Najlepsze detektory i czujniki czadu, dymu, gazu 2024 – sprawdź nasz przegląd produktów!

Dodano: sobota, 17.02.2024


Detektory oraz czujnik czadu, dymu, gazu to jeden z podstawowych elementów wyposażenia ochronnego dla każdej kotłowni, garażu podziemnego, parkingu podziemnego, zakładu przemysłowego, budownictwa mieszkaniowego oraz budownictwa nie mieszkaniowego typu: galerie handlowe, szkoły, szpitale, dworce kolejowe, lotniska, budynki biurowe, etc. Dobór odpowiedniego sprzętu i dostosowanie go do określonych warunków środowiskowych ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla zabezpieczenia budynku, ale przede wszystkim dla zdrowia i życia pracowników. Z myślą o osobach poszukujących wysokiej jakości detektorów i czujników dymu, czadu, gazu, przygotowaliśmy przegląd najlepszych urządzeń na 2022 rok.

Instalator z czujnikiem czadu przy instalacji przemysłowej

Sprawdż detektory gazu w ofercie Onninen

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym kierować się przy wyborze detektorów, czujników czadu, dymu, gazu
 • jaki czujnik i detektory wybrać i gdzie je zastosować
 • czym cechuje się detektor, czujnik czadu, dymu, gazu

Na co zwrócić uwagę, wybierając detektor gazu, czujnik czadu, dymu, gazu

Choć na pierwszy rzut oka wszystkie czujniki czadu mogą wyglądać podobnie, różnią się one pod kątem parametrów pracy i dostępnych funkcji. Podczas wyboru detektora dla swojego zakładu zwróć uwagę na następujące aspekty:

 • Typ czujnika – na rynku dostępne są zarówno urządzenia jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne, a nawet rozwiązania 3 w 1. Detektor może monitorować tylko stężenie tlenku węgla lub gazu ziemnego albo łączyć te funkcje z wykrywaniem dymu. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien zależeć od rodzaju Twojej działalności i środowiska, w jakim odbywa się produkcja.
 • Częstotliwość pomiarów – im ten parametr wyższy, tym szybciej zostanie wykryte zagrożenie.
 • Czułość – stosunek odpowiedzi do ilości próbki. Określa jej minimum wywołujące reakcję detektora.
 • Zakres dynamiczny – informuje o stężeniu próbki pozwalającej na analizę ilościową.
 • Zasilanie – do wyboru masz baterie, wbudowany akumulator oraz zasilanie sieciowe. Pierwsze dwa rozwiązania dają większą swobodę montażu, ale to ostatnie cechuje się wyższym poziomem niezawodności, który powinien stanowić podstawowy wyznacznik w instalacjach przemysłowych.
 • Gwarancja sprawności – im dłuższy okres gwarancji na sprawność urządzenia, tym większy spokój przedsiębiorcy.
 • Możliwość testowania – przydatny może okazać się specjalny przycisk do testowania sprawności czujnika. Regularne kontrole zwiększą poziom bezpieczeństwa zakładu i jego pracowników.
 • Sposób sygnalizacji – z uwagi na zróżnicowane warunki stosowania czujników, w razie zagrożenia powinny one wydawać sygnał dźwiękowy oraz świetlny. W sprzedaży można również znaleźć detektory połączone z aplikacją mobilną, informujące o niepokojącym stężeniu za pośrednictwem powiadomień. Takie rozwiązanie pozwala monitorować bezpieczeństwo zakładu także poza godzinami jego pracy.
 • Marka i cena – aby zyskać gwarancję skuteczności i bezawaryjności pracy czujnika, warto stawiać na urządzenia znanych i renomowanych producentów, takich jak Gazex czy Famas. Zdecydowanie drugorzędne znaczenie powinna mieć cena, która w przypadku detektorów nie będzie raczej problemem dla budżetu zakładu produkcyjnego.

