny z najnowszym standardem. Wybór szybkiego kabla HDMI nie podniesie jednak możliwości sprzętu. Do telewizorów i monitorów, które wyświetlają obraz w maksymalnej rozdzielczości Full HD, przeznaczone są kable HDMI 2.0.

Jaki wpływ na jakość obrazu ma kabel HDMI?

Prędkość transmisji danych, jaką zapewniają kable HDMI, ma znaczenie przede wszystkim dla wyświetlanego obrazu. Cztery klasy kabli HDMI są w stanie uzyskać różną rozdzielczość widoczną na ekranie.

  •  Kabel HDMI Technisat High Speed 5mStandard HDMI pozwala na wyświetlanie obrazu maksymalnie w rozdzielczości Full HD przy odświeżaniu 60 Hz;
  • High Speed HDMI również pozwala na wyświetlanie rozdzielczości Full HD przy 60 Hz, a także Ultra HD 4K przy odświeżaniu 30 Hz;
  • Premium High Speed HDMI to maksymalna rozdzielczość obrazu Ultra HD 4K przy odświeżaniu 60 Hz;
  • Ultra High Speed HDMI jest w stanie wyświetlać obraz w jakości 4K przy 120 Hz oraz 8K przy 60 Hz.

Wybierając kabel HDMI, zwróć uwagę, żeby nie ograniczał on możliwości sprzętu. Nawet najnowszy telewizor nie wyświetli obrazu w wysokiej rozdzielczości, jeśli podłączony do niego kabel HDMI nie pozwala na odpowiednio szybki przesył danych. Nie bez znaczenia jest również prędkość odświeżania – jeżeli Twój sprzęt jest w stanie wyświetlić obraz w jakości Ultra HD przy 120 Hz, wybór szybszego kabla HDMI może zrobić ogromną różnicę.

Z drugiej strony pamiętaj, że telewizory i monitory nie wyświetlą wyższej jakości obrazu, niż pozwala im na to specyfikacja, tylko ze względu na szybki kabel HDMI. Modele bez możliwości wyświetlania obrazu w rozdzielczości 4K nie potrzebują najszybszego przesyłu, dlatego w ich przypadku poleca się głównie kable HDMI High Speed.

Jaki rodzaj kabla HDMI będzie najlepszy do telewizora?

Najczęściej kable HDMI wybiera się właśnie do telewizorów. Jeśli i Ty stoisz przed takim wyborem, zacznij od przyjrzenia się specyfikacji własnego telewizora. Zwróć uwagę na maksymalną wyświetlaną rozdzielczość obrazu i odświeżanie ekranu, a następnie dobierz kabel, który nie ograniczy tych możliwości. Najczęściej wybierane są kable HDMI High Speed i Premium High Speed. Kable Ultra High Speed są warte swojej ceny wtedy, gdy korzysta się z nich na urządzeniach, które w pełni wykorzystują ich możliwości.

Wybierając kabel HDMI do telewizora, zwróć uwagę także na odpowiednią długość. Zaleca się wybierać tak krótkie kable, jak to tylko możliwe, biorąc pod uwagę rozstawienie urządzeń we własnym domu. Dłuższy kabel to nie tylko większy koszt, ale także lekka strata na prędkości przesyłania danych. Warto więc dokładnie zmierzyć potrzebną długość kabla jeszcze przed zakupem, żeby cieszyć się najwyższą możliwą jakością obrazu i nie mieć trudności z estetycznym ukryciem zbyt długiego przewodu.

Kable HDMI w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz szeroki wybór kabli HDMI, spośród których dobierzesz odpowiedni model zarówno do telewizora, jak i monitora, soundbara, rzutnika czy konsoli do gier. Znajdziesz tu kable o szybkim przesyle danych, który pozwala na wyświetlanie obrazu w jakości Ultra HD i przy wysokiej częstotliwości odświeżania. Co więcej, są one dostępne we wszystkich możliwych długościach!

Potrzebujesz standardowy kabel HDMI do telewizora? Zwróć uwagę na kabel HDMI QOLTEC High Speed 1.3 m, którego długość w zupełności wystarczy na podłączenie urządzeń stojących blisko siebie, i to bez żadnych strat na jakości.

Kabel Qoltec HDMI A męski Micro HDMI D męski 1.5mPotrzebny Ci dłuższy model? W Onninen znajdziesz nawet kabel HDMI TECHNISAT High Speed 5 m z pozłacanymi końcówkami dla jak najlepszego i niezakłóconego przesyłu danych.

Złącza stosowane w urządzeniach takich jak telewizory bywają nazywane dużym HDMI. Są to dokładnie porty HDMI A, których wejście jest nieco większe niż innych tego rodzaju typów. W niektórych sprzętach, między innymi w aparatach cyfrowych czy tabletach, korzysta się ze złącz Micro HDMI o mniejszych rozmiarach. I takie przewody znajdziesz w ofercie Onninen, w tym kabel HDMI/Micro HDMI QOLTEC 1.5 m idealny do podłączenia urządzeń mobilnych.

W Onninen dostępne są również mniej typowe przewody, w tym między innymi DisplayPort, często niezbędny do podłączenia monitorów. DisplayPort to złącze, które zyskało popularność jako zapewniające najszybsze odświeżanie obrazu jeszcze przed wprowadzeniem standardu HDMI 2.1.

Sprawdź kable HDMI w hurtowni instalacyjnej Onninen

Kable HDMI
Przewód ethernet
Rozgałęźnik HDMI