Najlepsze kotły dwufunkcyjne do inwestycji dla deweloperów

Dodano: piątek, 25.11.2022


Kotły kondensacyjne to dobrze znane i doceniane urządzenia, o ugruntowanej pozycji w branży grzewczej. Obecnie na rynku można znaleźć kotły spełniające wszystkie potrzeby użytkowników i dostosowane do pracy w różnych budynkach – domach jednorodzinnych, mieszkaniach i kamienicach, a także w budynkach komercyjnych, halach produkcyjnych, hotelach i innych. Jak dobrać odpowiednie rozwiązanie do każdego typu inwestycji? Sprawdź!

Kocioł gazowy w kotłowni w piwnicy budynku

Nie tylko użytkownicy indywidualni stają przed trudnymi wyborami podczas budowy domu lub wykańczania mieszkania. Budując „dla kogoś” także trzeba rozeznawać rynek i typować konkretne modele np. urządzeń grzewczych. Bogactwo oferty sprawia jednak, że łatwo wpędzić się w „paraliż decyzyjny”, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże określić, na jakie parametry zwrócić uwagę, by wybrać trafnie i bez poświęcania nadmiernej ilości czasu, a przy tym jeszcze nie przepłacić. Zaczynamy? No to zacznijmy.

Piec dwufunkcyjny do mieszkania i domu jednorodzinnego

System grzewczy z kotłem, zamontowany w piwnicy budynkuOferta dla domów i mieszkań to przede wszystkim kotły o mocach w przedziale od 12 do 35 kW. Wyróżniamy różne ich rodzaje: kotły jednofunkcyjne, kotły dwufunkcyjne przepływowe, kotły dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem czy kotły stojące. Specjalne dobrane zestawy z zasobnikiem, sondą temperatury zewnętrznej czy sterownikami tworzą zintegrowany i kompletny system grzewczy. Niewątpliwym atutem takich kotłów jest możliwość ubiegania się o dofinasowanie przy wymianie źródła ciepła w programie Czyste Powietrze, jednak niestety budowa nowego domu, zwłaszcza przez dewelopera, niweczy tę opcję.

Sprawdź ofertę kotłów jednofunkcyjnych w Onninen

Kocioł dwufunkcyjny do obiektu komercyjnego

Oferta dla obiektów to kotły średniej i dużej mocy od 35 kW do nawet 900 kW, które zastosowanie znajdą w budynkach wielkopowierzchniowych: halach, magazynach, szkołach, hotelach czy szpitalach. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że podany tu przedział jest ogromny, ale istnieje prosty sposób obliczania mocy kotła grzewczego pod kątem powierzchni i kubatury planowanej inwestycji. Uznaje się, że na ogrzanie każdych 10 m2 powierzchni budynku potrzeba 0,6 kW mocy źródła ciepła, a więc dom 100-metrowy potrzebuje małego pieca 6 kW, a hala magazynowa zajmująca 2000 m2 – urządzenia generującego 120 kW. Największe kotły, o mocy 900 kW, przydadzą się chyba tylko do ogrzewania kościołów i stadionów.

Szeroka paleta maksymalnych parametrów grzewczych do wyboru to jedno, ale nowoczesne kotły kondensacyjne właściwie w każdym przypadku charakteryzują się możliwością modulacji mocy palnika. Ta cecha pozwala dopasowywać moc, z jaką pracuje kocioł, do aktualnego zapotrzebowania na ciepło ogrzewanych pomieszczeń, co przekłada się na ekonomiczną pracę urządzenia bez przegrzewania pomieszczeń. Taka opcja sprawia ponadto, że można na wstępie zdecydować się na kocioł z pewnym zapasem (np. pod kątem przyszłej rozbudowy obiektu), ale używać go w trybie „na pół gwizdka”. Tym sposobem zwiększenie ogrzewanej powierzchni/kubatury nie wiąże się z koniecznością wymiany urządzenia grzewczego na wydajniejsze.

Wiszący na ścianie kotłowni kocioł kondensacyjny

Opcja modulacji mocy pozwala również elastycznie zarządzać wydajnością kotła zależnie od temperatury zewnętrznej. Przy temperaturach ujemnych, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest wysokie, kocioł dzięki wysokiej mocy maksymalnej jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość ciepła. Wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej zapotrzebowanie na moc cieplną niezbędną do ogrzania pomieszczeń jednak spada, a w takiej sytuacji kocioł obniża moc, z którą pracuje tak, aby dopasować się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło, a co za tym idzie pobiera mniejszą ilość gazu. Porównując obrazowo, przypomina to palnik kuchenki gazowej, który można regulować pokrętłem, wybierając między jak najszybszym podgrzewaniem a podtrzymywaniem ciepła na wolnym ogniu.