Instalator montuje czujnik czadu na suficieWarto pamiętać, że system detekcji gazów działa dobrze, jeśli dokona się wyboru urządzenia, uwzględniając warunki panujące w monitorowanym pomieszczeniu (m.in. temperatura, wilgotność, obecność gazów zakłócających pomiar i zakres pomiarowy). Czujnik musi być umieszczony w odpowiednim miejscu, tam gdzie jest źródło gazu. Należy starannie i zgodnie z instrukcją zamontować urządzenie. Bardzo ważne jest przestrzeganie terminów kalibracji detektorów, kontroli pracy systemów oraz (tam, gdzie to potrzebne) wymiany akumulatorów.

Sprawdż czujniki czadu w Onninen

Czujniki czadu w ofercie Onninen

Czujniki tlenku węgla i gazu ziemnego – przegląd detektorów 2024

Wybierając czujnik gazu ziemnego i tlenku węgla dla przemysłu, zapoznaj się z ofertą detektorów, dostępną w naszej hurtowni internetowej. Wśród urządzeń cieszących się największą popularnością wymienić można następujące modele:

Czujnik tlenku węgla Gazex DG-22.N

Ekonomiczny detektor czadu przeznaczony jest do wykrywania obecności niebezpiecznych stężeń tlenku węgla. Znajduje zastosowanie w zamkniętych pomieszczeniach przemysłowych. Wyposażony jest w wymienny moduł sensora z dwoma progami alarmowymi. Oferuje selektywny pomiar CO przy bardzo niskim poziomie stężeń.

Za sprawą wbudowanego układu kompensacji termicznej czujnik czadu może być eksploatowany przy zmiennych warunkach temperaturowych otoczenia. Posiada też bryzgoszczelną osłonę sensora gazu. Najlepiej sprawdzi się w takich obszarach jak:

 • kotłownie na paliwa stałe i gazowe,
 • pomieszczenia pomocnicze przyległe do kotłowni,
 • podziemne parkingi i garaże,
 • stacje kontroli pojazdów,
 • hale produkcyjne zagrożone emisją czadu,
 • pomieszczenia z urządzeniami klimatyzacyjnymi, chłodniczymi lub pompami ciepła.

Czujnik gazu ziemnego Gazex DEX-12/N-10

Detektor gazu ziemnego służy do wykrywania niebezpiecznych stężeń gazu. Znajduje zastosowanie w pomieszczeniach zamkniętych (przede wszystkim przeznaczony do kotłowni) i sygnalizuje przekroczenie dwóch progów alarmowych. Cechuje się konstrukcją przeciwwybuchową i osłoną ognioszczelną, dzięki czemu może być wykorzystywany w określonych strefach zagrożonych eksplozją.

Czujnik gazu odznacza się solidną obudową z aluminium i może być też stosowany na zewnątrz budynków, pod warunkiem dostępności zadaszenia przeciwdeszczowego lub osłony bryzgoszczelnej. Detektor najczęściej wykorzystywany jest w kotłowniach gazowych i strefach narażonych na uszkodzenia mechaniczne (składach, hurtowniach, magazynach).

Instalator z czujnikiem gazu ziemnego sprawdza szczelność instalacji

Detektor gazu propan-butan Gazex WG-15.EG

Cyfrowy czujnik przeznaczony jest do ciągłej kontroli obecności gazu wybuchowego (propan-butan) m.in. w garażach zamkniętych, parkingach podziemnych, magazynach, warsztatach samochodowych i stacjach kontroli pojazdów. Monitorowanie polega na cyklicznym pomiarze stężenia niebezpiecznych substancji w otaczającym powietrzu. W momencie przekroczenia określonych wartości progowych uruchomiony zostaje optyczny alarm oraz aktywują się wyjścia sterujące.

Wbudowany mikroprocesor zapewnia niezawodność i stabilność pracy urządzenia. Jest ono również wyposażone w układ kompensacji termicznej, funkcję historii zdarzeń oraz możliwość testowania bez ingerencji w obudowę. Czujnik pozwala na wczesne wykrywanie propanu-butanu. Ma trzy progi alarmowe.

