Najlepsze wyłączniki krańcowe dla precyzyjnej kontroli i bezpieczeństwa

Dodano: wtorek, 25.07.2023


Wyłącznik krańcowy wyznacza obszar dopuszczalnego ruchu maszyn i siłowników. W prosty, mechaniczny sposób zabezpiecza mechanizmy przed uszkodzeniem, a jednocześnie pozwala na pozycjonowanie położenia kluczowych elementów w automatycznych systemach sterowania. Dzięki temu to niepozorne urządzenie stało się popularne i chętnie wykorzystywane nie tylko w bardzo złożonych maszynach, ale również w prostych, kilkuelementowych mechanizmach. W czym tkwi sekret niezawodności wyłączników krańcowych?

Czerwony wyłącznik krańcowy na niebieskim tle

Sprawdź wyłączniki krańcowe w hurtowni Onninen

Co to jest wyłącznik krańcowy?

Dźwignia EATON LS-11S/L z rolkąWyłącznik krańcowy jest urządzeniem elektromechanicznym. Przyłożona do niego siła uruchamia mechanizm, który wyzwala sygnał elektryczny. Może być on wykorzystany do działania automatycznych systemów sterowania lub jako zabezpieczenie maszyn przed ich uszkodzeniem. Sygnał nadawany przez wyłącznik krańcowy może służyć także do pozycjonowania głowicy obrabiarki. Przesuwa się ona do granic obszaru roboczego, aż do zadziałania odpowiednich wyłączników, aby w ten sposób określić od nowa obszar roboczy. Taka procedura jest wykonywana co jakiś czas w celu utrzymania wysokiej precyzji wykonywanych operacji. Pozwala także ustalić pozycję nowych narzędzi lub zresetować ustawienia po nastąpieniu kolizji.

Jak sprawdzić, czy wyłącznik krańcowy działa prawidłowo?

Wyłącznik krańcowy Emas L5Sposób testowania wyłącznika krańcowego różni się w zależności od jego zastosowania. W wielu przypadkach zastosowanie znajduje zestaw dwóch, sąsiadujących ze sobą wyłączników. Przy czym jeden z nich służy do ustalania pozycji mechanizmu (na przykład wyznacza maksymalne wyciągnięcie siłownika), drugi pełni funkcję zabezpieczenia w sytuacji, gdy pierwszy nie zadziała prawidłowo. Aby przetestować tak pracujący wyłącznik krańcowy, należy uruchomić urządzenie i pozwolić mu osiągnąć końcowe położenie.

Podobnie wygląda przetestowanie wyłączników bezpieczeństwa. Kontrolę należy przeprowadzać regularnie, bez obciążenia, cały czas sprawdzając, czy przy położeniu maksymalnym zabezpieczenie zadziała. Częstość testów zależy od poziomu ryzyka w razie niezadziałania wyłącznika. W przypadku dźwigów wysokościowych są one sprawdzane na początku każdej zmiany. Mniej krytyczne mechanizmy mogą być sprawdzane w czasie konserwacji.

Top 10 najlepszych wyłączników krańcowych do zastosowania w przemyśle

Wyłącznik krańcowy Pokój KLM-3Istnieje kilka typów wyłączników krańcowych, różniących się budową, zastosowaniem czy trwałością. Dlatego też warto dokładnie sprawdzić, jaki model należy zakupić, aby spełniał on wszystkie kryteria ustanowione przez projektanta urządzenia.

Wyłącznik krańcowy Emas L5

W większości zastosowań sprawdzi się Wyłącznik krańcowy Emas L5. Uniwersalna dźwignia z rolką może być zastosowana w różnego typu mechanizmach, natomiast cena takiego modelu nie jest wysoka.

Wyłącznik krańcowy Emas L51

W innych przypadkach, szczególnie gdy chodzi o istotne zabezpieczenie, warto postawić na droższy Wyłącznik krańcowy Emas L51. Wykazuje on wyższą trwałość i odporność na warunki pracy.

Wyłącznik krańcowy Pokój KLM-3

Sama obudowa może spełniać różne kryteria ochronności przed wodą oraz kurzem. Określane są one za pomocą klasy IP. W naszej ofercie znaleźć można zarówno proste Wyłącznik krańcowy Pokój KLM-3, charakteryzujące się brakiem takiej ochrony (IP00),

Wyłącznik krańcowy Pokój PAP1T31PW20

Wyłącznik krańcowy Promet LK-10RTym samym charakteryzuje się wysokoodporny Wyłącznik krańcowy Pokój PAP1T31PW20, o klasie IP65. Oznacza to zabezpieczenie przed dotknięciem drutem, pyłoszczelność oraz ochronę przed strumieniem wody z dowolnej strony.

Wyłącznik krańcowy Promet LK-10R

Wyróżnić można wyłącznik krańcowy typu Dźwignia EATON LS-11S/L z rolką lub Wyłącznik krańcowy Promet LK-10R. Oba rozwiązania działają na podobnej zasadzie i przeznaczone są do określania maksymalnych stanów mechanizmów.

Wyłącznik krańcowy Schneider Electric M20x1.5

Natomiast Wyłącznik krańcowy Schneider Electric M20x1.5 charakteryzuje się wyższym poziomem bezawaryjności, dzięki czemu skutecznie zabezpiecza układ w momencie przekroczenia obszaru roboczego.

Wyłącznik krańcowy Schneider Electric M20

Wyłącznik krańcowy Schneider Electric M20x1.5Bardziej zaawansowany model, czyli Wyłącznik krańcowy Schneider Electric M20, posiada wskaźnik stanu. W ten sposób szybko można stwierdzić, czy zabezpieczenie zadziałało. W takim przypadku pozycja krańcowa jest blokowana, aż do zwolnienia przycisku.

Wyłącznik krańcowy EATON LS-XRLA

Większość modeli posiada dźwignię oraz krążek, ułatwiające współdziałanie z innymi elementami mechanizmu. Zakres działania wyłącznika może być jednak różny. W tym pomaga Wyłącznik krańcowy EATON LS-XRLA. Pozwala ona na dostosowanie wysuwu krążka do potrzeb danej maszyny. Takie wyposażenie posiada też wiele innych, dostępnych u nas modeli.

Wyłącznik krańcowy Emas L5

Natomiast nietypowym rozwiązaniem jest też Wyłącznik krańcowy Emas L5. Łącznik krańcowy w obudowie z tworzywa wyposażony jest w długą, regulowaną metalową dźwignię z dużą gumową rolką. Co sprawia, że komfort z użytkowania wzrasta

Potrzebujesz wsparcia przy wyborze? Zapytaj!

Ilość dostępnych rozwiązań jest bardzo duża. Jeśli nie jesteś pewien, który sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji, napisz lub zadzwoń do nas. Chętnie podpowiemy i wskażemy Ci optymalne rozwiązanie. Zdaj się na naszą wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Sprawdź wyłączniki krańcowe w hurtowni Onninen

Łącznik krańcowy