Jaki kocioł wybrać? Przegląd produktów

Nie bylibyśmy sobą nie proponując kilku konkretnych rozwiązań na koniec. Oto sprawdzone i godne polecenia modele z naszej oferty:

  • Kocioł gazowy kondensacyjny Onnline duo 25 - wysoki komfort akustyczny (zaledwie 48 dB); najnowszej generacji wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z drzwiami palnika wykonanymi z aluminium;  wysokoefektywna pompa obiegowa (EEI?0,23) z automatycznym odpowietrznikiem; łatwy w obsłudze panel sterowania; najnowszej generacji palnik BLUEJET; szeroki zakres modulacji, który umożliwia dostosowanie mocy kotła do aktualnego zapotrzebowania na ciepło; wentylator z płynną regulacją obrotów, sterowany elektronicznie; niska emisja NOx (najwyższa klasa 5); kompletny system zabezpieczeń; możliwość zoptymalizowanego zarządzania pracą kotła dzięki współpracy z regulatorem temperatury pomieszczeń; możliwość podłączenia regulatora temperatury pomieszczeń z komunikacją Open-Therm; możliwość podłączenia regulatora temperatury pomieszczeń z sygnałem 0-10 V; możliwość podłączenia czujnika temperatury zewnętrznej; 7 lat gwarancji (zgodnie z warunkami gwarancji); zakres modulacji 11-100%;
  • Kocioł kondensacyjny Victrix TERA 28 1 - kocioł gazowy kondensacyjny wiszący dwufunkcyjny przepływowy 28 kW; posiada nowoczesny wymiennik ze stali nierdzewnej INOX, którego konstrukcja pozwala na łatwiejszą konserwację i zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia; szeroki zakres modulacji; możliwość zdalnego zarządzania; moc c.o.: 4,3 ÷ 24,1 kW; moc c.w.u.: 4,3 ÷ 28,3 kW; wydatek c.w.u.: 14,1 l/min przy ?t=30°C; rodzaj gazu: GZ50, GZ41.5; wymiennik ciepła w postaci jednorurowej wężownicy ze stali nierdzewnej; głębokość kotłów to jedynie 25 cm; dostosowany do wymagań dyrektywy ErP; płynna, elektroniczna modulacja c.o. i c.w.u., autodiagnostyka kotła; energooszczędna pompa obiegowa sterowana elektronicznie; naczynie przeponowe c.o., grupa bezpieczeństwa c.o., sonda na powrocie z instalacji; możliwość sterowania pogodowego; możliwość współpracy z zestawami strefowymi DIM; możliwość zdalnego sterowania przy pomocy aplikacji DOMINUS; dolna osłona przyłączy w komplecie;
  • Gazowy kocioł kondensacyjny na ścianie pomieszczenia w piwnicy budynkuKocioł kondensacyjny Victrix ZEUS 25 dwufunkcyjny - dwufunkcyjny, wiszący kocioł kondensacyjny w wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 45 litrów; wymiennik ciepła w postaci jednorurowej wężownicy ze stali nierdzewnej; dostosowany do wymagań dyrektywy ErP; płynna, elektroniczna modulacja c.o. i c.w.u. autodiagnostyka kotła; elektroniczny zawór gazu; naczynie przeponowe c.o., grupa bezpieczeństwa c.o. , naczynie przeponowe c.w.u. w standardzie; możliwość sterowania pogodowego, możliwość współpracy z zestawami sterfowymi DIM; możliwość zdalnego sterowania przy pomocy aplikacji DOMINUS;
  • Kocioł gazowy kondensacyjny EcoCondens Gold Plus 25 kW - nowoczesny kocioł kondensacyjny nagrodzony Złotym Medalem MTP, wyróżniony statuetką Medium Lider Instalacji 2016 oraz Złotym Instalatorem; dodatkowa izolacja dźwiękochłonna zapewnia bardzo cichą pracę kotła (48 dB); najnowszej generacji wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z drzwiami wykonanymi z aluminium, wykorzystujący technologię "zimnych drzwi", najnowszej generacji palnik BLUEJET zapewnia niezwykle szeroki zakres modulacji; energooszczędna pompa obiegowa z automatycznym odpowietrznikiem, modulowany wentylator sterowany elektronicznie; niska emisja NOx (klasa 5), kompletny system zabezpieczeń, nowoczesny panel sterowania z wyświetlaczem LCD, pozwalający na intuicyjną obsługę oraz umożliwiający szybką kontrolę parametrów pracy kotła; produkowany w Polsce, szeroki zakres modulacji 11%-100%;
  • Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny THELIA CONDENS 25-A - kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny z wymiennikiem krzemowo-aluminiowym.

Sprawdź ofertę kotłów dwufunkcyjnych w Onninen

Piec gazowy
Piec gazowy dwufunkcyjny
Piec gazowy kondensacyjny
Piec gazowy Immergas
Kocioł gazowy
Kocioł gazowy Viessmann
Kocioł gazowy Termet
Piec gazowy Vaillant
De Dietrich piec gazowy