Czujnik gazu ziemnego Famas

Mikroprocesorowy detektor metanu oraz propanu-butanu o uniwersalnym zastosowaniu. Służy do monitorowania zamkniętych pomieszczeń pod kątem obecności gazów palnych. W przypadki pomiarów stężenia gazu ziemnego należy go w odległości nie mniejszej niż 30 cm od sufitu, a dla propanu-butanu, około 30 cm nad podłogą. Urządzenie dokonuje ciągłego pomiaru stężenia substancji w powietrzu i z chwilą przekroczenia określonej wartości uruchamia sygnał optyczny oraz akustyczny.

Czujnik znajduje zastosowanie w różnorodnych pomieszczeniach zamkniętych – od budynków mieszkalnych, przez domy po miejsca użyteczności publicznej. Doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, w którym zamontowane są liczniki gazu, butle, zbiorniki, przewody gazowe czy przenośne piecyki. Stanowi niezbędny element wyposażenia wszelkich kotłowni opalanych gazem ziemnym.

Detektor wycieku gazu z instalacji Gazex 316-2

Przenośny czujnik gazów wybuchowych firmy Testo przeznaczony do wykrywania wycieków substancji o niskim stężeniu z instalacji gazowych i przemysłowych. Zalecany jest do regularnych kontroli i konserwacji urządzeń zasilanych metanem i propanem-butanem (wykrywa też wodór). Detektor wyposażony został w akumulator, który może pracować bez przerwy przez 6 godzin, oraz przełącznik wykrywanego gazu. Posiada dwa poziomy alarmowe, wbudowany sensor półprzewodnikowy oraz długą, elastyczną sondę pomiarową.

Czujnik tlenku węgla Kidde K5CO

Czujnik tlenku węgla Kidde K5COPrzekroczenie dopuszczalnego poziomu CO sygnalizowane jest optycznie (czerwona dioda LED) oraz akustycznie (głośny, pulsacyjny alarm dźwiękowy o sile 85dB) przez czujnik. W pamięci urządzenia zapisywana jest informacja o wykryciu stężenia CO przekraczającego poziom 100 PPM. Dzięki temu użytkownik może upewnić się, czy podczas jego nieobecności w pomieszczeniu nie doszło do emisji tlenku węgla. Czujnik posiada przycisk testu / resetowania umożliwiający sprawdzenie działania urządzenia oraz zresetowanie sygnalizacji alarmowej.

Czujnik czadu Kidde K7CO

Czujnik tlenku węgla wyposażony w sensor elektrochemiczny Kidde. Gwarantuje 10-letni okres pracy. Dzięki zasilaniu bateryjnemu możliwe jest zamontowanie detektora w optymalnym miejscu w pomieszczeniu oraz zapewnienie ochrony także w przypadku zaniku napięcia zasilania w sieci. Specjalna, odporna na wstrząsy konstrukcja, sprawiła, że detektor został dopuszczony do użytku nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w przyczepach kempingowych, kamperach i na łodziach.

Czujnik czadu i gazu dla przemysłu znajdziesz w hurtowni Onninen!

Jak widzisz, oferta naszej hurtowni internetowej spełni potrzeby każdego zakładu przemysłowego. Niezależnie od rodzaju Twojej działalności, w asortymencie Onninen znajdziesz niezawodny czujnik gazu i czadu, który pozwoli Ci zminimalizować zagrożenie pożarem oraz ryzyko zatrucia tlenkiem węgla przez pracowników. Wybierz odpowiedni model detektora i zadbaj o bezpieczeństwo firmy!

Detektory gazu w ofercie Onninen

Detektor gazu
Detektor gazu ziemnego
Czujnik czadu
Czujnik dymu
Czujnik gazu
Czujnik gazu ziemnego
Czujnik czadu Kidde
Detektor tlenku węgla
Detektor metanu
Czujnik dymu i czadu
Czujnik dymu wifi
Czujnik dymu Kidde
Czujnik dymu Satel
Czujnik dymu Xiaomi
Czujnik czadu Orno
Czujka dymu